Спілка > Публiкацiя

Дебати Укрпошти і редакцій газет: відбулася робоча зустріч на Донеччині

Служба інформацii НСЖУ
Понедiлок 05 Березня 2018
Дебати Укрпошти і редакцій газет: відбулася робоча зустріч на Донеччині

З ініціативи НСЖУ в Краматорську на Донеччині днями відбулася зустріч керівництва ПАТ «Укрпошта» з головними редакторами газет Донецької і Луганської областей.

Публічне акціонерне товариство представляли на цьому заході перший заступник генерального директора з фінансових питань Олександр Чернявський і директор департаменту поштових послуг Сергій Гречко.

Учасники зустрічі обговорили актуальні питання співпраці й наявні проблеми в партнерських відносинах редакцій друкованої преси і поштового відомства. Поштовики запропонували редакціям розвивати реалізацію газет вроздріб. Розповіли також про пілотний проект реалізації газет з допомогою пересувних пунктів (замість ліквідованих відділень зв’язку) тощо.

Водночас в умовах конкуренції на інформаційному ринку триває активний процес витіснення друкованої преси інтернет-виданнями й іншими електронними ЗМІ. Отож цей чинник дедалі відчутніший і спонукає редакції до пошуку нових форм розповсюдження друкованої продукції. Своїми думками, пропозиціями щодо цього поділилися учасники зустрічі.

 

Розповсюдження газет за передплатою: шукаймо альтернативи

Нині в Україні немає, мабуть, жодної редакції друкованої газети, яка б не мала претензій до діяльності Укрпошти, – поділився враженнями про зустріч у Краматорську перший заступник голови Донецької обласної організації НСЖУ, головний редактор газети «Вісті» Олександр Кульбака (м. Слов’янськ). – Перш за все, багатьох газетних редакторів обурює тарифна політика поштового монополіста. Хоча, треба визнати, ми не завжди маємо рацію, коли вимагаємо заморозити тарифи на доставку газет, адже не можна в умовах ринку зловживати державним регулюванням тарифів.

Спроби «обдурити економіку» завжди приречені. І якщо відсутні державні компенсатори стримуваних (регульованих) тарифів, то така тарифна політика врешті-решт призведе до того стану, який ми, газетярі, починаємо спостерігати вже нині: Укрпошта не виконує (або виконує вкрай незадовільно) свої зобов’язання з доставки газет передплатникам. Якщо так триватиме й далі, то Укрпошта зробить усе для того, аби зовсім відмовитись від надання послуги з доставки газет.

Гадаєте, я перебільшую? Незадоволені роботою Укрпошти є в багатьох регіонах країни. Але на Донеччині ця проблема – з розряду «аж кричить!» Газети передплатникам не завжди доставляють вчасно або не доставляють зовсім (тижнями, місяцями). Звичайно, редактори на зустрічі скористалися можливістю висловити високим посадовцям Укрпошти і свої претензії, і біль, і розпач… До честі гостей, вони з розумінням сприймали обґрунтовані претензії газетярів. І одразу пояснювали, чому поштове відомство «дійшло до такого життя».

Пояснень і аргументів було багато – з конкретними цифрами, графіками, таблицями. Вони наочно демонстрували, що поштовики, як і газетярі, здебільшого теж не живуть, а виживають (мова не про менеджмент Укрпошти з його захмарними зарплатами).

Слухаючи поштовиків, ми майже розчулилися: хоч бери, та виступай з ініціативою підняття тарифів на послуги Укрпошти… Хоча, якщо відкинути емоції і уважно подивитися на деякі фінансові показники роботи Укрпошти (наприклад, на динаміку зміни тарифів на розповсюдження друкованих видань – суцільний мінусовий баланс!), то стає зрозуміло, що є лише два варіанти розвитку подій.

Перший: Укрпошта не підвищує тарифи на свої «газетні» послуги. Але тоді держава має компенсувати державному підприємству фінансові втрати.

Другий: Укрпошта йде шляхом підвищення тарифів, маючи мету виходухоча б «на нуль».

Чи вірить хтось у те, що держава візьме на себе тягар компенсації фіксованих тарифів на розповсюдження газет (як це робить, наприклад, Франція)? Запитання риторичне. І я, як і багато хто з моїх присутніх на цій зустрічі колег, починаю розуміти: на Укрпошту надії небагато. Навіть у недалекій перспективі. Газетним менеджерам уже сьогодні треба шукати альтернативу звичній системі доставки газети читачам.

Тому що «цукерки» для редакцій газет Донецької і Луганської областей у вигляді включення до передплатного каталогу місцевих видань за 1 гривню, або 15-відсоткова знижка вартості приймання редакційної передплати – це, звичайно, приємно. Але – не врятує. Ні редакції друкованих видань, ні Укрпошту.

Спілчанські новини

«Якщо видання до 31 грудня подало хоч і неповну заяву про перереєстрацію, треба дозволити завершити реформування», – голова НСЖУ// НСЖУ, 18.12.2018

Уже 31 грудня спливає термін, відведений на реформування комунальних та державних ЗМІ. Більше половини комунальних видань, тобто 323 редакції, отримали бажану незалежність. Проте ще кілька сотень газет так і не завершили процес роздержавлення, а кілька десятків редакцій є реальними заручниками чиновників та депутатів.

«Побити журналіста коштує менше, ніж квитки в кіно», – учасники дискусії// НСЖУ, 18.12.2018

Протягом 2017–2018 років на Житомирщині сталося 7 фізичних атак на журналістів. Зокрема, мова йде про побиття редакторів газети «Бердичів діловий» Валерія Шелепи і газети «Патріот» Андрія Лактіонова, кореспондента інформаційного порталу «20 хвилин» Руслана Мороза, кореспондентки обласної газети «Ехо» Світлани Михальової.

Місія ООН занепокоєна зухвалістю атак на українських журналістів// НСЖУ, 17.12.2018

Напади на журналістів, працівників засобів масової інформації, активістів громадянського суспільства, а також осіб, які представляють альтернативні соціальні чи політичні погляди, стали дедалі більш відкритими, підживлюючи нетерпимість та дискримінацію в Україні. Про це йдеться в презентованій у понеділок у Києві Доповіді щодо ситуації з правами людини в Україні Управління Верховного комісара ООН з прав людини.

Стратегія розвитку України: погляд у 2020 рік// НСЖУ, 17.12.2018

У медіацентрі «Територія реформ» (конференц-зала НСЖУ) Київський прес-клуб за підтримки Мінінформполітики та Українського інституту соціологічних досліджень ім. О. Яременка 17 грудня провів за участю експертів і журналістів панельну дискусію ««2020. Стратегія розвитку України».

Партнери