Спілка > Публiкацiя

У листопаді фізична агресія проти журналістів супроводжувалася публічним приниженням, – НСЖУ (ОНОВЛЕНО)

Служба інформацii НСЖУ
Вiвторок 04 Грудня 2018
У листопаді фізична агресія проти журналістів супроводжувалася публічним приниженням, – НСЖУ (ОНОВЛЕНО)

У листопаді зафіксовано 8 випадків фізичної агресії щодо журналістів, причому більшість інцидентів супроводжувалася публічним приниженням працівників ЗМІ, яке вчиняли так звані активісти.

Загалом з початку року в Україні зафіксовано 81 прояв фізичної агресії щодо журналістів. У листопаді силу до працівників ЗМІ застосовували переважно в Києві – одразу 5 інцидентів, три з яких трапилася в один день під час маршу до Дня пам'яті трансгендерних людей. Серед постраждалих – канадський фотожурналіст. Також фізична сила застосовувалася до журналістів на Дніпропетровщині та в Харкові.

Це дані моніторингу «Індекс фізичної безпеки журналістів України», який Національна спілка журналістів України проводить спільно з партнерськими громадськими організаціями.

Перший день листопада для кореспондентки криворізького сайту 0564.ua Світлани Романенко обернувся неприємним інцидентом: кілька молодиків накинулися на журналістку під час висвітлення конфліктної ситуації між мешканцями багатоповерхівки і забудовниками. Нападники погрожували Світлані й нецензурно висловлювалися.

– Потім і взагалі почали виривати техніку з рук. Поліція, яка була поруч, на конфлікт не відреагувала навіть після мого прохання про допомогу. Пояснили, що вони тут, аби охороняти громадський порядок, а не захищати журналістів. Власне, конфлікт вдалося залагодити своїми силами. До поліції заяву не писала – після такої «допомоги» на місці події не вірю, що правоохоронці щось зроблять, – розповіла в коментарі НСЖУ Світлана Романенко.

Під час маршу з нагоди Дня пам'яті трансгендерних людей у Києві постраждало одразу кілька журналістів. Канадський фотокореспондент Майкл Колборн дістав удар в обличчя, у журналістки видання «Спільне» Рити Бондар – опік очей після застосування перцевого газу, а журналістку інформагентства «Медіа-потік» Антоніну Бєлоглазову цькувала група агресивно настроєних осіб.

Богдан Амінов, кореспондент телеканалу NewsOne, зазнав принижень – йому плюнули в обличчя в прямому ефірі, а народний депутат Оксана Корчинська звинуватила журналістів, які своєю роботою «провокують» протестантів.

– Після інциденту написав заяву до поліції, проте й по сьогодні не спілкувався зі слідчим – він просто не бере телефон. Складається враження, що цю справу хочуть розвалити, хоча є повно доказів, зокрема й відеозаписи з події. Власне, ім’я нападника вже відверто називають в Інтернеті, натомість у поліції досі ніяк не відреагували, – коментує прес-службі НСЖУ постраждалий журналіст.

У Національній спілці журналістів України наголошують, що ситуація з фізичною безпекою працівників ЗМІ й далі надзвичайна.

– Публічне приниження журналістів – це чергове підтвердження сумних українських реалій. Системна безкарність за злочини й агресивна антижурналістська риторика політиків провокують нові напади. НСЖУ й далі вимагає публічного звіту керівників правоохоронних органів про результати розслідувань злочинів проти журналістів, – коментує голова Національної спілки журналістів України Сергій Томіленко.

Також до Індексу включено новий випадок застосування сили до журналіста, що трапився 30 жовтня: у Пирятині на Полтавщині невідомі люди у військовій формі погрожували й перешкоджали головному редакторові місцевої газети «Свіжий апельсин» Вадиму Кирпиченку робити відеозапис вирубки дерев на занедбаній земельній ділянці: зокрема, агресивно настроєні чоловіки відібрали в редактора камеру й журналістське посвідчення.

Водночас експертна група Індексу фізичної безпеки журналістів вирішила не включати до моніторингу інцидент із затриманням військовою прокуратурою блогера Олександра Барабошка в Києві (інформація про можливе побиття блогера не підтверджена) та агресивне перешкоджання роботі журналістів, яке вчинив син голови Чернівецької обласної ради (3 листопада молодик кидався на телекамери й заважав зйомці сутички політичних опонентів на вулиці в Чернівцях, однак безпосередньо фізична сила до журналістів не застосовувалася).

