Спілка > Публiкацiя

«Через солідарність журналісти можуть стати четвертою гілкою влади, яку поважатиме суспільство», – учасники громадських слухань

Служба інформацii НСЖУ
Вiвторок 06 Листопада 2018
«Через солідарність журналісти можуть стати четвертою гілкою влади, яку поважатиме суспільство», – учасники громадських слухань

Захищати права журналістів мають не лише закони та юристи, а й самі представники професії. Про солідарність як найдієвіший метод у боротьбі з безкарністю щодо злочинів проти журналістів ішлося під час громадських слухань «Фізична безпека журналістів і свобода слова в Україні», що відбулися 1 листопада на майданчику НСЖУ.

Микола Томенко, громадський діяч, голова Комітету Верховної Ради з питань свободи слова та інформації (20022005, 20122014) визначає три основні причини, чому цінність і значимість роботи журналіста впала в очах суспільства, політиків та влади.  
 
 По-перше, дається взнаки правовий складник, коли створюється ситуація спеціального правового імунітету для певних категорій, бо вони мають певні політичні симпатії чи антипатії. По-друге, політична доцільність стала важливішою за цінності свободи слова, доступ до інформації тощо,  упевнений Микола Томенко.  По-третє, і серед самих журналістів є проблеми: у ЗМІ часто потрапляють люди, які не відповідають стандартам професії і, відповідно, не дотримуються їх при виконанні обов’язків. Тож проблема медійників у тому, що бракує корпоративної єдності, яка б змусила зобов’язати владу виконувати закони. Лише через солідарність журналісти можуть примусити рахуватися з ними та поважати їхні права.
 
Думку Миколи Томенка підтверджує і активіст НСЖУ з Корсуня-Шевченківського Черкаської області Галина Добровольська, яка наголошує, що завдяки солідарності колег нових обертів набула справа убивства корсунь-шевченківського журналіста Василя Сергієнка.
 
 Певне, це одна з небагатьох справ, коли підозрювані потрапили-таки на лаву підсудних. Зокрема, мова йде про шістьох осіб, – розповідає пані Галина.  Суди тривають від кінця 2015 року, вже 5 разів змінювалася колегія суддів, підсудні поводилися дуже зухвало й на кінець літа журналістська спільнота вже розуміла, що справа скоро розвалиться. Щоб вкотре привернути увагу до безкарності та до цієї справи, звернулися до Президента України, до Верховної Ради України. Адже напади на журналістів і нерозслідування таких справ – це лакмусовий папірець для суспільства, що свідчить про бездіяльність і пасивність правоохоронних органів та безсилість закону. Але завдяки нашій згуртованості, наполегливості та небайдужості винні дістають заслужене покарання.
 
 
Медіа-юрист, представник ГО «Платформа прав людини» Олександр Бурмагін розповідає, що за останні півтора року громадська організація підтримала 70 судових справ, у яких фігурують журналісти. 
 
 Ми прагнемо, аби закони, створені на захист журналістів, працювали ефективно. Але, крім правового складника, потрібно розуміти, що важливими є самоорганізація і саморегулювання журналістів,  наголосив Олександр Бурмагін.  Тож поки журналісти не стануть фаховим професійним цехом, вони не будуть четвертою владою, яку поважатимуть і на яку зважатимуть. 
 
Участь у громадських слуханнях «Фізична безпека журналістів і свобода слова в Україні», які відбулися 1 листопада, взяли журналісти центральних і регіональних медіа, представники міжнародних організацій Freedom House, Моніторингової місії ООН з прав людини, правозахисної організації Human Rights Watch, громадські діячі. Значну частину аудиторії в НСЖУ становили журналісти, які свого часу постраждали при виконанні професійних обов’язків.

Спілчанські новини

Напад зі стріляниною: надзвичайна пригода в прес-центрі газети «Новий день»// НСЖУ, 18.01.2019

Прес-конференція і круглий стіл з питань автоперевезень у Херсоні закінчилися стріляниною, отруєнням журналістів газом та побитими вікнами. Сьогодні невідомі розпилили газ у прес-центрі газети «Новий день», а потім почали стріляти з редакційного коридору в приміщення прес-клубу...

Переможці Всеукраїнського конкурсу публікацій про життя переселенців отримали сертифікати і премії// НСЖУ, 17.01.2019

У прес-центрі Національної спілки журналістів України відбулося урочисте вручення сертифікатів лауреатам Всеукраїнського конкурсу публікацій про життя переселенців. Організатор конкурсу – Благодійний фонд «Горєніє», партнер – НСЖУ.

«З нетерпінням чекаємо всеукраїнського редакторського зібрання» – Володимир Яцкевич// НСЖУ, 17.01.2019

«Натуральним здирством» називає тарифну політику Укрпошти Володимир Яцкевич, шеф-редактор житомирської обласної газети «Эхо» («Відлуння»). У листі до НСЖУ він зазначив, що з нетерпінням чекає лютневої Всеукраїнської наради редакторів газет з питань захисту друкованих ЗМІ, на яку творча спілка запрошує керівництво держави.

Спеціальний календар на захист свободи слова й прав журналістів випустив телеканал «112 Україна»// НСЖУ, 17.01.2019

Тематичний календар на 2019 рік, який є роком великих виборів – Президента й парламенту, містить гасла щодо захисту прав журналістів і невтручання політиків у роботу українських медіа.

Партнери