Спілка > Публiкацiя

«Закони, спрямовані на захист постраждалих журналістів, не діють на практиці», – вважають учасники дискусії в НСЖУ

Служба інформацii НСЖУ
Вiвторок 06 Березня 2018
«Закони, спрямовані на захист постраждалих журналістів, не діють на практиці», – вважають учасники дискусії в НСЖУ

В Україні розвинена законодавча база, спрямована на захист прав журналістів. Та попри це вироків і прецедентів покарань за напади на працівників ЗМІ й перешкоджання професійній діяльності надзвичайно мало. Як боротися з безкарністю за напади на журналістів йшлося в ході дискусії «Загрози свободи слова в Україні» 2 березня в НСЖУ.

– На початку 2000-х років до статті 171 Кримінального кодексу України було внесено зміни, згідно з якими будь-який тиск чи шкода журналістові – чи це безпосередній фізичний вплив, чи погрози, чи нищення майна – кваліфікувалися як кримінальна відповідальність, – розповідає народна депутатка України, член Комітету з питань свободи слова та інформаційної політики Ольга Червакова. – Стаття прогресивна, формулювання закону дістало схвалення міжнародної спільноти. Та попри це маємо випадки, коли правоохоронні органи намагаються саботувати навіть такі чіткі норми закону.

Про невтішну тенденцію свідчать численні історії журналістів. Зокрема, присутній на дискусії директор «Національних інформаційних систем» (служба новин телеканалу «Інтер») Олександр Пилипець розповів про напад на журналістів телеканалу, що трапився ще у вересні позаминулого року.

– Тоді ж було скоєно кілька підпалів у нашому офісі, завдано величезних матеріальних збитків. Та найгірше – постраждали працівники каналу: приміром, наша Олена Зоріна серйозно травмувала хребет, змушена проходити курс лікування й нині, – розповів Олександр Пилипець. – Почалося гучне розслідування, нас активно підтримували деякі депутати і фракції, справу перекваліфікували на тероризм. А далі – передали до СБУ, де все і завмерло…

Після тих подій чимало журналістів мусили піти з роботи, зокрема й через страх за власне здоров’я і життя.

– Закони не діють… А безкарність породжує вседозволеність. Що робити? Єдиний вихід у цій ситуації – згуртовуватись, бо наша сила в єдності. В іншому разі нас просто поволі знищать, – упевнений пан Олександр.

Тележурналістка, автор програми «Наші гроші», Надія Бурдей, розвиваючи думку колег, додає, що в Україні є дуже чіткі й потужні закони, та вони зовсім не захищають журналістів.

– Майже три роки тому наша знімальна група пережила напад під час зйомок маєтку тодішнього заступника міністра внутрішніх справ. Нам знищили всю техніку, напали на оператора. Два роки тривало досудове розслідування за статтями 171 (перешкоджання професійній діяльності) та 186 (грабіж із насильством). Нашу справу передавали з прокуратури до прокуратури. Потім таки передали до суду, майже рік ходили на засідання. Ми вірили в позитивне її закінчення, нас же підтримували депутати, ми мали непоганий юридичний супровід. А через деякий час на одному з засідань дізналися, що суд закрив нашу справу на підставі незаконної постанови прокуратури. Отож винні залишилися непокараними, ми витратили кілька років, намагаючись відстояти свої права…, – розповідає Надія. – Тож нам, попри сильні закони, бракує практики роботи з ними.

Керівник проектів Бюро Представника ОБСЄ з питань свободи медіа (м. Відень) Ніколя Ебнотер зауважує, що фізична безпека – справді велика проблема в Україні. І тут мова йде не лише про побиття, а й про погрози, перешкоджання професійній діяльності, утиски та інші прецеденти.

– Ми стежимо за ситуацією в країні, відкриті до співпраці й будь-який журналіст може звернутися до нас зі своєю проблемою, – наголошує пан Ебнотер. – Аби ж хоч якось запобігти ось таким невтішним випадкам, про які розповідають колеги, надаємо юридичну підтримку та проводимо спеціальні навчальні семінари для українських журналістів.

Голова Національної спілки журналістів Сергій Томіленко зауважує, що попри сотні порушених кримінальних справ, пов’язаних з фізичною агресією проти журналістів і редакцій, до суду доходить дуже незначна частина. А там вони здебільшого розвалюються за браком доказів.

– На резонансних справах правоохоронці й влада лише намагаються піаритися, розповідаючи, як багато було зроблено. Та від слова до діла, на жаль, так і не доходить. Гається час, справедливі рішення відтягуються, аби журналіст, втративши віру в справедливість, просто залишив усе, як є. У результаті непокаране зло повторюється в інших жорстоких ситуаціях, – упевнений Сергій Томіленко. – Тому надзвичайно важливо підтримувати колег, які зазнали утисків, щоб було розуміння: вони не сам на сам зі своєю проблемою.

Народна депутатка Ольга Червакова наголосила, що позитивом є те, що «НСЖУ стала майданчиком для обговорення актуальних проблем професії». Водночас представники МВС, Національної поліції, СБУ та ГПУ, яких офіційно було запрошено до публічного звіту про перебіг розслідувань про напади на журналістів, проігнорували захід.

Участь у публічній дискусії «Загрози свободі слова в Україні» взяли журналісти, представники міжнародних організацій – Freedom House, Моніторингової місії ООН з прав людини та Бюро Представника ОБСЄ з питань свободи медіа (м. Відень), державний секретар Міністерства інформаційної політики України Артем Біденко, народні депутати. Значну частину аудиторії в НСЖУ становили журналісти, які свого часу постраждали при виконанні професійних обов’язків.

Фото Сергія Шевченка

Спілчанські новини

У Херсоні побили місцевого журналіста Сергія Нікітенка// НСЖУ, 18.06.2018

Подія трапилася вранці 18 червня. Напад журналіст пов’язує виключно з професійною діяльністю: постійно ж доводиться готувати матеріали про державні закупівлі, діяльність депутатів, а також висвітлювати фінансові теми.

Газета «Демократична Україна» відзначила ювілей – 100-річчя!// НСЖУ, 18.06.2018

У Києві 15 червня «Демократична Україна» зібрала на урочистості з нагоди свята – 100-річчя свого видання! – редакційний колектив, ветеранів газети, а також авторський актив і гостей.

Співчуття... Володимир Коркодим// НСЖУ, 18.06.2018

Київська організація Національної спілки журналістів України з сумом повідомляє про кончину після тривалої хвороби колеги-спілчанина Володимира Івановича Коркодима.

Про кращі практики висвітлення проблем внутрішньо переміщених осіб розповіли журналістам ЗМІ Дніпропетровщини// НСЖУ, 15.06.2018

У прес-клубі Дніпропетровської обласної організації НСЖУ провели тренінг для представників регіональних ЗМІ. Йшлося про висвітлення у ЗМІ проблем, пов'язаних з життям внутрішньо переміщених осіб. За тему тренінгу взяли «Кращі практики висвітлення у ЗМІ проблем внутрішньо переміщених осіб та осіб, що постраждали від збройного конфлікту в Україні як фактор суспільної стабільності».

Партнери