Нагадаємо, «Індекс фізичної безпеки журналістів» – це щомісячний моніторинг фактів фізичної агресії щодо журналістів і медіа України. «Індекс…» укладають спільно НСЖУ й партнери: ГО «Інформаційна безпека», ГО «Платформа прав людини», Академія української преси та Інститут розвитку регіональної преси.

Індекс фізичної безпеки журналістів у листопаді:

Світлана Романенко, журналістка сайту 0564.ua, м. Кривий Ріг (Дніпропетровська обл.). 1 листопада під час зйомок на журналістку накинулося кілька молодиків, виривали з рук айпад.

Артем Франков, головний редактор журналу «Футбол», м. Київ. 12 листопада невідомі чоловіки намагалися зірвати прес-конференцію та облили кефіром А. Франкова.

Майкл Колборн, канадський фотожурналіст. 18 листопада один із противників маршу пам'яті трансгендерних людей вдарив М. Колборна кулаком в обличчя, розбивши йому окуляри.

Богдан Амінов, журналіст телеканалу NewsOne, м. Київ. 18 листопада кореспондентові плюнули в обличчя у прямому ефірі, коли він висвітлював акцію противників маршу з нагоди Дня пам'яті трансгендерних людей.

Рита Бондар, журналістка журналу соціальної критики «Спільне», м. Київ. 18 листопада журналістка зазнала опіку очей після застосування нападниками перцевого газу 18 листопада марші з нагоди Дня пам'яті трансгендерних людей.

Софія Кальницька, кореспондент телеканалу NewsOne, м. Харків. 21 листопада журналістка не змогла вийти в прямий ефір під час висвітлення заходу з нагоди річниці Євромайдану: роботі журналістки завадив чоловік, який штовхав журналістку й намагався вирвати з рук техніку.

Сергій Медяник, журналіст ІА «Актуальна правда», м. Київ. 22 листопада на  журналіста напав співробітник державного підприємства «Центр сертифікації насіння», спричинивши тілесні ушкодження.

Оксана Кравець, журналістка сайту «ЧаРівне», м. Рівне. 28 листопада працівники місцевого пологового будинку заборонили їй висвітлювати конфлікт, що розгорнувся між працівниками медзакладу, – виштовхали дівчину за межі кабінету, придавивши руку дверима.

Спілчанські новини

Звернення учасників Всеукраїнської наради редакторів газет (ДОКУМЕНТ)// НСЖУ, 15.02.2019

Ми, учасники Всеукраїнської наради редакторів, яку ініціювала Національна спілка журналістів України, закликаємо керівництво держави вжити невідкладних заходів для подолання кризової ситуації в українських медіа. Масштаби поширення фейкових новин, використання маніпуляцій та цілеспрямована пропаганда сягнули рівня, який становить нині загрозу інформаційній безпеці країни.

Редакції місцевих газет відмовляються друкувати «чорнуху» проти Зеленського// НСЖУ, 15.02.2019

Місцеві газети у Харківській області виступили проти «чорнухи», відмовившись друкувати наклепницький матеріал проти кандидата у Президенти України Володимира Зеленського.

Проти жінок-журналісток онлайн-атаки спрямовують утричі частіше, ніж проти чоловіків// НСЖУ, 15.02.2019

Питання онлайн-безпеки жінок-журналісток обговорювали експерти та журналісти-практики під час міжнародної конференції «Підвищення можливостей для свободи вираження та плюралізму медіа», яка відбулася 12 лютого у Відні. На відкритті конференції, організованої офісом Представника ОБСЄ з питань свободи медіа, виступили очільник офісу Арлем Дезір та комісар із прав людини Ради Європи Дунья Міятович.

Календар із малюнками Романа Сущенка – тепер і в офісі Представника ОБСЄ з питань свободи медіа// НСЖУ, 14.02.2019

Під час конференції у Відні, присвяченій безпеці жінок-журналісток в Інтернеті, перший секретар Національної спілки журналістів України Ліна Кущ презентувала Представнику ОБСЄ з питань свободи ЗМІ Арлему Дезіру календар із малюнками Романа Сущенка. Календар випустила агенція «Укрінформ», де працює колега, незаконно ув‘язнений у російській колонії.

Партнери