Спілка > Публiкацiя

«Через солідарність журналісти можуть стати четвертою гілкою влади, яку поважатиме суспільство», – учасники громадських слухань

Служба інформацii НСЖУ
Вiвторок 06 Листопада 2018
«Через солідарність журналісти можуть стати четвертою гілкою влади, яку поважатиме суспільство», – учасники громадських слухань

Захищати права журналістів мають не лише закони та юристи, а й самі представники професії. Про солідарність як найдієвіший метод у боротьбі з безкарністю щодо злочинів проти журналістів ішлося під час громадських слухань «Фізична безпека журналістів і свобода слова в Україні», що відбулися 1 листопада на майданчику НСЖУ.

Микола Томенко, громадський діяч, голова Комітету Верховної Ради з питань свободи слова та інформації (20022005, 20122014) визначає три основні причини, чому цінність і значимість роботи журналіста впала в очах суспільства, політиків та влади.  
 
 По-перше, дається взнаки правовий складник, коли створюється ситуація спеціального правового імунітету для певних категорій, бо вони мають певні політичні симпатії чи антипатії. По-друге, політична доцільність стала важливішою за цінності свободи слова, доступ до інформації тощо,  упевнений Микола Томенко.  По-третє, і серед самих журналістів є проблеми: у ЗМІ часто потрапляють люди, які не відповідають стандартам професії і, відповідно, не дотримуються їх при виконанні обов’язків. Тож проблема медійників у тому, що бракує корпоративної єдності, яка б змусила зобов’язати владу виконувати закони. Лише через солідарність журналісти можуть примусити рахуватися з ними та поважати їхні права.
 
Думку Миколи Томенка підтверджує і активіст НСЖУ з Корсуня-Шевченківського Черкаської області Галина Добровольська, яка наголошує, що завдяки солідарності колег нових обертів набула справа убивства корсунь-шевченківського журналіста Василя Сергієнка.
 
 Певне, це одна з небагатьох справ, коли підозрювані потрапили-таки на лаву підсудних. Зокрема, мова йде про шістьох осіб, – розповідає пані Галина.  Суди тривають від кінця 2015 року, вже 5 разів змінювалася колегія суддів, підсудні поводилися дуже зухвало й на кінець літа журналістська спільнота вже розуміла, що справа скоро розвалиться. Щоб вкотре привернути увагу до безкарності та до цієї справи, звернулися до Президента України, до Верховної Ради України. Адже напади на журналістів і нерозслідування таких справ – це лакмусовий папірець для суспільства, що свідчить про бездіяльність і пасивність правоохоронних органів та безсилість закону. Але завдяки нашій згуртованості, наполегливості та небайдужості винні дістають заслужене покарання.
 
 
Медіа-юрист, представник ГО «Платформа прав людини» Олександр Бурмагін розповідає, що за останні півтора року громадська організація підтримала 70 судових справ, у яких фігурують журналісти. 
 
 Ми прагнемо, аби закони, створені на захист журналістів, працювали ефективно. Але, крім правового складника, потрібно розуміти, що важливими є самоорганізація і саморегулювання журналістів,  наголосив Олександр Бурмагін.  Тож поки журналісти не стануть фаховим професійним цехом, вони не будуть четвертою владою, яку поважатимуть і на яку зважатимуть. 
 
Участь у громадських слуханнях «Фізична безпека журналістів і свобода слова в Україні», які відбулися 1 листопада, взяли журналісти центральних і регіональних медіа, представники міжнародних організацій Freedom House, Моніторингової місії ООН з прав людини, правозахисної організації Human Rights Watch, громадські діячі. Значну частину аудиторії в НСЖУ становили журналісти, які свого часу постраждали при виконанні професійних обов’язків.

Спілчанські новини

МФЖ закликає кандидатів на посаду Президента України стати на захист прав журналістів// НСЖУ, 22.03.2019

Міжнародна федерація журналістів закликала Петра Порошенка й Володимира Зеленського стати на захист українських журналістів. МФЖ підтримує зусилля Національної спілки журналістів України вимагати від кандидатів на посаду глави держави гарантувати свободу слова й захист прав журналістів.

Польська репортерка присвятила журналістську нагороду Станіславу Асєєву// НСЖУ, 22.03.2019

Спілка польських журналістів нагородила Моніку Андрушевську за репортаж для видання Tygodnik Powszechny «Бери тіло, поки дають», в якому описано історії українських матерів, які розшукують своїх синів, що пропали на війні.

Трьом зловмисникам, які вчинили збройний напад на газету «Новий день», оголошено про підозру// НСЖУ, 22.03.2019

Національна поліція інформує про прогрес у розслідуванні надзвичайної події – застосування зброї та сльозогінного газу під час проведення в Херсоні прес-конференції у прес-клубі газети «Новий день» (18 січня). Проте колектив херсонського видання висловлює невдоволення перебыгом розслідування та звинувачує поліцію в «зумисному затягуванні», а дії слідчих називає некваліфікованими.

Держкомтелерадіо: у проекті – програма підтримки й розвитку регіональних ЗМІ// НСЖУ, 21.03.2019

На лист-звернення Національної спілки журналістів України до уряду (за підсумками всеукраїнської наради редакторів газет) Держкомтелерадіо повідомив НСЖУ, що заплановано розробку проекту програми підтримки та розвитку регіональних ЗМІ на виконання рішення колегії цього держкомітету від 29 січня 2019 року.

Партнери