Спілка > Публiкацiя

У Криму відсутня свобода слова, – доповідь ООН

Служба інформацii НСЖУ
П'ятниця 14 Вересня 2018
У Криму відсутня свобода слова, – доповідь ООН

В окупованому Росією Криму триває втручання в діяльність журналістів, а незалежне висвітлення подій – відсутнє, стверджують автори звіту про дотримання прав людини на анексованому півострові за період з 13 вересня 2017 по 30 червня 2018 року, який представила в Києві 13 вересня голова моніторингової місії ООН з прав людини в Україні Фіона Фрейзер.

Згідно з документом, органи влади Російської Федерації у Криму встановлювали надмірні обмеження на свободу поглядів та їх вираження, що свідчить про збереження тенденції, яка вже існувала раніше. Провівши інтерв’ю з журналістами з Криму, Управління Верховного комісара ООН з прав людини зафіксувало, що втручання в діяльність журналістів триває, а незалежне висвітлення подій – відсутнє. Декілька співрозмовників вказали на поширену самоцензуру і фільтрування змісту матеріалів перед публікацією.

У документі також згадують, що станом на 30 червня 2018 р. принаймні три мешканці Криму, затримані на півострові або в Російській Федерації, – Олег Сенцов, Володимир Балух, Емір-Усеїн Куку – оголосили голодування, протестуючи проти несправедливих звинувачень і затримання Росією громадян України.

Національна спілка журналістів України вітає проведення міжнародними організаціями досліджень ситуації зі свободою слова і дотримання прав журналістів в окупованому Криму. Спілка неодноразово привертала увагу впливових міжнародних організації про порушення прав журналістів і кримськотатарських активістів на півострові, переслідування журналістів та порушення їхніх прав і свобод.

Секретар НСЖУ, кримська журналістка Олена Юрченко, коментуючи новий звіт щодо Криму моніторингової місії ООН з прав людини в Україні, нагадала, що внаслідок необґрунтованих звинувачень і незаконного судового вироку кримський журналіст Микола Семена не може займатись професійною діяльністю та виїхати до Києва для кардіологічного лікування.

Олена Юрченко. Фото Сергія Шевченка

Також Юрченко нагадала про переслідування кримськотатарських активістів Нарімана Мемедемінова і Сервера Мустафаєва, які намагались інформувати суспільство про ситуацію в Криму, внесення українських журналістів, кримчан, Ганни Андрієвської і Андрія Клименка, до “списку екстремістів”.

“Щодня ситуація в окупованому Криму погіршується, російський ОМОН проводить обшуки в українських, кримськотатарських активістів, які намагаються, за відсутності вільно працюючих незалежних ЗМІ на півострові, поширювати інформацію про російські репресії. Російська влада блокує українські Інтернет-ЗМІ, пограбувала українські редакції в Криму, заявивши про “націоналізацію”, російські радіостанції незаконно здійснюють мовлення на українських хвилях на півострові. Усе це – факти, які свідчать про незаконність дій Росії в окупованому Криму, в тому числі про порушення свободи слова, свободи думки та вираження”, – заявила Юрченко.

НСЖУ передала Представникові ОБСЄ з питань свободи слова Арлему Дезіру медичні документи, які засвідчують потребу стаціонарного кардіологічного лікування кримського журналіста, і попросила пана Дезіра вплинути на російську владу, аби Микола Семена зміг виїхати з Криму на материкову Україну. Відповідні клопотання до Представника ОБСЄ з питань свободи медіа та до Уповноваженої РФ з прав людини надіслала також і Уповноважена ВР з прав людини Людмила Денісова.

Автора Радіо Свобода і Крим.Реалії, кримського журналіста Миколу Семену російська влада звинуватила в публічних закликах до порушення територіальної цілісності Росії. Підконтрольний Кремлю Залізничний районний суд Сімферополя 22 вересня 2017 року призначив Миколі Семені покарання у вигляді 2,5 року умовно з випробувальним терміном на три роки і забороною займатися публічною діяльністю.

Микола Семена стверджує, що у своїх матеріалах реалізовував право на вільне висловлення думки і що він як журналіст мав повне право користуватися свободою слова.

Національна спілка журналістів України наголошує на абсолютній невинуватості Семени, який у статті висловлював свої думки щодо статусу анексованого Криму. НСЖУ вимагає негайного припинення кримінального переслідування Миколи Семени, зняття звинувачень і надання йому можливості виїхати з Криму на материкову частину України для проходження лікування.

НСЖУ протягом року привертає увагу професійних міжнародних організацій і спілок до «справи Семени», яка є політичним гонінням журналіста, і залучає йому на допомогу урядові установи. Національна творча спілка, МФЖ, ЄФЖ, Бюро представника ОБСЄ з питань свободи ЗМІ неодноразово закликали російську владу дати змогу Миколі Семені залишити окупований півострів для лікування, але заклики залишаються без відповіді.

Спілчанські новини

Напад зі стріляниною: надзвичайна пригода в прес-центрі газети «Новий день»// НСЖУ, 18.01.2019

Прес-конференція і круглий стіл з питань автоперевезень у Херсоні закінчилися стріляниною, отруєнням журналістів газом та побитими вікнами. Сьогодні невідомі розпилили газ у прес-центрі газети «Новий день», а потім почали стріляти з редакційного коридору в приміщення прес-клубу...

Переможці Всеукраїнського конкурсу публікацій про життя переселенців отримали сертифікати і премії// НСЖУ, 17.01.2019

У прес-центрі Національної спілки журналістів України відбулося урочисте вручення сертифікатів лауреатам Всеукраїнського конкурсу публікацій про життя переселенців. Організатор конкурсу – Благодійний фонд «Горєніє», партнер – НСЖУ.

«З нетерпінням чекаємо всеукраїнського редакторського зібрання» – Володимир Яцкевич// НСЖУ, 17.01.2019

«Натуральним здирством» називає тарифну політику Укрпошти Володимир Яцкевич, шеф-редактор житомирської обласної газети «Эхо» («Відлуння»). У листі до НСЖУ він зазначив, що з нетерпінням чекає лютневої Всеукраїнської наради редакторів газет з питань захисту друкованих ЗМІ, на яку творча спілка запрошує керівництво держави.

Спеціальний календар на захист свободи слова й прав журналістів випустив телеканал «112 Україна»// НСЖУ, 17.01.2019

Тематичний календар на 2019 рік, який є роком великих виборів – Президента й парламенту, містить гасла щодо захисту прав журналістів і невтручання політиків у роботу українських медіа.

Партнери