Спілка > Публiкацiя

Посол Словаччини і голова НСЖУ в програмі "Євроінтегратори" з Тетяною Поповою

Служба інформацii НСЖУ
Понедiлок 13 Травня 2019
Посол Словаччини і голова НСЖУ в програмі "Євроінтегратори" з Тетяною Поповою

У новому випуску програми "Євроінтегратори" з Тетяною Поповою на ObozTV посол Словацької Республіки в Україні Марек Шафін і голова Національної спілки журналістів України Сергій Томіленко розповіли про співпрацю двох країн, безпеку співробітників ЗМІ і загрозу "Північного потоку-2" (скорочено).

– Попова: Після масових протестів через вбивство журналіста, в Словаччині пішли у відставку два міністри і глава поліції. На якому етапі зараз перебуває це розслідування, і взагалі чи безпечно почуваються журналісти в Словаччині? І наскільки це взагалі збігається з ситуацією в Україні?

– Шафін: Почну з другої частини питання. Можу запевнити, що журналісти можуть відчувати себе в безпеці в Словаччині. Цей прикрий випадок дійсно мав місце, в ході розслідування вже кілька людей заарештовано, деякі фігуранти ще не у в'язниці, але я знаю, що ці питання будуть вирішені, і всі винні будуть покарані.

– Попова: Наскільки я розумію, колишній військовий Мирослав Марчек вже зізнався в подвійному вбивстві і заявив, що стріляв в журналіста-розслідувача і його наречену. Але є ще звинувачення наближеного до влади мультимільйонеру Маріану Кочнеру. Це так?

– Шафін: Так, схоже на те.

– Попова: Сергій, а що ти можеш сказати про ситуацію у нас? Як це співвідноситься з тим, що у нас відбувається?

– Томіленко: Звичайно, вбивство журналіста – завжди шокуюча новина для журналістів Європи і журналістів усього світу. І коли ми зараз спостерігаємо за тим ходом розслідування, за ходом реагування громадянського суспільства, в цілому громадян – звичайно, ми констатуємо, що в Словаччині це високий рівень нетерпимості до порушень прав журналістів, нетерпимості до вбивства як такого.

Ми бачили масові протести, результатом яких були відставки впливових осіб і керівництва країни, принаймні, виконавець зізнався, проведено розслідування, яке викликає довіру і у міжнародних організацій, і всередині країни.

По Україні, звичайно, ми проводимо паралелі з ходом розслідування вбивства нашого колеги в центрі Києва Павла Шеремета, і, на жаль, ці паралелі, ці порівняння – вони не на користь чесних зусиль правоохоронців українських. Звичайно, і Міжнародна федерація журналістів, і різні наші міжнародні партнери, і ми констатуємо, що розкриття вбивств саме журналістів – не завжди відбуваються, і рівень їх розкриття не на високому рівні загальному, коли ми говоримо про Мексику, про різні країни.

Це складно, але тут питання інше – є довіра до зусиль правоохоронців чи ні? На жаль, Американський комітет захисту журналістів в своєму звіті про хід розслідування замаху і вбивства Павла Шеремета назвав "відмову від правосуддя". Тобто фактично розчаровані в діях правоохоронців. Ганьбою є те, що саме журналісти, журналісти-розслідувачі, колеги встановлюють нові факти, знаходять нове відео, які були не притягнуті до офіційного розслідування. Ми досі не отримали чесну відповідь, що робила особа, пов'язана зі спецслужбами України, яку зафіксували відеокамери тощо.

Тому, знову-таки, розкриття вбивства і встановлення виконавців і замовників – це максимальна мета, але ми сьогодні, на жаль, бачимо, що немає належних зусиль для розкриття, немає довіри до розслідування, і, відповідно, почуття тривоги відчуває кожен журналіст. Це ми констатуємо, виходячи з високого неприпустимого рівня фізичної агресії.

