Спілка > Публiкацiя

Не йти шляхом заборон, а виробляти власний інформаційний продукт, – обговорення у Комітеті ВР

Служба інформацii НСЖУ
Середа 16 Травня 2018
Не йти шляхом заборон, а виробляти власний інформаційний продукт, – обговорення у Комітеті ВР

Про комунікацію влади і громадськості, законодавче врегулювання відповідальності за викривлення інформації в медіапросторі, про саморегуляцію в ЗМІ йшлося під час засідання круглого столу «Влада і суспільство: інформування проти маніпулювання», який відбувся в Києві 15 травня.

Організаторами обговорення стали Комітет Верховної Ради України з питань свободи слова та інформаційної політики і кафедра суспільного розвитку та суспільно-владних відносин Національної академії державного управління при Президентові України. Участь у заході взяла перша секретар НСЖУ Ліна Кущ.
 
«Безперечно, інформаційна сфера потребує регулювання, особливо в епоху гібридної війни, коли постають нові виклики. Ми маємо обговорювати ці питання з науковою та медіаспільнотою якомога ширше»,  зазначила, відкриваючи засідання, перший заступник голови парламентського комітету Ольга Червакова. 
 
 
Народні депутати України, науковці, громадські діячі та журналісти поділилися оцінками стану інформаційного поля країни та висловили пропозиції, якими мають бути державна інформаційна політика та державне регулювання цієї сфери. 
 
«З одного боку, маємо велику кількість ЗМІ, з другого – зустрічаємося з постійним бажанням влади взяти під контроль медіапростір. З’являються законодавчі ініціативи маніпулятивного характеру, коли під виглядом боротьби з агресором маскується бажання поставити всіх під контроль. Я противник того, щоб іти шляхом заборон. На жаль, дуже мало рішень, як розвивати своє, як робити наш телевізійний, інформаційний, культурний продукт більш якісним»,  упевнений народний депутат Юрій Павленко. 
 
Депутат звернув увагу на збільшення кількості фізичних нападів на журналістів в Україні. «При цьому відповідальність практично нульова. Не розкриті резонансні злочини. Це все впливає на якість, на спроможність, на впевненість журналіста в тому, що за свою роботу він не постраждає»,  додав Юрій Павленко. 
 
Промовці зазначали, що межа між висловлюванням іншої думки і ворожою пропагандою в Україні дуже тонка, і будь-яке рішення держави в інформаційній сфері викликає критику з полярних боків. Учасники обговорення вважають, що держава повинна не лише регулювати інформаційну сферу, а й сама виступати потужним гравцем у цьому просторі. Також ішлося про вплив власників медіа на редакційну політику як форму тиску на журналістів та про захоплення представників влади піаром замість сумлінного інформування громадськості. 
 
«Комунікація влади з суспільством сьогодні не на найкращому рівні, порівняно з 20142015 роками. І це засвідчують рейтинги свободи преси, які оприлюднюють міжнародні організації. Тут є декілька причин: початок передвиборчих кампаній і тотальна безкарність. У деяких політичних партій з’являються ідеї цензури. Закликаю громадськість і депутатів не давати ходу таким законопроектам»,  висловила стурбованість екс-заступник міністра інформаційної політики, експерт ГО «Інформаційна безпека» Тетяна Попова. 
 
 
За словами експерта, Україні варто запозичити досвід Франції у протидії «фейкам» у ЗМІ. Ключовими позиціями у французькому законопроекті, який буде проголосовано влітку, є дія лише у передвиборчий період та ухвалення рішень виключно судами. «Ми не можемо давати нашим політикам іти далі, ніж в «антифейковому» законі Франції»,  наголосила Тетяна Попова. 

Спілчанські новини

Два роки тому трагічно загинув журналіст Павло Шеремет// НСЖУ, 20.07.2018

Павло Шеремет загинув вранці 20 липня у центрі Києва: авто, в якому він їхав, підірвали саморобною вибухівкою.

Газеті «Прикордонник України» виповнилося 75 років// НСЖУ, 19.07.2018

Відомче видання Державної прикордонної служби України святкує ювілей – 75-річчя. В Адміністрації ДПСУ її голова генерал-полковник Петро Цигикал, а також запрошені на засідання колегії представники Національної спілки журналістів України і її столичної організації привітали колектив редакції та вручили журналістам відзнаки.

НСЖУ вимагає публічного звіту про результати розслідування вбивства Павла Шеремета (ЗАЯВА)// НСЖУ, 19.07.2018

20 липня вже два роки є однією з трагічних дат в історії української журналістики. Саме 20 липня 2016 року в центрі Києва загинув від вибуху наш колега, журналіст і один із керівників інтернет-видання “Українська правда” Павло Шеремет.

В Ірпені журналістку місцевого інформаційного агентства облили зеленкою// НСЖУ, 19.07.2018

По закінченню робочого дня журналістка інформаційного агентства «Погляд», що в Ірпені Київської області, разом із колегою вже на вулиці обговорювали деякі робочі моменти. Аж раптом на жінку напали – невідомий чоловік, пробігаючи повз, виплеснув зеленку.

Партнери