Спілка > Публiкацiя

Мистецьку премію «Київ» імені Анатолія Москаленка здобув Володимир Проненко

Служба інформацii НСЖУ
Вiвторок 09 Квітня 2019
Мистецьку премію «Київ» імені Анатолія Москаленка здобув Володимир Проненко

Журі Мистецької премії «Київ» на засіданні 9 квітня проголосувало за присудження премії імені Анатолія Москаленка 2019 року (в галузі журналістики) Володимирові Проненку – авторові книжки «Що серцем сприйняв» (2017).

У збірці публіцистики лауреата вміщено статті, нариси, рецензії. Нарівні з розповідями про звичайних сільських умільців у виданні є твори про життя й діяльність знаних у столиці й у світі письменників, композиторів, скульпторів, фотожурналістів. Можна вважати, журі відзначило багаторічну публіцистичну творчість ветерана журналістики, пов’язану з Києвом і киянами. Нагадаємо, цю мистецьку премію заснували 2001 року Київська міська державна адміністрація спільно з Координаційною радою національних творчих спілок України – з метою відзначення й популяризації найкращих здобутків столичних митців.

Володимир Григорович Проненко народився 1946 року в селі Горошиному Семенівського району на Полтавщині. Ще до вступу на факультет журналістики Київського держуніверситету імені Т. Г. Шевченка, набув досвіду роботи в пресі. Закінчивши школу, встиг попрацювати в редакціях спочатку районної, а під час військової служби – армійської газети. Диплом журналіста здобув 1974 року, а відтак – у РАТАУ (нині Укрінформ) кореспондентом, оглядачем, керівником управління. Попрацював і в апараті парламенту, був завідувачем секретаріату Комітету Верховної Ради України з питань соціальної політики та праці. З 1979 року – член Національної спілки журналістів України.

«Володимир Григорович зберігає не один списаний загальний зошит, який він вів майже все своє життя за назвою «Що я знаю про людей», – розповіла про автора книжки спілчанка Леся Туровська. – Записував туди цікаві розповіді односельців, людей, яких зустрічав у селах і містах під час відрядження, факти, що його зацікавили, почуті по радіо й побачені по телевізору, прочитані в газетах і журналах… Багато записів обростали дослідженнями в архівах і ставали нарисами, статтями, рецензіями у пресі. Частина з них, опублікована в газетах «Голос України», «Урядовий кур’єр», «Дзеркало тижня», «День», «Українська столиця»; журналах «Вітчизна», «Київ», «Журналіст України», «Науковий світ», альманаху «Київський журналіст»… увійшла до цієї книжки».

Літературно-художнє видання складається з 18 творів, у кожному з них автор віддзеркалює життя таким, яким воно є; пише про те, що запало в душу, що серцем сприйняв. Журналістська наполегливість і дослідницька допитливість дали йому змогу відкрити нові, невідомі широкому загалу, сторінки життя і творчості Тараса Шевченка (йдеться про період, коли Кобзар написав «І мертвим, і живим…», «Холодний яр», «Псалми Давидові», «Маленькій Мар’яні», «Минають дні, минають ночі», «Три літа», а також славетний шедевр світової поезії «Заповіт»). А ще у Володимира Проненка є нариси про життя і творчість Андрія Малишка, Віктора Некрасова, кобзарського гетьмана Григорія Кравченка-Крюковського, земляків-композиторів Георгія та Платона Майбород, скульпторів Володимира Щура й Леоніда Позена, ювеліра Карла Фаберже, військових фотожурналістів Якова Давидзона і Бориса Шейніна, Горошинських кулібінів...

«На обкладинці збірки вміщено фото її автора зі студентських часів, – зазначив секретар НСЖУ Сергій Шевченко, лауреат 2014 року, а нині заступник голови журі цієї премії в творчій спілці. – Володимир Григорович на світлині – це першокурсник факультету журналістики, який брав інтерв’ю в світила медицини, директора Інституту отоларингології Академії наук України Олексія Коломійченка. Відтоді творчість журналіста нерозривно пов’язана з Києвом і киянами. Володимир Григорович упорядкував виданий з нагоди 50-річчя Київської спілки журналістів збірник публіцистики «В об’єктиві часу», а також багато років був упорядником альманаху «Київський журналіст».