Успішне розслідування в Словаччині – вважаю потужним сигналом для всіх європейських країн, сигналом щодо захисту свободи слова.

– Попова: А ось ці люди, які пішли у відставку, два міністри і начальник поліції, вони були якось пов'язані з цим мультимільйонером? Або вони просто пішли, тому що допустили таку ситуацію?

– Шафін: вони пішли з посад, оскільки несли політичну відповідальність за той випадок. Це був міністр внутрішніх справ. Поліцію багато критикували, тому зараз для правоохоронних органів головний пріоритет – це завершити розслідування цієї справи, і, як я вже говорив, покарати всіх винних.

– Попова: Сергію, питання до тебе. Як ти думаєш, а взагалі, чи можлива у нас ситуація, коли будуть брати посадові особи якусь політичну відповідальність? Навіть якщо вони не пов'язані з замовником вбивці. Або це, можливо змінити тільки через вибори?

– Томіленко: Я думаю, що зміна через вибори, або зміна, коли у нас все-таки буде рівень політичної культури і відповідальності у посадових осіб на високому рівні. Тому що ці відставки в Словаччині – вони все одно свідчать про високий рівень політичної відповідальності, високий рівень політичної культури і розуміння того, що обраний уряд, чиновники, посадовці найняті в інтересах громадян мають забезпечувати спокій, забезпечувати реагування на надзвичайні ситуації, докладати максимальних зусиль і бути ефективними в захисті демократії.

У нас якраз цього ми не бачимо, ми не спостерігаємо відповідальності, і, відповідно, елементом, який я можу привести, принаймні, на сьогоднішній момент, це те, що у нас влада, чиновники бояться публічних дискусій, вони не готові приходити і звітувати про хід розслідувань атак на журналістів. Вони не готові звітувати про зусилля в боротьбі з безкарністю. Як приклад, я не хочу критикувати Петра Олексійовича, але все-таки є такий інструмент, який створив Петро Порошенко своїм указом – він створив "Раду з питань захисту професійної діяльності журналістів і свободи слова".

– Попова: Коли він востаннє збирався?

– Томіленко: Він був створений в 2015 році, або на початку 2016 року. Дійсно, в неї входять представники правоохоронних органів, представники влади, співголовами були представники Адміністрації Президента України, громадянське суспільство, я входжу до цієї Ради. Але, вибачте, він останній раз збирався 1 лютого 2018 року, тобто очевидно, що він не працює, і, відповідно, він не захищає журналістів.

Тому, коли ми будемо бачити, що чиновники не на словах, а своїми діями підтверджують відданість свободі слова, коли вони готові будуть захищати, то тоді ми будемо говорити про те, що ми довіряємо в частині захисту свободи слова. А поки ми констатуємо, що велика частина політикуму навпаки розпалює ворожнечу до журналістів, дискредитує журналістів-розслідувачів. Це абсолютно небезпечно для демократії, тому що потрібно все одно, щоб політики розуміли, що журналісти виконують свою місію – вони дають громадянам об'єктивну інформацію, і, відповідно, це інструмент підзвітності влади, а не інструмент політичної діяльності. Коли буде це усвідомлення – тоді більш стабільною буде демократія.

– Попова: Щодо політичного результату таких дій хотіла запитати. Якраз на президентських виборах в Словаччині перемогла проєвропейська Зузана Чапутова – також новий гравець, який не пов'язаний зі старими політиками, і у нас також на виборах переміг новий гравець, який не пов'язаний з колишніми політиками. Але в той же час у вас багато кандидатів мали проросійську позицію. Як ви можете пояснити цю тенденцію?

