Спілка > Публiкацiя

І автор, і редакція мають однакові права на опублікований матеріал

Служба інформацii НСЖУ
Середа 13 Вересня 2017
І автор, і редакція мають однакові права на опублікований матеріал

Журналісти мають право публікувати свої матеріали в різних виданнях, адже право на текст не належить виключно редакції ЗМІ, у якому його було надруковано першим. Таке роз’яснення на запит журналіста Володимира Чоса з Черкащини дає медіаюрист ГО «Платформа прав людини» Олександр Бурмагін.

У зверненні Володимир Чос розповідає: пише матеріали інформаційні, публіцистичні та краєзнавчі. Співпрацює не тільки з районною газетою, а й зі ще одним обласним виданням. «Буває, що спочатку текст розміщується у районній газеті, а потім в обласній (у паперовому варіанті або на сайті), або навпаки – спочатку в обласній, а потім в районці. Але віднедавна почув зауваження, що я своїми діями я підставляю редакції, бо начебто порушую авторські права. Мовляв до іншого видання можна віддавати тільки повністю змінивши текст», – пояснює пан Володимир і запитує, чи дійсно це так.

Як пояснює юрист Олександр Бурмагін, щодо авторських прав - немайнові особисті авторські права завжди належать журналісту і не можуть бути передані іншим особам (стаття 14 Закону України "Про авторське право і суміжні права"). Щодо майнових прав на службові твори (які створюються під час виконання трудових обов’язків у штатних працівників) – все має бути врегулювано у договорі, якщо його немає – такі права належать редакції і автору СПІЛЬНО.

До майнових авторських прав належить в т.ч., самостійне використання твору та право дозволяти або забороняти іншим особам в будь-який спосіб використовувати твір. Слід зазначити, що право власності на сам твір і на об’єкт, в якому його втілено, – це різні речі, які не залежать одне від одного. Іншими словами, право власності на друкований примірник газети в якій опубліковано статтю за кошти редакції, належить редакції. Проте, це не позбавляє особу, яка має майнові авторські права, використовувати твір іншим чином, зокрема, публікувати в інших виданнях або на веб-сайтах. 

Що вкладається в слово "СПІЛЬНО" в частині належності прав і автору, і редакції - законодавство відповіді не дає. Проте, найпростіше тлумачення – це можливості використовувати твір на власний розсуд як редакцією, так і автором.

Всі, традиційно, вважають, що якщо під час виконання обов’язків штатний журналіст щось пише для газети і потім це публікується (або не публікується і знаходиться в архіві, фото, наприклад) – це «службовий твір» і «автоматично» майнові права на такі твори належать редакції. Серед яких – право дозволяти або забороняти будь-яке використання. Ця впевненість ґрунтується на підставі частини другої статті 16 Закону України «Про авторське право і суміжні права», в якій зазначено, що виключне майнове право на службовий твір належить роботодавцю, якщо інше не передбачено трудовим договором (контрактом) та (або) цивільно-правовим договором між автором і роботодавцем. Проте, існує інша норма щодо цього питання. У частині 2 статті 429 Цивільного кодексу України зазначено:


«Майнові права інтелектуальної власності на об'єкт, створений у зв'язку з виконанням трудового договору, належать працівникові, який створив цей об'єкт, та юридичній або фізичній особі, де або у якої він працює, спільно, якщо інше не встановлено договором». Отже, не належить роботодавцю (Закон), а  належать спільно (Кодекс). Якщо договору немає.

 

І, при розгляді колізії Закону та Кодексу, наприклад, в судах, перевагу отримають саме норми Цивільного кодексу України. Оскільки він є більш «молодим», і, крім іншого, сам передбачає певний пріоритет своїх статей – «Основним актом цивільного законодавства України є Цивільний кодекс України» (ч.2 ст.4 Цивільного кодексу України).

 У посібнику «Юридичні аспекти реформування державних і комунальних ЗМІ можна знайти два зразки договору, які визначають «правила гри» між редакцією та працівником у частині належності авторських майнових прав. Перший – про розподіл – можна застосовувати, коли журналіст або інші творчі працівники працюють на загальних підставах укладання безстрокового трудового договору згідно Кодексу законів про працю України («трудова книжка»). Другий можна використати, коли редакція укладає письмові трудові договори." http://www.ppl.org.ua/wp-content/uploads/2017/06/yuridichni_aspekti_reformuvannya_zmi.pdf

Консультацію підготував медіа-юрист ГО "Платформа прав людини"

Олександр Бурмагін.

 

Спілчанські новини

«Ніхто з громадських активістів та журналістів не може почуватися в безпеці»// НСЖУ, 23.02.2018

У зв’язку з підпалом у Рівному офісу Агенції журналістських розслідувань «Четверта влада» обласна організація НСЖУ звернулася до Адміністрації Президента та Національної поліції.

Експерти презентували журналістам монографію про мусульманські спільноти в Україні// НСЖУ, 23.02.2018

У прес-центрі Національної спілки журналістів України відбулася прес-конференція на тему: «Іслам у політиці: від анексії Криму до «Оливкової гілки» в Сирії». Участь у заході взяв секретар НСЖУ Сергій Шевченко.

Журналісти України та Росії закликали звільнити Асєєва з полону у Донецьку// НСЖУ, 22.02.2018

Представники Національної спілки журналістів України та Союзу журналістів Росії висловлюють солідарність із українським журналістом Станіславом Асєєвим, якого з червня 2017-го року тримають в ув‘язненні у Донецьку, та закликають звільнити колегу

У Львові відкрили пам’ятник Герою України Ігорю Костенку// НСЖУ, 21.02.2018

Погруддя Герою Небесної сотні, Герою України Ігорю Костенку відкрили 20 лютого у внутрішньому дворику географічного факультету Львівського національного університету імені Івана Франка, – повідомляє кореспондент ІА ZIK.

Партнери