Володимир Проненко за особливі заслуги був ушанований Почесною грамотою Верховної Ради України, а серед його спілчанських відзнак однією з найдорожчих є Золота медаль української журналістики – нагорода 2009 року, коли творча організація святкувала ювілей.

Портретна світлина Володимира Проненка за сторінці книжки "В об'єктиві часу"

Голосують члени журі Мистецької премії "Київ"

***

Загальний список претендентів, висунутих на здобуття Мистецької премії «Київ» 2019 року

( у тексті виділено червоним кольором інформацію про митців, яких визнано лауреатами премії)

 

У галузі літератури – Мистецька премія «Київ» імені Євгена Плужника

БОНДАРЕНКО Станіслав Григорович – поет – за книгу «З ким місто говорить» (2017 р.).

СЛАБОШПИЦЬКИЙ Михайло Федотович – письменник, заслужений працівник культури України – за книги мемуарної прози «Протирання дзеркала» (2017 р.), «Тіні в дзеркалі» (2018 р.).

Маркіян Камиш – письменник – за роман «Київ-86» (2016 р.), повість «Чормет» (2017 р.).

СТОЛЬНИКОВ Владислав Феліксович – поет – за книгу поезій «Полудневий триптих» (2016 р.).

 

У галузі кіномистецтва – Мистецька премія «Київ» імені Івана Миколайчука

ЛИСЕЦЬКИЙ Сергій Опанасович – кінооператор, кінорежисер, педагог, заслужений діяч мистецтв України – за вагомий внесок у скарбницю вітчизняного кінематографа, багаторічну плідну роботу по підготовці   молодих кадрів кінооператорів.

За анімаційний фільм «Як розвеселити Самотність» (2017 р.):

КОВАЛЬ Степан Миколайович – режисер, лауреат Національної премії України імені Тараса Шевченка,

КОНОЩУК Світлана Іванівна – сценарист.

 

У галузі музичної композиції – Мистецька премія «Київ» імені Артемія Веделя

ГРОНСЬКИЙ Володимир Петрович – композитор, заслужений діяч мистецтв України – за музику до документального кінофільму «Серце мами. Гонгадзе» (2016 р.), до художніх фільмів «Таємний щоденник Симона Петлюри» (2017 р.), «Передчуття» (2018 р.).

 

У галузі театрального мистецтва – Мистецька премія «Київ» імені Амвросія Бучми

АРТІМЕНЬЄВ Артур Леонідович – режисер Київського академічного театру юного глядача на Липках – за інсценізацію та постановку вистави «Місто» В. Підмогильного (2017 р.).

ВІТОВСЬКА-ВАНЦА Ірина Григорівна – заслужена артистка України, провідний майстер сцени Київського академічного Молодого театру – за роль Аннет Рей у виставі «Бог різанини» Я. Рези (2017 р.).

ТРУНОВА Тамара Вікторівна – режисер-постановник Київського академічного театру драми і комедії на лівому березі Дніпра – за вистави «Саша, винеси сміття» Н. Ворожбит (2017 р.), «Під небом синім» Д. Елдріджа (2017 р.), «Дідона та Еней» Г. Перселла (2017 р.).

ФЕЛІПЕНКО Юрій Сергійович – актор Київського академічного драматичного театру на Подолі – за ролі Петра у виставі «Мати» К. Чапека (2017 р.), Ноя у виставі «Продавець дощу» Р. Неша (2018 р.), режисера у виставі «Шестеро характерів ненаписаної комедії» Л. Піранделло (2018 р.).

ЯЦЕНКО Тамара Олександрівна – народна артистка України, провідний майстер сцени Київського академічного Молодого театру – за ролі Лариси Сергіївни у виставі «Дівочий виноград» М. Коляди (2016 р.), Мадам Помре у виставі «Тектоніка почуттів» Е.-Е. Шмітта (2018 р.), Хльостової у виставі «Горе з розуму» О.Грибоєдова (2016 р.).

За вистави «Графиня Маріца» І. Кальмана (2016 р.), «Севільський цирульник» Дж. Россіні (2017 р.), «Скрипаль на даху» Дж. Бока (2018 р.):

СТРУТИНСЬКИЙ Богдан Дмитрович – режисер-постановник, народний артист України,

ЛИТВИНЕНКО Святослав Іванович – диригент-постановник, народний артист України,

ПРОКОПЕНКО Вадим Валерійович – балетмейстер-постановник, заслужений артист України.