– Шафін: Відверто кажучи, я не бачу ніяких антиросійських настроїв в Словаччині. Це по-перше. Люди, які займають проросійську позицію – їх дуже мало. Я не згоден з тим, що багато кандидатів позиціонували себе так, більшість кандидатів все ж мали проєвропейські погляди. Обраний президент пані Чапутова, а інший кандидат Марош Шевчович був нашим комісаром в ЄС. Тому більшість кандидатів, які пройшли до фінального раунду виборів, були саме проєвропейськими. Ніхто не скаже, що Словаччина змінює свій курс, ми проєвропейська і "пронатівська" країна. Ми член Євросоюзу, країна-член НАТО, ми член єврозони, ми змінили нашу національну валюту, і це сприяло розвитку нашої економіки.

– Попова: Як ви прокоментуєте появу нових облич? І у нас така ж ситуація в Україні.

– Шафін: У нашому випадку це нова історія, але, по-моєму, вона буде продовжувати політику чинного президента, адже він привітав її після перемоги на виборах. І їхні погляди, здається, дуже схожі. Вона не була дуже відомою в Словаччині, хоча була відомою в сфері екології, вона адвокат, і також була відомою особою в цьому середовищі. Але разом з тим вона не була надто публічною особою.

– Попова: Сергію, а ти що можеш сказати про нові обличчя?

– Томіленко: Дійсно, ми фіксуємо в Україні великий запит саме на нові обличчя, на нову політику. І я думаю, що, знову-таки, цей результат показує, що люди втомилися від старих політиків, від можливих "розборок". Я зараз не хочу говорити, хто лідер в цій ворожнечі політичної, але все одно, я думаю, що більшість українців хотіли б якраз бачити якусь надію в тих, хто не пов'язаний з традиційним політикумом, і, відповідно, вони підтримали Зеленського.

Але я наголошую, що знову у нас серед кандидатів були проросійські, принаймні один, це точно – Юрій Бойко, відкрито симпатизує посилення зв'язків з Росією. І, відповідно, коли ми аналізуємо результати голосування, то можна говорити про те, що якраз Зеленський виконав певну виборчу місію – це те, що він все-таки зібрав симпатії і в тих регіонах, які по соціології показують, що при відсутності Зеленського як певного нової проєвропейської особи, могли б піти в "проросійську кошик".

Тому він виконав свою місію, він дав надію всім українцям.

– Попова: І він підписав вашу декларацію про свободу слова?

– Томіленко: Я хочу сказати, що Володимир Зеленський вчинив як європейський політик. Він дійсно підписав декларацію на захист свободи слова, це публічні зобов'язання гарантувати свободу слова, захищати права журналістів. Цю декларацію розробив Союз журналістів України, підтримала Міжнародна федерація журналістів, підтримали громадські організації в Україні, і, відповідно, це просто зобов'язання поважати журналістів і докладати зусиль, щоб захищати їх. Тому, звичайно, я констатую, що на даний момент Україна вибрала проєвропейського політика, який декларує підтримку свободи слова і європейський вибір.

– Попова: А інший кандидат підписав декларацію?

– Томіленко: Ми говоримо, що в цілому 13 кандидатів серед учасників підтримали нашу декларацію. Серед них шановні Юлія Тимошенко, Анатолій Гриценко, Садовий, Наливайченко, Смешко. У той же час, на жаль, чинний Президент Петро Олексійович Порошенко проігнорував наше запрошення відзвітувати про стан захисту журналістів і свободи слова і підтримати таку декларацію.

– Попова: В соціальних мережах показували фейк про межі сучасної України, якої нібито не існує, і це була, звичайно, дезінформація. Хто, на ваш погляд, зацікавлений в поширенні такої дезінформації, яка постійно виникає зараз і в ЗМІ, і в соцмережах?

– Томіленко: Звичайно, перш за все, ми говоримо, що зараз нова реальність – реальність гібридних воєн, і очевидно, що Росія як раз зацікавлена і генерує більшу частину фейків проти України як країни, для того, щоб все-таки підтримувати за кордоном такі настрої, критичні до України, критичні до демократії, для того, щоб захищати все одно своє бачення зовнішньої політики.

