Спілка > Публiкацiя

"Українська мова – мова єднання": 19-й конкурс завершився – ювілейний 20-й бере старт

Служба інформацii НСЖУ
Вiвторок 04 Вересня 2018
"Українська мова – мова єднання": 19-й конкурс завершився – ювілейний 20-й бере старт

Потужним акордом відзначення переможців завершився XIX Загальнонаціональний конкурс "Українська мова – мова єднання". Щиро привітали організаторів і учасників конкурсу перша секретар НСЖУ Ліна Кущ та секретар НСЖУ Гліб Головченко.

І вперше до цього конкурсу доєднався Всеукраїнський фестиваль "Кінологос", представницьке журі якого визначало переможців серед представлених кіноробіт.

До Одеси в останні дні серпня з'їхалися 83 переможці й лауреати, на яких чекали медалі, дипломи та грамоти, подарунки, цікаві зустрічі, прогулянки містом і, зрештою, – море з усіма його літніми радощами.

Під час урочистостей нагородження не раз було сказано, що цей конкурс дає шанс проявити себе людям різного віку, різних професій і національностей, що такі ініціативи варто підтримувати, вони ж допомагають налагоджувати й зміцнювати зв’язки між регіонами, об’єднують Україну. І все це, наголошували промовці, відбувається завдяки невтомній енергії і великій праці голови Одеської організації НСЖУ Юрія Работіна.

Члени оргкомітету розповідають: "Нинішній конкурс видався одним з найбільш урожайних за кількістю надісланих робіт в усіх номінаціях – понад 500. Нарівні з тими, хто бере участь у конкурсі багато років поспіль, свої доробки на розгляд журі подали і сміливо заявили про себе новачки, а вік учасників – від школярів і студентів до сивочолих ветеранів. Українці зі сходу і заходу, півдня й півночі нашої країни, попри всі соціально-економічні негаразди, натхненно і послідовно відтворюють витоки духовності нації. Ще одна особистість цього року: на розгляд оргкомітету надійшло багато, як ніколи раніше, матеріалів з Одещини. Усе це разом переконливо підтверджує девіз конкурсу – вислів Пантелеймона Куліша "Рідне слово, рідний розум, рідна й правда буде".

І не лише з усіх регіонів України надходили листи й бандеролі: до конкурсу долучилися вихідці з України, що нині проживають у Білорусі, Болгарії, Грузії, Естонії, Ізраїлі, Індії, Казахстані, Канаді, Китаї, Македонії, Молдові, Палестині, США, Німеччині, Польщі. При цьому широка тематика творчих робіт підкріплена високою якістю поданих публікацій і проектів".

Голова оргкомітету конкурсу Юрій Работін, коли його запитують, як вдається проводити конкурс без державної фінансової підтримки, вже й говорити на цю тему не дуже хоче, аби не псувати настрою собі і людям розповідями про те, як переадресовуються листи з проханням підтримати конкурс "Українська мова – мова єднання" з Адміністрації Президента України до міністерств і відомств, ходять по колу і повертаються ні з чим. Він каже про те, що конкурс має підтримку НСЖУ, Держкомтелерадіо, наукового товариства "Просвіта" ім. Т. Г. Шевченка. Виділяють кошти на покриття витрат на проживання учасників, транспорт, поліграфію Одеські обласна і міська ради, облдержадміністрація. Не відмовляють у посильній допомозі друзі, колеги. От, зокрема, і святковий концерт подарували присутнім великі друзі Одеської регіональної організації НСЖУ і конкурсу: творчі колективи Центру військово-музичного мистецтва Військово-Морських Сил ЗСУ, дитячий колектив "Балаганчик" (до речі, також один із переможців конкурсу), талановиті учні Одеської середньої спеціалізованої музичної школи-інтернату ім. П. Столярського.

Три дні в Одесі промайнули швидко, але запам'ятаються учасникам цього фестивалю творчою атмосферою. Лауреати конкурсу говорили зі сцени про свої проекти, читали власні вірші, які не залишали байдужих у залі. Оваціями вітали одного з учасників конкурсу – заслуженого артиста України, співака й композитора з Чернівців Івана Дерду.

У Літературному музеї, де традиційно проходить відзначення переможців, було розгорнуто виставку "Образ і слово Кобзаря у вишивці" (галерея портретів і цитат Тараса Шевченка). Започаткував проект доброї пам'яті Григорій Кисіль з Гадяча, що на Полтавщині, а продовжили його справу творче подружжя Катерини і Григорія Калініченок. У результаті створено галерею вишиваних робіт, авторами яких стали 71 вишивальниця.

