Спілка > Публiкацiя

«Негатив і вибіркова увага до політиків під час виборчої кампанії знижують рівень довіри до ЗМІ», – соціологи

Служба інформацii НСЖУ
Понедiлок 11 Березня 2019
«Негатив і вибіркова увага до політиків під час виборчої кампанії знижують рівень довіри до ЗМІ», – соціологи

Напередодні виборів більшість вечірніх новинних програм телеканалів – про політику й політиків. Проте в українського глядача обмаль об’єктивної інформації: з 44 зареєстрованих кандидатів на посаду Президента України в ефір «прориваються» лише 15, та й про більшість із них інформація подається упереджено й неоднозначно – є ті, кого лише хвалять, і ті, в кого більше негативних оцінок.

«Негатив і вибіркова увага до політиків під час виборчої кампанії знижують рівень довіри до ЗМІ», соціологи

Напередодні виборів більшість вечірніх новинних програм телеканалів – про політику й політиків. Проте в українського глядача обмаль об’єктивної інформації. Із 44 офіційно зареєстрованих кандидатів на посаду Президента України в ефір «прориваються» лише 15, та й про більшість із них інформація подається упереджено й неоднозначно: є ті, кого лише хвалять, і ті, в кого більше негативних оцінок.

Це результати дослідження «Моніторингу політичних новин», проведеного Академією української преси за участю співробітників Інституту соціології НАН України. Результати дослідження оприлюднено в прес-центрі Національної спілки журналістів України.

– Основні результати, на жаль, показові для українських медіа: з одного боку, що цілком закономірно, маємо велику увагу до політики, але, з другого боку, українські глядачі позбавлені того, що має європейська аудиторія, – неупереджених медіа, що однаково ставляться до всіх політичних гравців, – розповідає президент Академії української преси Валерій Іванов. – На жаль, наші провідні канали чітко сегментовані, конкретно орієнтовані – кожен на свого представника. Один із винятків – Суспільне мовлення, яке на сьогодні є досить добре збалансованим, але має дуже низькі рейтинги.

Доктор соціологічних наук, професор, керівниця проекту Наталія Костенко зазначає, що основна мета дослідження – визначення стану й динаміки політичного змісту новин українських телеканалів у період виборів – лютий-квітень 2019 року.

– Зокрема, ми аналізували контент вечірніх новинних програм 7 провідних телеканалів України: «1+1», «Інтер», «5 канал», «ICTV», «СТБ», «Україна», «UA: Перший», – розповідає Наталія Вікторівна. – Низка телеканалів використовує третину свого новинного ефіру для оприлюднення новин, що стосуються перебігу передвиборчої кампанії. Джерело більшої частини всіх повідомлень – власний кореспондент. Також однією з найбільш масштабних інших тем, що висвітлюються в новинах – це злочинність.

Отже, 18 % усіх повідомлень на українських каналах – на тему виборів. Така сама тенденція була й 2014 року.

– Водночас канали дуже диференційовані щодо цієї теми: «Інтер», «ICTV», «Україна» подають тему виборів як основну або додаткову в четвертій частині своїх повідомлень. Найменше тема виборів представлена на «UA:Перший». Що стосується кандидатів у Президенти України, то найбільше інформації поширюється про Петра Порошенка – понад 9 %, Юлію Тимошенко – понад 5 %, Олега Ляшка та Олександра Вілкула – 3 %, Анатолія Гриценка, Юрія Бойка – 1,8%, – розповідає Наталія Костенко. – З 44 офіційно зареєстрованих кандидатів у новинах згадуються лише 15.

Щодо оціночних суджень, то лише позитивна інформація поширювалася про кандидатів Олександра Вілкула та Юрія Бойка. Найсуперечливіші оцінки – від досить позитивних до різко негативних – дістали: Володимир Зеленський, Юлія Тимошенко, Олег Ляшко та Петро Порошенко.

– Наголошу, що такі різноманіття, суперечливість поглядів, негативні оцінки, увага лише до окремих політиків – підвищують сумніви щодо інформації у глядачів телеканалу, а це, відповідно, знижує рівень довіри до ЗМІ.

Науковий координатор проекту, доктор соціологічних наук, професор Сергій Макеєв зазначає, що українські ЗМІ часто схильні до перебільшення й упередження.

– Приміром, торік відповідно до наших досліджень, лише 8 % населення зазначали, що довіряють чинному Президентові країни. Натомість днями я отримав одну з районних газет, де йшлося на передовиці, що більшість українців вірить у перемогу Петра Порошенка. Ця інформація не підтверджена жодним із досліджень, а відповідно – перебільшена, – наголошує науковий координатор проекту.

Спілчанські новини

Президент України скасував укази про кадрові рішення щодо Нацради з питань ТБ і радіо// НСЖУ, 24.05.2019

Володимир Зеленський скасував укази Петра Порошенка про призначення Володимира Горковенка членом Нацради та про увільнення Юрія Артеменка. Відповідні документи оприлюднені 24 травня на офіційному сайті Президента.

«Це не побиття, а неприємний інцидент», – журналіст Юрій Смірнов про грубість охоронців Президента// НСЖУ, 24.05.2019

Ситуація щодо побиття охоронцями Президента України Володимира Зеленського спеціального кореспондента видання «Ліга.net» Юрія Смірнова під час заходу iForum-2019 в Києві, – перебільшена. Про це в коментарі Національній спілці журналістів України повідомив сам журналіст, зазначивши, що не має наміру звертатися до правоохоронців щодо перешкоджання його професійній діяльності.

Нацрада з питань ТБ і радіомовлення призупинила прийняття рішень після раптових кадрових указів екс-глави держави// НСЖУ, 23.05.2019

Нинішня в. о. голови Національної ради України з питань телебачення та радіомовлення Ольга Герасим’юк відмовляється відкривати засідання регулятора, поки не буде отримано висновків парламентського профільного комітету, або від нового Президента України щодо коректності кадрових рішень, зокрема призначення на посаду члена Нацради Володимира Горковенка.

Зафіксоване несанкціоноване проникнення в архів редакції «Запорізька правда»// НСЖУ, 23.05.2019

Газета «ПравдаЗП» - обласне видання ГО «Клуб друзів «Запорізької правди» виходитиме тимчасово на період, поки трудовому колективу КП «Газета «Запорізька правда» ЗОР вдасться реалізувати рішення Третього апеляційного адміністративного суду (м. Дніпро) про роздержавлення та відновити випуск газети «Запорізька правда».

Партнери