 

У галузі образотворчого мистецтва – Мистецька премія «Київ» імені Сергія Шишка

БРИНЮК Світлана Петрівна – художник-живописець – за роботи: диптих «Той, що хотів попередити» (2018 р.), «Одного разу в Турині» (2018 р.), «Іди, іди дощику» (2018 р.).

МОСТОВЩИКОВА Дар’я Олегівна – художник – за серію робіт «Генетична пам'ять» (2018 р.).

За комплексний іміджевий культурно-мистецький проект «Артвізитівка Києва» (2017-2018 рр.):

ГОРШКОВА Вікторія Юріївна – виконавчий директор проекту, 

ЧЕРВАТЮК Людмила Дмитрівна – автор проекту, арт-менеджер, журналіст.

 

У галузі журналістики – Мистецька премія «Київ» імені Анатолія Москаленка

ПРОНЕНКО Володимир Григорович – журналіст-дослідник – за книгу «Що серцем сприйняв» (2017 р.).

 

У галузі народного декоративного мистецтва – Мистецька премія «Київ» імені Сергія Колоса

За серію творів «Традиційні писанки Київщини та писанки за розписами давніх храмів часів Київської Русі» (2016-2018 рр.):

ВЛЕНЕНКО Тетяна Вікторівна – майстер писанкарського розпису,

КТІТОРОВА Любов Григорівна – майстер писанкарського розпису. 

 

У галузі хореографічного мистецтва – Мистецька премія «Київ» імені Павла Вірського

ГУТНИК Ірина Миколаївна – хореограф, балетмейстер-постановник – за хореографічну композицію «Пливи, вінок» (2016 р.).

За хореографічну композицію «На Івана Купала» (2017 р.):

ГРИЩЕНКО Людмила Миколаївна – хореограф, балетмейстер-постановник,  

ЖЕЛЯК Наталія Миколаївна – хореограф, балетмейстер-постановник.

 

У галузі циркового мистецтва – Мистецька премія «Київ» імені братів Василя та Олександра Ялових

За естрадно-циркову шоу-виставу «Академія Бешкетників» (2018 р.):

КОРНІЄНКО Владислав Вікторович – заслужений діяч мистецтв України, автор ідеї та проекту,

ГУМАРОВА Вероніка Володимирівна – арт-директор, режисер-організатор шоу-вистави,

НЕДЗЕЛЬСЬКИЙ Роман Стефанович – заслужений діяч мистецтв України, керівник проекту.

Спілчанські новини

Від сучасної медіаосвіти – до міжкультурного і політичного діалогу// НСЖУ, 24.06.2019

Студенти й молоді журналісти чотирьох країн – України, Вірменії, Грузії та Білорусі – протягом тижня пройшли цикл конференцій і тренінгів на Волині. Навчання проходило в рамках проекту «Медіадіалог для демократії і миру». Цей проект уже п’ятий рік реалізовується за підтримки Міністерства закордонних справ Німеччини. На відкритті цьогорічного заходу в Луцьку виступила Перший секретар Посольства ФРН в Україні, керівниця відділу преси Аннет Пьолькінґ.

НСЖУ засудила атаку на журналістів у Грузії// НСЖУ, 24.06.2019

Національна спілка журналістів України засудила дії грузинського уряду свідомо атакувати журналістів, які під час протестів виконували свої професійні обов’язки.

ПАМ’ЯТЬ ПРО КОЛЕГУ// НСЖУ, 24.06.2019

У польському містечку Окунінка Люблінського воєводства відбулись змагання з дартсупам"яті журналіста Олександра Бухтатого. У спортивних перегонах взяли участь журналісти з Дніпра, Кривого Рогу, Києва, Рівного, Луцька та Любліна. Організатор спортивного турніру – спортивно-оздоровчий центр журналістів «ТРИГОЛ» з Дніпра за підтримки Національної спілки журналістів України.

Наука й технології – в центрі уваги журналістів України й Китаю// НСЖУ, 23.06.2019

Наукова журналістика стає потужним напрямом сучасних медіа, а інформація про дослідження та технологічні новинки становить інтерес для аудиторії. Про це йшлося під час зустрічі керівництва Національної спілки журналістів України з делегацією газети Science and Technology Daily (Китай), яка відвідує Україну на запрошення НСЖУ.

Партнери