А ще учасники зустрічі долучилися до вишивання багатометрового рушника, що створюється хрестик до хрестика в Україні і українськими діаспорами в різних країнах світу. А затим, біля пам'ятника Шевченку, де традиційно покладаються корзини квітів, потужно лунав Тарасів "Заповіт" у виконанні Івана Дерди й хору всіх учасників фестивалю.

І була ще одна дуже цікава (особливо для журналістів) зустріч – з головою Одеського апеляційного господарського суду Наталією Богацькою. Тема спілкування – розширення можливостей співпраці ЗМІ і судової гілки влади.

Справа в тому, що на Одещині вже діє українсько-канадський пілотний проект "Підтримка судової реформи в Україні", до якого долучаються і ЗМІ області, а Юрій Работін входить до комітету співпраці медіа з судовою системою. У майбутньому проект планується трансформувати на всю країну.

Нині ж Наталя Богацька зазначає:

– Як суд не може керуватися емоціями, так і журналіст не повинен керуватися емоціями. Отже, щоб не було перекручень і домислів у публікаціях, а суди були більш відкритими в своїй роботі, потрібна глобальна концепція співпраці медіа і судової гілки влади.

Ще було сказано, що нині збирається інформація в судах і в органах досудового слідства про випадки нападів на журналістів, щоб оприлюднити її для широкого загалу.

Цей проект підтримує Ліна Кущ, зазначивши, що співпраця Одеської спілки журналістів із судовою гілкою влади – дуже вдалий крок. Зокрема, вона сказала:

– НСЖУ підтримує всі проекти, що спрямовані на захист журналістів під час виконання ними професійних обов'язків. Також Спілка завжди підтримує проекти з підвищення кваліфікації журналістів, і тепер планується проводити семінари з питань висвітлення судової реформи в Україні... Можливо, серед правників знаходитимуться люди, які готуватимуть публікації для друкованих ЗМІ, для інтернет-видань, вестимуть теле- і радіопередачі. Можливо, варто для таких людей організувати навчання в журналістських осередках.

Фестиваль конкурсу "Українська мова – мова єднання" ще тривав, а вже зроблено перші кроки назустріч ювілейному – двадцятому конкурсу. Надійшли перші матеріали, з якими працюватиме журі оргкомітету, і побажання, щоб ювілейний конкурс був ще багатшим на справді творчих учасників. Лунала й думка, що цілком можлива нова концепція в його організації і проведенні. А Юрій Работін мріє про те, щоб конкурс ширше пішов у регіони, там би підбивалися перші підсумки і визначалися переможці. І вже ці вершки талантів збиралися б в Одесі. Так розшириться кількість учасників конкурсу, розкриється більше талантів, що слугуватиме головному – єднанню України.

Спілчанські новини

«Зеленський VS Порошенко: результати медіамоніторингу другого туру виборів»// НСЖУ, 19.04.2019

У п’ятницю, 19 квітня 2019 року, об 11:00 в ІА «Укрінформ» (вул. Б.Хмельницького 8/16), коаліція громадських організацій «Комісія з журналістської етики», «Платформа прав людини», «Український інститут медіа та комунікації» та «StopFake» за підтримки проектів Ради Європи провели прес-конференцію щодо висвітлення в медіа передвиборчої кампанії напередодні другого туру виборів Президента України за період з 01 по 12 квітня 2019 року.

Допоможімо врятувати життя талановитого журналіста й батька двох донечок!// НСЖУ, 19.04.2019

Дмитро Демиденко – талановитий журналіст, який працює на кременчуцькому телебаченні (а полтавській глядач добре пам'ятає Дмитра з його спортивними й ранковими програмами в ефірі каналу "Лтава") потребує нашої допомоги.

Найкращі юнкори України взяли участь у відкритті ХІ Міжнародного юнкорівського зльоту в Миколаєві// НСЖУ, 19.04.2019

Майже 200 юнкорів і керівників юнкорівських груп з усіх куточків України приїхали до Миколаєва для того, щоб взяти участь у ХІ Міжнародному юнкорівському зльоті та урочистій церемонії нагородження переможців ХХІІ Міжнародного конкурсу шкільних медіа.

Конкурс для журналістів, які пишуть про ОТГ та земельні ресурси// НСЖУ, 19.04.2019

Фонд Східна Європа в партнерстві з Національною спілкою журналістів України приймають журналістські матеріали, які висвітлюють питання важливості обліку та ефективного використання земельних ресурсів об’єднаних територіальних громад (ОТГ) для покращення можливостей власного економічного розвитку.

Партнери