Спілка > Публiкацiя

«Доповідь FreedomHouse має стати предметом дискусій за участю представників влади та правоохоронців», – голова НСЖУ

Служба інформацii НСЖУ
Четвер 12 Квітня 2018
«Доповідь FreedomHouse має стати предметом дискусій за участю представників влади та правоохоронців», – голова НСЖУ

Оцінка демократії в Україні знизилася вперше з часів революції у 2014 році. Невтішні тенденції, відповідно, негативно позначилися й на свободі слова в країні.

Цього висновку дійшла міжнародна правозахисна неурядова організація FreedomHouse, яка оприлюднила щорічний звіт «Країни перехідного періоду 2018» про оцінку демократії в країнах Центральної та Східної Європи, Балкан та Євразії. 

Зважаючи на конфлікт, що точиться на сході України під егідою Росії, українські політики маніпулюють почуттям патріотизму для цькування неурядових організацій та журналістів, звинувачуючи їх у тому, що вони підривають військові зусилля держави, йдеться у звіті FreedomHouse.

Думку та застереження авторитетної організації, яка системно відслідковує питання демократії в Україні та інших країнах, поділяють і в Національній спілці журналістів України. Коментуючи звіт міжнародної організації в ефірі «Радіо Свобода», голова НСЖУ Сергій Томіленко відзначив:

– Прагнемо, щоб нинішня доповідь FreedomHouse стала предметом об’єктивних дискусій зацікавлених сторін, зокрема й за участю представників влади, відповідальних посадовців. Хочемо почути, що країна не буде рухатися в напрямі тих загроз і небезпек, про які застерігає FreedomHouse.

Також Сергій Томіленко розповів, що нещодавно Національна спілка журналістів проводила міжнародну дискусію «Загрози свободі слова в Україні», у якій узяв участь і регіональний представник FreedomHouse в Україні Метью Шааф. У своєму виступі він наголосив, що в Україні фіксується ситуація, коли журналісти уникають певних тем, зокрема мова йде про критику радикальних угруповань, корупції у військовій сфері, статків та витрат Президента країни. Ці теми є предметом тиску на журналістів, що призводить до певної самоцензури.

– Напади на громадянське суспільство та політичних опонентів відвернули фокус від процесу проведення інституційних реформ в Україні, – зазначає Нейт Шенккан, директор проекту «Країни перехідного періоду». – І хоча вікно можливостей для України не зачинилося повністю, воно значно звузилося. Звинувачуючи неурядові організації та журналістів у антидержавних переконаннях, політики  намагаються витіснити законні голоси з публічних дебатів лише з тієї причини, що вони критикують владу.

У звіті FreedomHouse йдеться, що оцінка незалежних ЗМІ також була знижена через блокування сайтів соціальних мереж, а також низку фізичних нападів на журналістів та відсутність прогресу у розслідуванні вбивства журналіста Павла Шеремета.

– Антиліберальна політика стає новою нормою в Європі, – зазначив Майкл Абрамовіц, президент FreedomHouse. – Дискредитаційні кампанії, які влада проводить проти груп громадянського суспільства, журналістів і політичної опозиції, були вперше застосовані у Росії та Центральній Азії, але стають все більш поширеними у регіоні.

Такі тривожні звіти підтверджують явище системної безкарності щодо злочинів проти працівників ЗМІ, переконаний Сергій Томіленко.

– Нам невідомі прецеденти належного покарання тих, хто чинив напади на журналістів у часи Євромайдану, а такожу 2016–17 роках, – розповів голова НСЖУ. – Проте посадовціз МВС, Генпрокуратури, Адміністрації Президента, народні депутати уникають публічних дискусій щодо проблемних питань, які нині є зі свободою слова. Вони відмахуються від гострих питань численними прес-релізами, показними промовами в соцмережах, або ж роблять заяви на власних майданчиках, де почуваються захищено та впевнено.

У НСЖУ відзначають, що саме фізична небезпека є однією з найбільших загроз для журналістів. Незахищеними почуваються журналісти і всеукраїнських, і регіональних видань. Зокрема, торік було зафіксовано 90 випадків фізичної агресії щодо журналістів, минулого місяця, до прикладу, таких випадків було десять.

– Ми виконуємо певний громадський контроль та фіксуємо, як реагують правоохоронні органи та суди на такі ситуації. Та, на жаль, не маємо успішних кейсів, які надалі могли б слугувати певним застереженням, – говорить Сергій Томіленко. – Тож ключова вимога Національної спілки журналістів України – це проведення спеціальних парламентських слухань з питань свободи слова та фізичної безпеки журналістів. Ми переконані, що правоохоронці повинні виходити та публічно звітувати, яких зусиль вони докладають, щоб захистити права журналістів.

Спілчанські новини

НСЖУ рішуче протестує проти ідеї криміналізувати журналістську діяльність// НСЖУ, 19.04.2018

"Відповідальність за можливе оприлюднення державної таємниці несуть посадовці, а не журналісти. І криміналізація журналістської діяльності – це засіб оборони не країни, а корумпованих політиків!" Про це на своїй сторінці у соціальній мережі Facebook написав голова НСЖУ Сергій Томіленко.

Найкращих юнкорів назвуть 27 квітня в Миколаєві// НСЖУ, 17.04.2018

У Миколаєві 27 квітня буде названо імена найкращих юнкорів – переможців ХХІ Міжнародного конкурсу шкільних медіа, організаторами якого є Національна спілка журналістів, Національна академія педагогічних наук, Асоціація молодіжної преси України, Коледж преси та телебачення.

Валерій Макеєв: "Рівень захисту журналістів з боку держави дорівнює нулю"// НСЖУ, 17.04.2018

Черкаський правозахисник Валерій Макеєв на особистому гіркому досвіді знає що таке опинитися в заручниках. У полоні луганських сепаратистів він пробув 100 днів.

Понад 50 газетярів на тренінгу в Харкові розбиралися в юридичних аспектах реформування// НСЖУ, 16.04.2018

У Харкові 13 квітня відбувся практичний семінар «Юридичні та практичні аспекти реформування державних та комунальних друкованих засобів масової інформації». Захід відбувся у рамках проекту «Свобода медіа в Україні», що впроваджується в межах Рамкової програми співробітництва Ради Європи та Європейського Союзу.

Партнери