Спілка > Публiкацiя

Законопроект № 9275, що дозволяє застосовувати санкції проти ЗМІ, приховує вражаючу атаку на свободу слова і демократію

Служба інформацii НСЖУ
Середа 05 Грудня 2018
Законопроект № 9275, що дозволяє застосовувати санкції проти ЗМІ, приховує вражаючу атаку на свободу слова і демократію

При прискіпливому правовому аналізі вбачається, що законопроект № 9275 приховує вражаючу атаку на свободу слова і демократію в Україні, чимі сприяє певній агресії супроти нашої держави.

Зазначу, що назва законопроекту, в якій ідеться про «захист інформаційного простору», не зовсім узгоджується з його змістом, зокрема з приписами проекту щодо звуження кола суб’єктів, які матимуть право подавати до РНБО пропозиції щодо накладення санкцій на ЗМІ, телерадіоорганізації та на інші суб'єкти інформаційної діяльності у сфері телебачення і радіомовлення у разі виявлення порушень із боку цих суб’єктів у інформаційному просторі (див. зміни до статті 5 Закону України «Про санкції»).

У законопроекті пропонується вважати елементом терористичної діяльності надання інформаційної підтримки терористичним організаціям, незаконним збройним формуванням, а також іншим суб’єктам, які здійснюють, беруть участь чи сприяють терористичній діяльності, окупації території України, збройній агресії проти України. Така підтримка може полягати у створенні або поширенні інформації, що підтримує, пропагує, популяризує, чи позитивно їх висвітлює (зміни до абзацу дванадцятого статті 1 Закону України «Про боротьбу з тероризмом»).

Відповідно до статті 34 Конституції України кожному гарантується право на свободу думки і слова, на вільне вираження своїх поглядів і переконань. Кожен має право вільно збирати, зберігати, використовувати і поширювати інформацію усно, письмово або в інший спосіб – на свій вибір.

Коли ми говоримо про права людини, свободу слова, свободу точок зору, то захист прав журналістів означає і захист прав усього суспільства.

Комітет Міністрів ЄС 13 квітня 2016 року на 1253 засіданні постійних представників міністрів ЄС ухвалив Рекомендації щодо захисту журналістики й безпеки журналістів та інших медіаучасників, зазначивши, зокрема, що «право на свободу вираження поглядів закріплене у статті 10 Європейської конвенції з прав людини і основоположних свобод, статті 19 Загальної декларації прав людини, статті 19 Міжнародного пакту про громадські та політичні права та інших міжнародних і регіональних документах. Це право включає право відстоювати свої погляди і право на пошук, одержання і передавання будь-якої інформації та ідей без втручання і незалежно від кордонів. Обов’язок Держави гарантувати ефективне здійснення прав людини - це не лише негативні зобов’язання щодо невтручання, а й позитивні зобов’язання гарантування цих прав усім, хто перебуває в межах юрисдикції».

Родзинка законопроекту№ 9275 – перетягування виключних повноважень Верховної Ради на РНБО. Вражає своєю алогічністю припис законопроекту, за яким відповідні пропозиції можуть бути внесені виключно Парламентом України на розгляд РНБО при тому, що остання є координаційним органом з питань національної безпеки і оборони при Президентові України і очолюється ним (частини перша та друга статті 107 Конституції України). Запропонований спосіб протидії порушенням законодавства не відповідає ані конституційно визначеному правовому статусу РНБО як органу державної влади, ані правовій природі відповідного виду контролю, який застосовується у сфері виконавчої влади і не належить до видів парламентського контролю.

Додам, що головне науково-експертне управління Верховної Ради надало вкрай негативний відгук на законопроект №9275.Варто прислухатись.

 

Секретар Національної спілки журналістів України

Валерій Макеєв

 

 

Спілчанські новини

«Хто солідарний з Україною, має право називатися європейцем» – Дональд Туск// НСЖУ, 20.02.2019

Європа неможлива без справедливої, незалежної і безпечної України, а ті політики, які ладні продати Україну, продають майбутнє Європи – це сказано на спеціальному засіданні Верховної Ради України у зв’язку з п’ятою річницею з початку збройної агресії Російської Федерації проти України.

І через 5 років винні у побиті сотень журналістів у часи Євромайдану лишаються непокараними, – НСЖУ// НСЖУ, 20.02.2019

Попри гучний розголос і обіцянки правоохоронців та представників влади, численні справи щодо нападів на журналістів у часи Майдану так і лишаються нерозслідуваними.

На Житомирщині 2 справи нападів на журналістів уже півтора року лишаються нерозслідуваними// НСЖУ, 19.02.2019

Загалом же правоохоронці Житомирської області нині займаються розслідуванням 3 справ щодо нападу на журналістів, які трапилися в 2017 і 2018 роках. Ще дві справи передано до суду, а одну закрито «за відсутністю складу злочину». Про це в офіційному листі до голови Національної спілки журналістів України Сергія Томіленка повідомляє Прокуратура Житомирської області.

Рішення суду надати прокурорам доступ до документів редакції – це атака на журналістів// НСЖУ, 19.02.2019

Рішення суду надати прокурорам доступ до документів редакції видання «Новое время» («НВ») Національна спілка журналістів України вважає атакою на журналістів, повідомив на своїй сторінці в соцмережі Facebook голова НСЖУ Сергій Томіленко.

Партнери