Спілка > Публiкацiя

Прес-карта ООС для іноземних журналістів: аргументи за і проти

Служба інформацii НСЖУ
Понедiлок 28 Січня 2019
Прес-карта ООС для іноземних журналістів: аргументи за і проти

На прес-конференції голови НСЖУ Сергія Томіленка і першого секретаря НСЖУ Ліни Кущ презентовано результати «Індексу фізичної безпеки журналістів України» за підсумками 2018 року. У залі виникла дискусія між експертом ГО «Інформаційна безпека» Тетяною Поповою і фотокореспондентом, керівником Associated Press в Україні Єфремом Лукацьким. Ішлося, зокрема, про роботу іноземних журналістів у зоні ООС.

Кожний з опонентів мав свою думку і власні переконливі аргументи, а разом ці думки склали певну картину організації роботи журналістського корпусу в зоні ООС.

Тетяна Попова переймається проблемою ускладнень з отриманням прес-карт і зауважує, що цю практику треба змінювати. Експертка зазначає:

«У законі про воєнний стан було прописано необхідність збільшити обсяги інформації про події в Україні в іноземних ЗМІ. І водночас іноземним журналістам не дають доступу до місця подій, навіть до цивільних об’єктів. Вони чекають на прес-карту ООС місяць, а то й більше, по кілька тижнів не можуть проїхати через блокпости!

І тепер іноземні журналісти запитують: як могло статися, що 2014 року прес-карти АТО можна було отримати протягом одного дня, максимум за тиждень, у 2014–2015 роках схема надання прес-карт працювала, а тепер не працює? А сталося так тому, що координацію в питаннях ООС передали у відання Генштабу. І це ті самі люди, які в РНБО ще 2014 року не пускали на окуповані території журналістів, які могли зняти і показати, як заходить на Донбас російська техніка. Вважаю, це було рішення, що працювало на ворога.

У прес-карті прописано, про що журналіст може розповідати в своїх ЗМІ, а про що писати і говорити не можна. При порушенні користування прес-картою її забирають. Так було, наприклад, з журналісткою Полуніною, яка без дозволу приїхала на «Промку», а потім опублікувала в «Новой газете» матеріал, який не мав бути оприлюдненим.

Тому ми можемо говорити, що всі речі стосовно нерозголошення секретності продумані й чудово працювали. І тому недопуск журналістів таких солідних видань, як Reuters, Associated Press, BBC, CNN після того, як вони підписали всі контракти, що не покажуть у своїх медіа недозволеної з питань безпеки України інформації, це неправильно! Так не повинно бути».

Єфрем Лукацький, своєю чергою, наголошує:

«Нині занадто багато видали посвідчень для проходу журналістів для роботи в зоні ООС за максимально спрощеною процедурою: пише заяву – отримує посвідчення. У всьому світі така практика неможлива.

Я працював з арміями різних країн світу, і ніде такого, щоб видавали посвідчення усім охочим, я не бачив. А на Донбасі мені довелося бути свідком, як чоловік з посвідченням журналіста передавав телефоном на ворожий бік відомості про розташування українських військ. Тож нам треба не забувати, що йде справжня війна, і ми повинні стояти на захисті інтересів нашої країни.

І щодо західних журналістів. До виникнення Інтернету солідні зарубіжні медіа, як от уже згадувані Reuters, Associated Press, BBC, CNN, направляли в гарячі точки своїх кореспондентів. Зараз зовсім інша ситуація: вони не відправляють своїх журналістів, бо це потребує великих витрат. Великі зарубіжні медіа використовують стрингерів – людей, які проживають на цих територіях і телефоном передають інформацію. І ці так звані західні журналісти часто працюють не дуже добросовісно, не дотримуються журналістських стандартів. Часто це непідготовлена до такої праці людина, і вона забуває про свій нейтралітет в інформуванні. І таке є в усьому світі».

Тетяна Попова: «Прес-карти видають лише на шість місяців і потім перевидають. Тобто казати про те, що одночасно чинних прес-карт існує забагато, не зовсім правильно. Так, дійсно, на західні ЗМІ працюють як західні журналісти, так і українські громадяни – стрингери.

Але я кажу про тривалі затримки в наданні прес-карт для журналістів-іноземців європейських і американських ЗМІ. Погодьтеся, для іноземних редакцій тримати іноземну групу в Україні по кілька тижнів, щоб чекати на дозвіл проїхати через КП з території і на території, що контролюється українською владою, – не дуже нормально. І це точно не поліпшує і не полегшує їхньої роботи в Україні, і відповідно не збільшує кількості та не поліпшує ставлення до української влади в кінцевих матеріалах».

Спілчанські новини

Звернення учасників Всеукраїнської наради редакторів газет (ДОКУМЕНТ)// НСЖУ, 15.02.2019

Ми, учасники Всеукраїнської наради редакторів, яку ініціювала Національна спілка журналістів України, закликаємо керівництво держави вжити невідкладних заходів для подолання кризової ситуації в українських медіа. Масштаби поширення фейкових новин, використання маніпуляцій та цілеспрямована пропаганда сягнули рівня, який становить нині загрозу інформаційній безпеці країни.

Редакції місцевих газет відмовляються друкувати «чорнуху» проти Зеленського// НСЖУ, 15.02.2019

Місцеві газети у Харківській області виступили проти «чорнухи», відмовившись друкувати наклепницький матеріал проти кандидата у Президенти України Володимира Зеленського.

Проти жінок-журналісток онлайн-атаки спрямовують утричі частіше, ніж проти чоловіків// НСЖУ, 15.02.2019

Питання онлайн-безпеки жінок-журналісток обговорювали експерти та журналісти-практики під час міжнародної конференції «Підвищення можливостей для свободи вираження та плюралізму медіа», яка відбулася 12 лютого у Відні. На відкритті конференції, організованої офісом Представника ОБСЄ з питань свободи медіа, виступили очільник офісу Арлем Дезір та комісар із прав людини Ради Європи Дунья Міятович.

Календар із малюнками Романа Сущенка – тепер і в офісі Представника ОБСЄ з питань свободи медіа// НСЖУ, 14.02.2019

Під час конференції у Відні, присвяченій безпеці жінок-журналісток в Інтернеті, перший секретар Національної спілки журналістів України Ліна Кущ презентувала Представнику ОБСЄ з питань свободи ЗМІ Арлему Дезіру календар із малюнками Романа Сущенка. Календар випустила агенція «Укрінформ», де працює колега, незаконно ув‘язнений у російській колонії.

Партнери