Спілка > Публiкацiя

У вересні зафіксовано 6 випадків фізичної агресії щодо жінок-журналісток, – НСЖУ

Служба інформацii НСЖУ
Вiвторок 02 Жовтня 2018
У вересні зафіксовано 6 випадків фізичної агресії щодо жінок-журналісток, – НСЖУ

Сім інцидентів із застосуванням сили проти журналістів трапилося у вересні, причому в абсолютній кількості випадків атакували саме жінок. А загалом з початку року в Україні трапилося 64 прояви фізичної агресії щодо журналістів. У перший місяць осені силу до працівників ЗМІ застосовували в Києві – одразу 2 інциденти, на Миколаївщині та Дніпропетровщині – так само по 2 випадки, а також на Рівненщині.

Це дані моніторингу «Індекс фізичної безпеки журналістів України», який Національна спілка журналістів України проводить спільно з партнерськими громадськими організаціями. У серпні зафіксовано 4 прояви фізичної агресії стосовно журналістів.

Один із найрезонансніших випадків застосування сили  напад на знімальну групу телеканалу «112 Україна» у Верхньодніпровську Дніпропетровської області. Під час журналістського розслідування в психоневрологічному інтернаті кореспондентку Світлану Федик директор закладу вдарив кулаком в обличчя.

Дарину Білеру, кореспондентку телеканалу NewsOne, у Києві під час штурму Генпрокуратури в прямому ефірі атакували націоналісти і радикально настроєні люди, які намагалися забрати в кореспондентки мікрофон, ображали її та всіляко заважали під час прямого включення. А згодом одна з пікетувальниць ударила журналістку в голову.

Жахливий випадок стався з регіональними журналістами телеканалу ICTV 28 вересня на Рівненщині, куди кореспонденти виїхали задля зйомки сюжету про незаконний видобуток бурштину. Знімальну групу заблокували в лісі невідомі чоловіки, перегородивши дорогу своїми автівками.

– Нам погрожували, блокували дорогу, підрізали машину, виривали камеру, розбили лобове скло автомобіля, на якому приїхали на місце події… На щастя, таки вдалося вмовити нападників нас відпустити, – у коментарі НСЖУ розповідає постраждала журналістка Катерина Курбанова.

На Миколаївщині, де трапилося одразу 2 випадки застосування сили щодо працівників ЗМІ – до редактора сайту «Мой город» Миколи Попова, якого вдарив місцевий депутат, та знімальної групи «Стоп корупції», яку кілька годин тримали силою працівники компанії «НІБУЛОН», – заяву до поліції подавали також і проти журналістів. 

У Національній спілці журналістів України закликають правоохоронців проводити оперативні та ефективні розслідування інцидентів, щоб зупинити хвилю фізичної агресії щодо журналістів.

  • На фоні системної безкарності в суспільстві шириться небезпечний прецедент поведінки – з кулаками кидатися на «незручних» журналістів, – наголошує голова НСЖУ Сергій Томіленко. – І що взагалі обурливе і такого в Україні ніколи не було – масово застосовується сила проти журналісток!

Також НСЖУ спільно з партнерами з’ясовують додаткові обставини щодо нападу на фотокореспондента інтернет-видання «Інформатор» Романа Пєтушкова, який постраждав під час штурму Генпрокуратури в Києві 17 вересня. Тоді співробітник правоохоронних органів розпилив в обличчя журналістові сльозогінний газ, хоча сам постраждалий цей інцидент не вважає умисним наміром заподіяти йому шкоду.

– Це був не напад, як деякі ЗМІ написали, а я потрапив під струмінь газу зі сторони правоохоронців, важких опіків не зазнав завдяки швидкій допомозі від Червоного Хреста. Почуваюся добре, до правоохоронців не звертався, – повідомив у коментарі НСЖУ Роман. – Я ж знаю, що знімаю в небезпечних місцях і як мінімум шолом був із собою. Проходив курси міжнародні з безпеки журналістів і знаю, як поводитися на масових заходах, а газ це більше форс-мажорні обставини, а не спланований напад.

Нагадаємо, «Індекс фізичної безпеки журналістів» – це щомісячний моніторинг фактів фізичної агресії щодо журналістів і медіа України. Індекс фізичної безпеки журналістів України укладається Національною спілкою журналістів України спільно з партнерами: ГО «Інформаційна безпека», ГО «Платформа прав людини», Академією української преси та Інститутом розвитку регіональної преси.

Інциденти з побиттям журналістів у вересні 2018:

Микола Попов, редактор інтернет-видання "Мой город", м. Миколаїв. 8 вересня в одному з розважальних закладів Миколаєва депутат Новоодеської райради з товаришем напав на головного редактора інтернет-видання.

