Спілка > Публiкацiя

Дебати Укрпошти і редакцій газет: відбулася робоча зустріч на Донеччині

Служба інформацii НСЖУ
Понедiлок 05 Березня 2018
Дебати Укрпошти і редакцій газет: відбулася робоча зустріч на Донеччині

З ініціативи НСЖУ в Краматорську на Донеччині днями відбулася зустріч керівництва ПАТ «Укрпошта» з головними редакторами газет Донецької і Луганської областей.

Публічне акціонерне товариство представляли на цьому заході перший заступник генерального директора з фінансових питань Олександр Чернявський і директор департаменту поштових послуг Сергій Гречко.

Учасники зустрічі обговорили актуальні питання співпраці й наявні проблеми в партнерських відносинах редакцій друкованої преси і поштового відомства. Поштовики запропонували редакціям розвивати реалізацію газет вроздріб. Розповіли також про пілотний проект реалізації газет з допомогою пересувних пунктів (замість ліквідованих відділень зв’язку) тощо.

Водночас в умовах конкуренції на інформаційному ринку триває активний процес витіснення друкованої преси інтернет-виданнями й іншими електронними ЗМІ. Отож цей чинник дедалі відчутніший і спонукає редакції до пошуку нових форм розповсюдження друкованої продукції. Своїми думками, пропозиціями щодо цього поділилися учасники зустрічі.

 

Розповсюдження газет за передплатою: шукаймо альтернативи

Нині в Україні немає, мабуть, жодної редакції друкованої газети, яка б не мала претензій до діяльності Укрпошти, – поділився враженнями про зустріч у Краматорську перший заступник голови Донецької обласної організації НСЖУ, головний редактор газети «Вісті» Олександр Кульбака (м. Слов’янськ). – Перш за все, багатьох газетних редакторів обурює тарифна політика поштового монополіста. Хоча, треба визнати, ми не завжди маємо рацію, коли вимагаємо заморозити тарифи на доставку газет, адже не можна в умовах ринку зловживати державним регулюванням тарифів.

Спроби «обдурити економіку» завжди приречені. І якщо відсутні державні компенсатори стримуваних (регульованих) тарифів, то така тарифна політика врешті-решт призведе до того стану, який ми, газетярі, починаємо спостерігати вже нині: Укрпошта не виконує (або виконує вкрай незадовільно) свої зобов’язання з доставки газет передплатникам. Якщо так триватиме й далі, то Укрпошта зробить усе для того, аби зовсім відмовитись від надання послуги з доставки газет.

Гадаєте, я перебільшую? Незадоволені роботою Укрпошти є в багатьох регіонах країни. Але на Донеччині ця проблема – з розряду «аж кричить!» Газети передплатникам не завжди доставляють вчасно або не доставляють зовсім (тижнями, місяцями). Звичайно, редактори на зустрічі скористалися можливістю висловити високим посадовцям Укрпошти і свої претензії, і біль, і розпач… До честі гостей, вони з розумінням сприймали обґрунтовані претензії газетярів. І одразу пояснювали, чому поштове відомство «дійшло до такого життя».

Пояснень і аргументів було багато – з конкретними цифрами, графіками, таблицями. Вони наочно демонстрували, що поштовики, як і газетярі, здебільшого теж не живуть, а виживають (мова не про менеджмент Укрпошти з його захмарними зарплатами).

Слухаючи поштовиків, ми майже розчулилися: хоч бери, та виступай з ініціативою підняття тарифів на послуги Укрпошти… Хоча, якщо відкинути емоції і уважно подивитися на деякі фінансові показники роботи Укрпошти (наприклад, на динаміку зміни тарифів на розповсюдження друкованих видань – суцільний мінусовий баланс!), то стає зрозуміло, що є лише два варіанти розвитку подій.

Перший: Укрпошта не підвищує тарифи на свої «газетні» послуги. Але тоді держава має компенсувати державному підприємству фінансові втрати.

Другий: Укрпошта йде шляхом підвищення тарифів, маючи мету виходухоча б «на нуль».

Чи вірить хтось у те, що держава візьме на себе тягар компенсації фіксованих тарифів на розповсюдження газет (як це робить, наприклад, Франція)? Запитання риторичне. І я, як і багато хто з моїх присутніх на цій зустрічі колег, починаю розуміти: на Укрпошту надії небагато. Навіть у недалекій перспективі. Газетним менеджерам уже сьогодні треба шукати альтернативу звичній системі доставки газети читачам.

Тому що «цукерки» для редакцій газет Донецької і Луганської областей у вигляді включення до передплатного каталогу місцевих видань за 1 гривню, або 15-відсоткова знижка вартості приймання редакційної передплати – це, звичайно, приємно. Але – не врятує. Ні редакції друкованих видань, ні Укрпошту.

Спілчанські новини

Медіа-фестиваль «Буковель Натхнення» 20–23 вересня// НСЖУ, 20.09.2018

Перший медіа-фестиваль «Буковель Натхнення» відкривається в четвер на Івано-Франківщині. Це творчий форум журналістів, який пройде під гаслом «Прагни до вершин!» – до вершин у житті, творчості, громадській активності. Організувала захід, у якому беруть участь понад 200 журналістів з усіх регіонів, громадська організація «Український журналістський фонд».

Кількість порушень щодо працівників ЗМІ й активістів за три місяці зросла на 210 відсотків – доповідь ООН// НСЖУ, 19.09.2018

Управління Верховного комісара ООН з прав людини протягом трьох місяців задокументувало 30 випадків порушення свободи вираження поглядів і свободи ЗМІ: від фізичних нападів із застосуванням сили до актів приниження чи залякування. Про це йдеться в оприлюдненій у середу в Києві Доповіді щодо ситуації з правами людини в Україні, яка охоплює період з 16 травня по 15 серпня 2018 року.

Круглий стіл: як висвітлювати реформи// НСЖУ, 19.09.2018

У прес-центрі Національної спілки журналістів України на Хрещатику відбувся круглий стіл на тему: «Реформи об’єднують». Іініціатор його проведення – Київський центр розвитку місцевого самоврядування, створений за підтримки Програми «U-LEAD з Європою» та Мінрегіону України.

Редактори тернопільських газет відмовилися друкувати «чорнуху»// НСЖУ, 18.09.2018

Друковані ЗМІ Тернопільщини відмовляються публікувати наклепницькі матеріали на відомого політика, хоч рекламне агентство наполегливо хоче розмістити таке замовлення. В одній з районних газет навіть збори колективу зібрали, аби прийняти зважене рішення.

Партнери