Спілка > Публiкацiя

«Влада має дати сигнал і держслужбовцям, і суспільству, що злочини проти журналістів не мають залишатися безкарними»

Служба інформацii НСЖУ
Середа 04 Жовтня 2017
«Влада має дати сигнал і держслужбовцям, і суспільству, що злочини проти журналістів не мають залишатися безкарними»

Слова політиків про те, що в Україні безпрецедентна свобода слова, розходяться з їхніми діями у випадках порушень прав журналістів. Відтак, вони подають відповідні сигнали про те, що погрози, побиття, перешкоджання і напади по відношенню до журналістів – це така собі норма. Про це ішлося під час презентації Індексу фізичної безпеки Національної спілки журналістів України, який було презентовано 4 жовтня.

З початку року НСЖУ зафіксувала 75 випадків фізичної агресії по відношенню до працівників ЗМІ. Найбільше інцидентів – 12 – сталося у червні, 11 – у вересні, по 10 – у травні та липні.

Відповідно до оприлюднених даних, у 13 випадках нападниками є чиновники, посадовці або депутати, у 4 випадках  на журналістів нападали поліцейські або співробітники УДО. Також зафіксовано 3 випадки застосування зброї.

Як зазначив голова НСЖУ Сергій Томіленко, в Україні склалася неприпустима ситуація з безпекою роботи журналістів та загалом рівнем політичної культури по відношенню до медіа.

– Несприйняття журналістів і неповага проявляється не тільки на рівні чиновників і посадовців, ми говоримо, що загалом високий ступінь агресії щодо журналістів. І тут неважливо, наскільки важкі травми отримує журналіст або яких поглядів він дотримується. Ми наполягаємо на тому, що якщо по відношенню до журналіста був прояв агресії і насильства, то винні мають бути покарані.

Сергій Томіленко нагадав, що за часів Майдану в Україні було зафіксовано 271 випадок насильства щодо журналістів. І поки що жоден з них не має відповідного завершення у вигляді справедливого покарання.

– Для початку важливо отримати хоча б 3, 4, 5 прецедентів ефективних розслідувань злочинів проти журналістів, – наголосив голова НСЖУ.

Журналіст програми «Схеми» Радіо Свобода Михайло Ткач розповів про два інциденти, які сталися зі знімальною групою, коли журналістів було побито співробітниками державних силових відомств. Два роки тому біля будівлі СБУ знімальна група вела репортаж про автомобілі, якими користуються посадовці відомства. Журналістів побили службовці у присутності прес-секретаря, про це є відповідні відеодокази. Але за два роки жодних результатів у розслідуванні не досягнуто. Другий випадок стався нещодавно: в Конча-Заспі біля одного з ресторанів, де в цей час перебували Президент Порошенко, Прем'єр-міністр Гройсман, Віце-спікер Геращенко та ціла низка політиків, на Михайла та оператора оператора Бориса Троценка скоїли напад співробітники Управління державної охорони, намагаючись завадити зйомці. В результаті оператор отримав струс мозку.

– На жаль, і по цьому випадку ми думаємо, що справа буде затягуватися з тим, щоб про інцидент перестали говорити. Ніяких іміджевих втрат ні Управління держохорони, ні влада не понесе. Але дуже важливо, щоб можновладці розуміли, до чого веде ця тенденція: вони дають сигнал суспільству і правоохоронцям, що журналістів можна не сприймати серйозно, на журналістів можна скоювати напади. І всі ці правоохронці, які скоюють напади, розуміють, що головне для них – виконувати накази, не допускати журналістів до зйомки, і їх у будь-якому разі прикриє керівництво.

За словами експерта з комунікацій ГО «Інформаційна безпека» Тетяни Попової, справи про злочини проти журналістів в Україні не розслідуються належним чином.