Христина Кришиха, Олександр Полодюк, кореспондент та оператор інформаційного порталу "Стоп корупції", м.Київ. 11 вересня знімальну групу «Стоп корупції» 8 годин тримали в заручниках працівники аграрної компанії в с. Лідіївка Миколаївської області. Під час сутички з керівником підприємства, журналістка порвала сумку. Оператора селяни заштурхали до запаморочення. Крім того, пошкоджено квадрокоптер "Стопкору".

Світлана Федик, кореспондент телеканалу "112 Україна", м. Київ. 13 вересня у Верхньодніпровську (Дніпропетровська обл.) під час журналістського розслідування в психоневрологічному інтернаті директор закладу вдарив дівчину кулаком в обличчя. Дісталося й оператору Світлани, якого били одразу кілька працівників інтернату. 

Софія Скиба, редактор сайту "Перший Криворізький", м. Кривий Ріг. 15 вересня підприємець напав на редактора сайту під час зйомок мітингу проти незаконної побудови теплиць. Поліцією порушено кримінальне провадження за частиною першою статті 171 «Перешкоджання законній професійній діяльності журналістів».

Дарина Білера, кореспондент телеканалу NewsOne, м. Київ. 17 вересня під час штурму Генпрокуратури вчинено напад на Дарину Білеру. Дівчину атакували націоналісти і радикально налаштовані люди, які намагалися забрати в кореспондентки мікрофон, ображали її та всіляко заважали під час прямого включення, закидали яйцями та вдарили у голову.

Катерина Курбанова, регіональний кореспондент національного телеканалу ICTV, м. Луцьк. 28 вересня поблизу села Кам’яне-Случанське Рівненської області під час проїзду до місця незаконного видобутку бурштину, дорогу журналістам заблокував автомобіль. Журналістам погрожували, намагалися вирвати камеру, розбили лобове скло на їхньому авто.

Юлія Гунько, журналіст програми "Надзвичайні новини" телеканалу ICTV, м. Київ. 29 вересня під час нічного рейду з громадськими активістами та поліцією на Юлію та оператора напав гурт молодих людей напідпитку. Спершу в знімальної групи намагалися вирвати техніку, били по рукам і погрожували, потім журналістку вдарили кулаком в обличчя.

Також до Індексу включено 2 нові випадки застосування сили щодо журналістів, які трапилися наприкінці вересня: на Волині постраждала Оксана Ковальчук – під час зйомок у лісництві посадовець виривав у журналістки камеру, а також у Житомирі Андрія Лактіонова госпіталізували після сутички з представниками організації С14 в залі суду. Тож за підсумками вересня зафіксовано 9 інцидентів фізичної агресії до журналістів (раніше повідомлялося про 7).

Нагадаємо, «Індекс фізичної безпеки журналістів» – це щомісячний моніторинг фактів фізичної агресії щодо журналістів і медіа України. Індекс фізичної безпеки журналістів України укладається Національною спілкою журналістів України спільно з партнерами: ГО «Інформаційна безпека», ГО «Платформа прав людини», Академією української преси та Інститутом розвитку регіональної преси.

Спілчанські новини

«Хто солідарний з Україною, має право називатися європейцем» – Дональд Туск// НСЖУ, 20.02.2019

Європа неможлива без справедливої, незалежної і безпечної України, а ті політики, які ладні продати Україну, продають майбутнє Європи – це сказано на спеціальному засіданні Верховної Ради України у зв’язку з п’ятою річницею з початку збройної агресії Російської Федерації проти України.

І через 5 років винні у побиті сотень журналістів у часи Євромайдану лишаються непокараними, – НСЖУ// НСЖУ, 20.02.2019

Попри гучний розголос і обіцянки правоохоронців та представників влади, численні справи щодо нападів на журналістів у часи Майдану так і лишаються нерозслідуваними.

На Житомирщині 2 справи нападів на журналістів уже півтора року лишаються нерозслідуваними// НСЖУ, 19.02.2019

Загалом же правоохоронці Житомирської області нині займаються розслідуванням 3 справ щодо нападу на журналістів, які трапилися в 2017 і 2018 роках. Ще дві справи передано до суду, а одну закрито «за відсутністю складу злочину». Про це в офіційному листі до голови Національної спілки журналістів України Сергія Томіленка повідомляє Прокуратура Житомирської області.

Рішення суду надати прокурорам доступ до документів редакції – це атака на журналістів// НСЖУ, 19.02.2019

Рішення суду надати прокурорам доступ до документів редакції видання «Новое время» («НВ») Національна спілка журналістів України вважає атакою на журналістів, повідомив на своїй сторінці в соцмережі Facebook голова НСЖУ Сергій Томіленко.

Партнери