Спілка > Публiкацiя

Прокуратура не цікавиться подальшою долею справ, відкритих за ст. 171

Служба інформацii НСЖУ
Понедiлок 11 Вересня 2017
Прокуратура не цікавиться подальшою долею справ, відкритих за ст. 171

Кількість справ, порушених за ст. 171 КК України «Перешкоджання законній професійній діяльності журналістів», в останні роки зростає. А кількість справ, які доходять до суду, зменшується. Про це свідчить відповідь Генеральної прокуратури України на запит Національної спілки журналістів. Зокрема, ці дані оприлюднив на своїй сторінці у мережі «Фейсбук» секретар НСЖУ, правозахисник Валерій Макеєв.

Відповідно до даних ГПУ, у 2015 році було зареєстровано 120 кримінальних проваджень за ст.171 ККУ, у 2016 рік цей показник зріс до 176 кримінальних проваджень, станом за січень – липень 2017 року – 113 проваджень.
Показово, що «до суду» дійшло у 2015 році лише 13 справ, у 2016 році – 12 справ, і у 2017 році – лише 3 справи.

«З урахуванням того, що відповідь Генпрокуратури надана 31.08.2017, ймовірно, що «гучна справа», щодо голови центру протидії корупції Віталія Шабуніна (яка була розслідувана та направлена до суду у рекордні строки – за місяць (!), та містила попередньо також звинувачення за ст.171 ККУ, також ввійшла до цієї «трійки», – прокоментував Валерій Макеєв.

Як зазначає Валерій Макеєв, Генпрокуратура повідомила, що не відслідковує результатів судового розгляду за наслідками кримінальних проваджень за ст. 171 ККУ. Відтак, відповідь НСЖУ чекатиме від Державної судової інформації України.

«Наразі, маємо констатувати, що, на жаль, і в самих судах з доступом журналістів до висвітлення процесу «творення правосуддя» – є суттєва проблема. Декілька днів тому, до мене звернувся Кирило Малишев (саме той студент-журналіст, в місці проживання якого СБУ здійснювала обшук, пов'язаний з його роботою на інтернет-ресурсі «СТРАНА. ua», з проханням «прокоментувати коментарі» адвоката журналіста Дмитра Васильця щодо останнього судового засідання, під час якого суд видалив із зали суду всіх журналістів, що прибули туди для виконання своєї професійної діяльності. Якщо не складено протокол про адмінправопорушення щодо порушення громадського порядку з боку журналістів, то саме «за таку протидію журналістській діяльності» проти головуючої у процесі і потрібно подавати заяву про відкриття кримінального провадження за ст.171 ККУ.  При такому «реальному захисті» прав на журналістську діяльність, очевидно, статистика Генпрокуратури, змінилась б ключовим чином», – написав Валерій Макеєв.

Також він наводить ситуацію зі зникненням журналіста Станіслава Асєєва у Донецьку. Приміром, досі не відкрите кримінальне провадження за ст. 171 ККУ щодо перешкоджанням його діяльності.

«Так, є більш потужні статті, пов’язані із викраденням та діями, що загрожували життю Станіслава. АЛЕ! Він Журналіст. Шануйте статус і не соромтесь відкривати провадження за ст.171 ККУ, – наголошує Макеєв. – До речі, я не знаю жодного випадку, коли при потраплянні журналістів у полон, нашими органами досудового слідства до кримінальних проваджень за фактами «викрадень» та «зникнення» долучалась би, бодай згодом, кваліфікація за ст.171 ККУ».

Спілчанські новини

Нагороджено переможців конкурсу на краще висвітлення гендерної тематики в регіональних ЗМІ// НСЖУ, 19.06.2018

У Держкомтелерадіо відбулась церемонія нагородження переможців конкурсу серед регіональних журналістів на краще висвітлення Національного плану дій «Жінки. Мир. Безпека», розробленого на виконання Резолюції РБ ООН.

У Херсоні побили місцевого журналіста Сергія Нікітенка// НСЖУ, 18.06.2018

Подія трапилася вранці 18 червня. Напад журналіст пов’язує виключно з професійною діяльністю: постійно ж доводиться готувати матеріали про державні закупівлі, діяльність депутатів, а також висвітлювати фінансові теми.

Газета «Демократична Україна» відзначила ювілей – 100-річчя!// НСЖУ, 18.06.2018

У Києві 15 червня «Демократична Україна» зібрала на урочистості з нагоди свята – 100-річчя свого видання! – редакційний колектив, ветеранів газети, а також авторський актив і гостей.

Співчуття... Володимир Коркодим// НСЖУ, 18.06.2018

Київська організація Національної спілки журналістів України з сумом повідомляє про кончину після тривалої хвороби колеги-спілчанина Володимира Івановича Коркодима.

Партнери