Спілка > Публiкацiя

Автограф серця. Пам’яті Леоніда Даєна...

Служба інформацii НСЖУ
Четвер 07 Грудня 2017
Автограф серця. Пам’яті Леоніда Даєна...

З північноамериканського континенту надійшла сумна звістка: у віці 88 років помер Леонід Даєн...

Українські читачі зі стажем, певно, пам’ятають його публікації, передусім на шпальтах «Вечірнього Києва», «Демократичної України» (раніше «Радянська Україна»), де наш колега сорок літ працював переважно економічним оглядачем. Крім того, висвітлював теми космонавтики, Чорнобильської катастрофи та її наслідків. Любителі художнього слова давно відкрили для себе Леоніда Даєна – поета, чия перша, ще «студентська» збірка датована далеким 1950-м…

Леонід Даєн був серед небагатьох журналістів, котрі в перші тижні після аварії на ЧАЕС пробилися до місця катастрофи. Попри декларування гласності, влада суворо цензурувала засоби масової інформації у висвітленні теми Чорнобиля, утруднювала роботу журналістів.

Леонід Даєн на борту гвинтокрила піднімався над жерлом зруйнованого енергоблоку. Бо сповідував визначальний принцип репортерства – бачити подію на власні очі. Це дорого коштувало здоров’ю нашого колеги. Творчим здобутком його стала документальна повість «Чорнобиль – трава гірка». Її герої – мужні вогнеборці, які ціною власних життів уночі 26 квітня 1986 року погасили пожежу.

З 1994 року Леонід Даєн з родиною – у Сполучених Штатах. На сьомому десятку літ адаптуватися, реалізуватись, нарешті, здобути визнання у чужому середовищі дуже непросто. Леонідові Абрамовичу, як небагатьом, це вдалося – зберігши творчу індивідуальність, вийти на нові висоти майстерності.

Леонід Даєн поет насамперед роздумів, філософських одкровень. Він не писав на догоду кон’юнктурі або моді, уникав пафосу та патетики. Глибокі почуття до близьких людей, любов до природи допомагали поетові пом’якшувати ностальгічні настрої.

Найкращі твори Леоніда Даєна ввійшли до низки поетичних антологій, у тому числі престижної антології американської поезії «Америка в Міленіумі. Кращі поети і вірші 20-го століття». Кожен претендент міг подати на конкурс тільки один текст, не більше ніж з 20 рядків. Ось цей його твір:

 

Весь день – по Тютчеву – хрустальный,

Норозовый густеет свет.

Нет в мире праздника печальней,

Печали праздничнее нет.

Счастливо и неторопливо

Не ведая, что жизнь – тщета,

Горят оттенков переливы –

Божественная красота!

 

Живучи за океаном, Леонід Даєн у Нью-Йорку, Києві видав понад десять книг поезії і прози, в тому числі однотомники вибраної лірики, серед них – «Автограф серця», прози «Буси на чорний день». У США опубліковано збірку поезій «Голос душі» англійською мовою у перекладі його онука Максима.

Олександр Полєжаєв (ХIХ ст.) написав:

 

Что ж будет памятью поэта?

Мундир?.. Не может быть!

Грехи? Они оброк другого света…

Стихи, друзья мои, стихи!

 

Колеги і друзі

Спілчанські новини

Про реформи – цікаво і з користю// НСЖУ, 12.11.2018

Заняття в Школі регіонального журналіста з висвітлення реформ відбулися в Миколаєві. Це вже п’ятий модуль проекту, який допомагає місцевим журналістам бути більш обізнаними в тому, які перетворення відбуваються нині в країні.

«Демократія і свобода слова мають захищатися щоденно», – німецький експерт в НСЖУ// НСЖУ, 12.11.2018

Про політику й свободу слова, фізичну безпеку й захист прав журналістів у передвиборчий період, пропаганду та боротьбу з нею говорили під час круглого столу «Професійні журналістські стандарти під час виборчої кампанії», що відбувся 8 листопада на майданчику НСЖУ. У заході взяли участь міжнародні науковці, представники громадських організацій та журналісти.

Газеті «Черкаський край» – 100 років// НСЖУ, 12.11.2018

Перший номер обласної газети «Черкаська правда» вийшов у світ 5 листопада 1918 року. Відтоді й почалася історія одного з найвідоміших у регіоні друкованих видань, що з 1991 року друкується під назвою «Черкаський край».

Деражня й Божиківці на Хмельниччині відзначають ювілей Дмитра Прилюка// НСЖУ, 09.11.2018

У листопаді 2018-го на державному рівні урочисто відзначається ювілей – 100 років від дня народження Д. М. Прилюка (1918–1987), українського журналіста, письменника, освітнього діяча (Постанова Верховної Ради України №2287-VIII від 08.02.2018 р.). Низку заходів проведено 8 листопада на його малій батьківщині на Хмельниччині.

Партнери