НСЖУ | Автограф серця. Пам’яті Леоніда Даєна...

Спілка > Публiкацiя

Автограф серця. Пам’яті Леоніда Даєна...

Служба інформацii НСЖУ
Четвер 07 Грудня 2017
Автограф серця. Пам’яті Леоніда Даєна...

З північноамериканського континенту надійшла сумна звістка: у віці 88 років помер Леонід Даєн...

Українські читачі зі стажем, певно, пам’ятають його публікації, передусім на шпальтах «Вечірнього Києва», «Демократичної України» (раніше «Радянська Україна»), де наш колега сорок літ працював переважно економічним оглядачем. Крім того, висвітлював теми космонавтики, Чорнобильської катастрофи та її наслідків. Любителі художнього слова давно відкрили для себе Леоніда Даєна – поета, чия перша, ще «студентська» збірка датована далеким 1950-м…

Леонід Даєн був серед небагатьох журналістів, котрі в перші тижні після аварії на ЧАЕС пробилися до місця катастрофи. Попри декларування гласності, влада суворо цензурувала засоби масової інформації у висвітленні теми Чорнобиля, утруднювала роботу журналістів.

Леонід Даєн на борту гвинтокрила піднімався над жерлом зруйнованого енергоблоку. Бо сповідував визначальний принцип репортерства – бачити подію на власні очі. Це дорого коштувало здоров’ю нашого колеги. Творчим здобутком його стала документальна повість «Чорнобиль – трава гірка». Її герої – мужні вогнеборці, які ціною власних життів уночі 26 квітня 1986 року погасили пожежу.

З 1994 року Леонід Даєн з родиною – у Сполучених Штатах. На сьомому десятку літ адаптуватися, реалізуватись, нарешті, здобути визнання у чужому середовищі дуже непросто. Леонідові Абрамовичу, як небагатьом, це вдалося – зберігши творчу індивідуальність, вийти на нові висоти майстерності.

Леонід Даєн поет насамперед роздумів, філософських одкровень. Він не писав на догоду кон’юнктурі або моді, уникав пафосу та патетики. Глибокі почуття до близьких людей, любов до природи допомагали поетові пом’якшувати ностальгічні настрої.

Найкращі твори Леоніда Даєна ввійшли до низки поетичних антологій, у тому числі престижної антології американської поезії «Америка в Міленіумі. Кращі поети і вірші 20-го століття». Кожен претендент міг подати на конкурс тільки один текст, не більше ніж з 20 рядків. Ось цей його твір:

 

Весь день – по Тютчеву – хрустальный,

Норозовый густеет свет.

Нет в мире праздника печальней,

Печали праздничнее нет.

Счастливо и неторопливо

Не ведая, что жизнь – тщета,

Горят оттенков переливы –

Божественная красота!

 

Живучи за океаном, Леонід Даєн у Нью-Йорку, Києві видав понад десять книг поезії і прози, в тому числі однотомники вибраної лірики, серед них – «Автограф серця», прози «Буси на чорний день». У США опубліковано збірку поезій «Голос душі» англійською мовою у перекладі його онука Максима.

Олександр Полєжаєв (ХIХ ст.) написав:

 

Что ж будет памятью поэта?

Мундир?.. Не может быть!

Грехи? Они оброк другого света…

Стихи, друзья мои, стихи!

 

Колеги і друзі

Спілчанські новини

Заява журналістів, медійних та правозахисних організацій України щодо «інтерв’ю» з політв’язнем Станіславом Асєєвим// НСЖУ, 21.08.2018

Підготовка й випуск подібних медіасюжетів ані з морального, ані з етичного, ані з правового поглядів несумісні зі статусом та роллю медіа в демократичному суспільстві

Водна стихія у Львові знищила архів, техніку та меблі редакції «Високий Замок»// НСЖУ, 21.08.2018

У п’ятницю, 17 серпня, після сильної зливи у Львові вода затопила напівпідвальнийповерх редакції газети «Високий Замок», знищивши бухгалтерський та редакційний архіви, кілька комп’ютерів та меблі.

В Європейській федерації журналістів вважають, що Асєєва змусили зізнатися в шпигунстві за фальшивими звинуваченнями// НСЖУ, 20.08.2018

В Європейській федерації журналістів (ЄФЖ) стурбовані появою інтерв’ю полоненого журналіста Станіслава Асєєва на телеканалі «Росія 24». Про це йдеться в заяві на офіційному сайті федерації, оприлюдненій в понеділок.

На Жашківщині колишній співзасновник відмовляється укладати угоду на оренду приміщення із роздержавленою районкою// НСЖУ, 20.08.2018

Уже понад рік районна газета «Жашківщина», яка успішно завершила реформування, не може укласти договір оренди приміщення зі своїм колишнім співзасновником – районною радою. Офіційна причина постійних відмов – відсутність технічної документації на те саме приміщення. Щоб її виготовити потрібно 3 тис. грн, проте в державного органу такої суми грошей немає.

Партнери