– З’явилася тенденція, що на журналістів відомих програм-розслідувань постійно, після кожного розслідування починається активний булінг. І в соцмережах, і по телефону. Спочатку це на вербальному рівні, а зараз уже і на фізичному. І якщо в Києві це робить представник УДО і є тільки струс мозку, то в регіонах це може означати навіть вбивство журналістів. На мій погляд, це несе загрозу для демократії в Україні, для боротьби з корупцією і для життя журналістів, – наголосила Тетяна Попова.

Голова правління Центру інформації про права людини Тетяна Печончик також зазначила, що актуальним є моніторинг порушень прав журналістів на окупованих територіях. Зокрема, з 2014 року орагнізація зафіксувала 44 випадки нападів на журналістів у Криму. 39 – у 2014 році, 3 – у 2015 і 2 – у 2016.

– Але це не значить, що журналістам стало краще працювати. Це означає тільки те, що всіх критично мислячих журналістів було витіснено з Криму або витіснено з професії. Наприклад, 10 ЗМІ цілими редакціями переїхали на материкову Україну, більше 20  видань друкуються в Криму онлайн. За даними відомої організації Freedom House, Крим входить у топ-5 найгірших територій для роботи журналістів, – зазначила пані Тетяна. 
Медіаюрист ГО «Платформа прав людини», що виступає партнером НСЖУ в проведенні дослідження, Людмила Опришко зазначила: для того, щоб подолати атмосферу безкарності, треба застосовувати всі інструменти. Часто результат звернення в поліцію чи в суди буває невтішним.

– Якщо тут не вдається знайти справедливості, треба звертатися до Європейського суду з прав людини, адже коли не буде прецедентів покарання винних, атмосфера безкарності буде наростати, – зазначила Людмила Опришко.

Медіаюрист також порадила журналістам не шкодувати часу на відстоювання своїх справ, хоч це дійсно непросто. Адже подекуди у випадках нападів медійники пишуть заяви до поліції, а потім самі втрачають інтерес до ходу справи.

Сергій Томіленко додав, що НСЖУ має на меті розширити моніторинг випадками нападів на майно журналістів та редакції, а також досліджуватиме і ситуацію на окупованих територіях.

 

Спілчанські новини

Медіа-фестиваль «Буковель Натхнення» 20–23 вересня// НСЖУ, 20.09.2018

Перший медіа-фестиваль «Буковель Натхнення» відкривається в четвер на Івано-Франківщині. Це творчий форум журналістів, який пройде під гаслом «Прагни до вершин!» – до вершин у житті, творчості, громадській активності. Організувала захід, у якому беруть участь понад 200 журналістів з усіх регіонів, громадська організація «Український журналістський фонд».

Кількість порушень щодо працівників ЗМІ й активістів за три місяці зросла на 210 відсотків – доповідь ООН// НСЖУ, 19.09.2018

Управління Верховного комісара ООН з прав людини протягом трьох місяців задокументувало 30 випадків порушення свободи вираження поглядів і свободи ЗМІ: від фізичних нападів із застосуванням сили до актів приниження чи залякування. Про це йдеться в оприлюдненій у середу в Києві Доповіді щодо ситуації з правами людини в Україні, яка охоплює період з 16 травня по 15 серпня 2018 року.

Круглий стіл: як висвітлювати реформи// НСЖУ, 19.09.2018

У прес-центрі Національної спілки журналістів України на Хрещатику відбувся круглий стіл на тему: «Реформи об’єднують». Іініціатор його проведення – Київський центр розвитку місцевого самоврядування, створений за підтримки Програми «U-LEAD з Європою» та Мінрегіону України.

Редактори тернопільських газет відмовилися друкувати «чорнуху»// НСЖУ, 18.09.2018

Друковані ЗМІ Тернопільщини відмовляються публікувати наклепницькі матеріали на відомого політика, хоч рекламне агентство наполегливо хоче розмістити таке замовлення. В одній з районних газет навіть збори колективу зібрали, аби прийняти зважене рішення.

Партнери