Спілка > Публiкацiя

У лютому зафіксовано 8 випадків застосування сили проти журналістів, – Індекс фізичної безпеки

Служба інформацii НСЖУ
Понедiлок 05 Березня 2018
У лютому зафіксовано 8 випадків застосування сили проти журналістів, – Індекс фізичної безпеки

Напади трапилися на Львівщині, Волині, Полтавщині, в Одесі, Чернігові та Києві. Здебільшого жертвами фізичної агресії ставали знімальні групи телеканалів. Відповідно до моніторингу «Індекс фізичної безпеки журналістів України», який Спілка журналістів проводить спільно з партнерськими організаціями, за перші два місяці 2018 року зафіксовано 10 проявів фізичної агресії стосовно до журналістів.

Перший випадок застосування сили проти журналіста стався у Київському районному суді Одеси 13 лютого, коли активісти силою обмежили перебування в суді кореспондента Інформаційного агентства «Одесса-медиа» Максима Войтенка. Журналіст за редакційним завданням мав висвітлити слухання справи активіста Сергія Стерненка.

«У перерві Сергій Стерненко підійшов і почав кричати, що я сепаратист та щоб забирався геть. Коли відмовився, підбігло декілька прибічників Стерненка, схопили мене за руки та спробували витягнути з залу суду», – коментує ситуацію кореспондент Максим Войтенко.

У Чернігові 15 лютого журналіста інформаційно-аналітичного видання «Люстрація та антикорупція» Олександра Підгорного побили двоє невідомих чоловіків. Напад стався біля під’їзду дому, де мешкає постраждалий.

«Один із нападників вдарив мене в обличчя. Та я при собі мав травматичну зброю, тож швидко відігнав цих двох. Одразу викликали поліцію, написав заяву, слідство триває. Напад пов’язую з професійною діяльністю, адже проводжу журналістське розслідування на тему корупції. Власне, саме після публікації одного з них трапилася ця неприємна пригода», – коментує ситуацію Олександр Підгорний.

А от 18 лютого в Бродах Львівської області прихожани місцевої Української православної церкви Московського патріархату силою не дали знімальній групі програми «Правда. Розслідування», яка транслюється на телеканалі НТА, зайти до церкви.

«Проте і священик, і його дружина почали поводитися агресивно. Фактично знесли мене зі сходів. А далі з церкви вийшли розлючені віряни, почали викрикувати образливі речі, штовхати, якийсь чоловік штурхонув так, що я вдарилася об браму. Ми показували свої журналістські посвідчення, хотіли спокійно поговорити, проте одразу наштовхнулися на хвилю агресії», – зазначає постраждала журналістка Катерина Широкопояс.

Того ж дня, 18 лютого, в Києві на Майдані Незалежності під час зйомки група осіб оточила журналістку Анну Брикову й оператора Олександра Фенька. Їм почали погрожувати розбити камеру й штовхали працівників «5 каналу».

«Ми не могли рухатись, продовжувати зйомку – нас взяли у досить щільне кільце, почали штурхати, камеру відводили руками. Почули чимало словесних образ, лайку. Написала заяву до слідчого, ходила на допит. А от оператор відмовляється писати заяву – не вірить у дієвість…», – у коментарі НСЖУ розповіла Анна Брикова.

Наступного дня, 19 лютого, знову в Києві під час прямого включення зі столичного Печерського ринку журналістка Прямого каналу Олена Курбанова повідомила про перешкоджання. Знімальна група хотіла промоніторити ціни, але їм завадив охоронець, який застосував силу до оператора.

«Охоронець досить жорстко намагався відхилити камеру, та жорстко чіпав оператора руками, проте все обійшлося без завдання важких тілесних ушкоджень! Поліція зреагувала миттєво. Щоправда, вони прислали до нас не звичайний наряд, а групу швидкого реагування, тож на місці написати заяву в них неможливо було, а їхати у відділок уже ми не мали часу», – розповіла в коментарі НСЖУ про подію постраждала журналістка.

На Полтавщині у Бутенківській ОТГ (Кобиляцький район) 22 лютого побили журналіста й депутата Павла Гунжеля, який заснував газету «Хроніки громад» і працює в ній.

«Видання спеціалізується на розслідуваннях випадків корупції в медицині, зловживанні владою, використанні бюджету. Власне, через підготовку до однієї з чергових публікації трапився конфлікт і на мене накинулися працівники місцевої сільради. Відповідну заяву подав до поліції, але розслідування затягується», – в коментарі НСЖУ повідомив постраждалий Павло Гунжель.

26 лютого знімальна група ТРК «Аверс» постраждала на території ТзОВ «Цунамі» у місті Рожище Волинської області. Озброєні чоловіки напали на журналістку й оператора під час проведення відеозапису в рамках журналістського розслідування про нелегальну вирубку дубу. Пошкодили відеокамеру. За заявами журналістів порушено кримінальне провадження за статтею 171 КК України.