Тому очевидно, що Росія потужна в цьому такому інформаційному озброєнні і намагається працювати в багатьох країнах по всьому світу. Тут, звичайно, в Україні питання в тому, що ми повинні тоді це відстежувати і негайно реагувати, і, відповідно, відпрацьовувати ці елементи, щоб ми так само для себе розуміли, на якому рівні це фейк відпрацьовується, хто його запроваджує. І з іншого боку, ми не повинні надавати якийсь істеричності окремим таким кейсам. Можуть бути ситуації, коли, наприклад, ненавмисно хтось десь взяв, наприклад, з інтернету карту України, яка, можливо, була викладена. Але дійсно в якихось помилках неуважності не треба додавати шпигунського формату.

Просто повинен бути цивілізований відкритий діалог з нашими партнерами, і, відповідно, я думаю, що сьогодні і Європа, і США, весь західний світ – він зацікавлений все-таки в коректної інформації, зацікавлений підтримати право громадян отримувати об'єктивну інформацію, боротися з фейк. Тому ми повинні об'єднувати ці зусилля. Але очевидно, хто свідомо генерує – це тільки Росія.

– Шафін: Ми поважаємо територіальну цілісність, суверенітет і незалежність України. Це означає, що ви ніколи не знайдете таку карту в Словаччині. Наші карти з Кримом як з територією України.

– Попова: Словаччина є одним з наших найбільших експортерів газу в Україну, ви допомогли нам в досить важкий період. І в той же час зараз, ви знаєте, будується "Північний потік-2". Як ви до цього ставитеся?

– Шафін: По "Північному потоку-2" ми в одному човні з Україною. У наших інтересах продовжувати і надалі транзит газу по території України. Обидві наші країни є транзитними. Як ви знаєте, ми досі допомагаємо Україні з отриманням природного газу завдяки реверсу. Ми побудували реверсну лінію в Словаччині в 2014-му. Я думаю, що 90% кількості газу, який Україна купує за кордоном – це газ зі Словаччини.

Джерело: obozrevatel.com

Спілчанські новини

Президент України скасував укази про кадрові рішення щодо Нацради з питань ТБ і радіо// НСЖУ, 24.05.2019

Володимир Зеленський скасував укази Петра Порошенка про призначення Володимира Горковенка членом Нацради та про увільнення Юрія Артеменка. Відповідні документи оприлюднені 24 травня на офіційному сайті Президента.

«Це не побиття, а неприємний інцидент», – журналіст Юрій Смірнов про грубість охоронців Президента// НСЖУ, 24.05.2019

Ситуація щодо побиття охоронцями Президента України Володимира Зеленського спеціального кореспондента видання «Ліга.net» Юрія Смірнова під час заходу iForum-2019 в Києві, – перебільшена. Про це в коментарі Національній спілці журналістів України повідомив сам журналіст, зазначивши, що не має наміру звертатися до правоохоронців щодо перешкоджання його професійній діяльності.

Нацрада з питань ТБ і радіомовлення призупинила прийняття рішень після раптових кадрових указів екс-глави держави// НСЖУ, 23.05.2019

Нинішня в. о. голови Національної ради України з питань телебачення та радіомовлення Ольга Герасим’юк відмовляється відкривати засідання регулятора, поки не буде отримано висновків парламентського профільного комітету, або від нового Президента України щодо коректності кадрових рішень, зокрема призначення на посаду члена Нацради Володимира Горковенка.

Зафіксоване несанкціоноване проникнення в архів редакції «Запорізька правда»// НСЖУ, 23.05.2019

Газета «ПравдаЗП» - обласне видання ГО «Клуб друзів «Запорізької правди» виходитиме тимчасово на період, поки трудовому колективу КП «Газета «Запорізька правда» ЗОР вдасться реалізувати рішення Третього апеляційного адміністративного суду (м. Дніпро) про роздержавлення та відновити випуск газети «Запорізька правда».

Партнери