І вже 27 лютого в Києві охорона медичного університету ім. Богомольця на очах у людей побила журналіста Олега Яценка, який знімав документальний фільм про страйк у виші. Охорона затягла постраждалого в приміщення через вікно й почала бити ногами. Прибуття екіпажу поліції не зупинило нападників, Олега Яценка протримали в приміщенні близько 40 хвилин, забрали всі документи, техніку та розчавили окуляри.

Голова Національної спілки журналістів України Сергій Томіленко відзначає, що ситуація з безпекою журналістів лишається однією з найбільших загроз свободі слова.

– Кількість випадків зростає, адже, як свідчить практика, винним вдається уникати покарання. І фігуранти журналістських розслідувань чи критичних матеріалів розуміють, що фізична агресія – це для них дієвий спосіб обмежити доступ до прихованої інформації, – упевнений голова НСЖУ. – Водночас, ми закликаємо журналістів не миритися з агресією, писати заяви до Національної поліції та вимагати проведення належних розслідувань.

Нагадаємо, в січні Національна спілка журналістів України зафіксувала два випадки фізичної агресії проти журналістів. Невелику кількість нападів тоді пов’язали з тривалими новорічними святами.

Партнерами Індексу фізичної безпеки журналістів, який проводить НСЖУ, є ГО «Інформаційна безпека», ГО «Центр інформації про права людини», Академія української преси, Донецький інститут інформації, Інститут розвитку регіональної преси. Юридична підтримка НСЖУ – ГО «Платформа прав людини»

Інциденти з побиттям журналістів у лютому 2018 року

Максим Войтенко, кореспондент Інформаційного агентства «Одесса-медиа», м. Одеса

13 лютого в Київському районному суді Одеси активісти силою обмежили перебування журналіста в суді, фактично силою виштовхавши за межі залу.

Олександр Підгорний, журналіст інформаційно-аналітичного видання «Люстрація та антикорупція», м. Чернігів

15 лютого двоє невідомих напали на журналіста біля його домівки та вдарили у обличчя. Інцидент трапився після публікації чергового розслідування на тему корупції. Заяву про напад постраждалий подав до поліції.

Катерина Широкопояс, кореспондент програми «Правда. Розслідування на телеканалі НТА, м. Львів

18 лютого на Катерину та оператора напали віряни в храмі м. Броди. Силою примусили журналістів піти з території церкви. Після інциденту журналістка звернулася до поліції, справа розслідується.

Анна Брикова, кореспондент «5 канал», м. Київ

18 лютого журналістку разом із оператором оточила група людей на Майдані Незалежності у Києві, почавши штовхати й видирати камеру. Журналістка подала заяву до поліції, справа розслідується.

Олена Курбанова, кореспондент телеканалу «Прямий», м. Київ

19 лютого в прямому ефірі журналістку не пустив охоронець на територію ринку, де мала проходити зйомка сюжету. У сутичці найбільше постраждав оператор, якому силою не давали виконувати роботу.

Павло Гунжель, журналіст газети «Хроніки громад» Кобиляцький район, Полтавщина

22 лютого на Павла напали працівники місцевої сільської ради. Конфлікт пов’язує з підготовкою журналістського розслідування. Відповідну заяву подано до поліції, розслідування, на думку Павла Гунжеля, затягується.

Наталія Поліщук, кореспондент ТРК «Аверс», м. Луцьк

26 лютого на знімальну групу напали в м. Рожище Волинської області. Пошкодили камеру, до журналіста й оператора було застосовано силу.

Олег Яценко, журналіст, м. Київ

27 лютого в Києві охорона медичного університету ім. Богомольця на очах у людей побила журналіста Олега Яценка, який знімав документальний фільм про страйк.

 

Спілчанські новини

«Надалі будемо посилювати співпрацю з НСЖУ для дієвого захисту свободи слова в Україні», – Арлем Дезір// НСЖУ, 22.03.2018

Про тиск на українські ЗМІ, безкарність за злочини проти журналістів, кризу свободи слова на окупованих територіях та долю полонених і ув’язнених журналістів йшлося на організованій у НСЖУ зустрічі з Представником ОБСЄ з питань свободи медіа Арлемом Дезіром.

Уряд збільшив розмір державних премій для журналістів і митців// НСЖУ, 22.03.2018

З метою заохочення журналістів, авторів, художників, перекладачів художніх і публіцистичних творів, колективів театру та кіно до створення нових оригінальних творів уряд збільшив розмір державних премій.

В ОБСЄ наполягають на звільненні Сущенка, Семени й Асєєва// НСЖУ, 21.03.2018

Журналісти не повинні страждати через конфлікти між країнами, тому кореспондент Укрінформу Роман Сущенко має бути звільнений з ув'язнення у Росії.

«Останні чотири роки в Україні спостерігається складна ситуація зі свободою слова», – представник ОБСЄ Арлем Дезір// НСЖУ, 21.03.2018

Національну спілку журналістів України відвідав представник ОБСЄ з питань свободи медіа Арлем Дезір, який провів зустріч з активом найбільшого журналістського об’єднання країни та представниками національних медіа.

Партнери