Спілка > Публiкацiя

Не йти шляхом заборон, а виробляти власний інформаційний продукт, – обговорення у Комітеті ВР

Служба інформацii НСЖУ
Середа 16 Травня 2018
Не йти шляхом заборон, а виробляти власний інформаційний продукт, – обговорення у Комітеті ВР

Про комунікацію влади і громадськості, законодавче врегулювання відповідальності за викривлення інформації в медіапросторі, про саморегуляцію в ЗМІ йшлося під час засідання круглого столу «Влада і суспільство: інформування проти маніпулювання», який відбувся в Києві 15 травня.

Організаторами обговорення стали Комітет Верховної Ради України з питань свободи слова та інформаційної політики і кафедра суспільного розвитку та суспільно-владних відносин Національної академії державного управління при Президентові України. Участь у заході взяла перша секретар НСЖУ Ліна Кущ.
 
«Безперечно, інформаційна сфера потребує регулювання, особливо в епоху гібридної війни, коли постають нові виклики. Ми маємо обговорювати ці питання з науковою та медіаспільнотою якомога ширше»,  зазначила, відкриваючи засідання, перший заступник голови парламентського комітету Ольга Червакова. 
 
 
Народні депутати України, науковці, громадські діячі та журналісти поділилися оцінками стану інформаційного поля країни та висловили пропозиції, якими мають бути державна інформаційна політика та державне регулювання цієї сфери. 
 
«З одного боку, маємо велику кількість ЗМІ, з другого – зустрічаємося з постійним бажанням влади взяти під контроль медіапростір. З’являються законодавчі ініціативи маніпулятивного характеру, коли під виглядом боротьби з агресором маскується бажання поставити всіх під контроль. Я противник того, щоб іти шляхом заборон. На жаль, дуже мало рішень, як розвивати своє, як робити наш телевізійний, інформаційний, культурний продукт більш якісним»,  упевнений народний депутат Юрій Павленко. 
 
Депутат звернув увагу на збільшення кількості фізичних нападів на журналістів в Україні. «При цьому відповідальність практично нульова. Не розкриті резонансні злочини. Це все впливає на якість, на спроможність, на впевненість журналіста в тому, що за свою роботу він не постраждає»,  додав Юрій Павленко. 
 
Промовці зазначали, що межа між висловлюванням іншої думки і ворожою пропагандою в Україні дуже тонка, і будь-яке рішення держави в інформаційній сфері викликає критику з полярних боків. Учасники обговорення вважають, що держава повинна не лише регулювати інформаційну сферу, а й сама виступати потужним гравцем у цьому просторі. Також ішлося про вплив власників медіа на редакційну політику як форму тиску на журналістів та про захоплення представників влади піаром замість сумлінного інформування громадськості. 
 
«Комунікація влади з суспільством сьогодні не на найкращому рівні, порівняно з 20142015 роками. І це засвідчують рейтинги свободи преси, які оприлюднюють міжнародні організації. Тут є декілька причин: початок передвиборчих кампаній і тотальна безкарність. У деяких політичних партій з’являються ідеї цензури. Закликаю громадськість і депутатів не давати ходу таким законопроектам»,  висловила стурбованість екс-заступник міністра інформаційної політики, експерт ГО «Інформаційна безпека» Тетяна Попова. 
 
 
За словами експерта, Україні варто запозичити досвід Франції у протидії «фейкам» у ЗМІ. Ключовими позиціями у французькому законопроекті, який буде проголосовано влітку, є дія лише у передвиборчий період та ухвалення рішень виключно судами. «Ми не можемо давати нашим політикам іти далі, ніж в «антифейковому» законі Франції»,  наголосила Тетяна Попова. 

Спілчанські новини

Звернення учасників Всеукраїнської наради редакторів газет (ДОКУМЕНТ)// НСЖУ, 15.02.2019

Ми, учасники Всеукраїнської наради редакторів, яку ініціювала Національна спілка журналістів України, закликаємо керівництво держави вжити невідкладних заходів для подолання кризової ситуації в українських медіа. Масштаби поширення фейкових новин, використання маніпуляцій та цілеспрямована пропаганда сягнули рівня, який становить нині загрозу інформаційній безпеці країни.

Редакції місцевих газет відмовляються друкувати «чорнуху» проти Зеленського// НСЖУ, 15.02.2019

Місцеві газети у Харківській області виступили проти «чорнухи», відмовившись друкувати наклепницький матеріал проти кандидата у Президенти України Володимира Зеленського.

Проти жінок-журналісток онлайн-атаки спрямовують утричі частіше, ніж проти чоловіків// НСЖУ, 15.02.2019

Питання онлайн-безпеки жінок-журналісток обговорювали експерти та журналісти-практики під час міжнародної конференції «Підвищення можливостей для свободи вираження та плюралізму медіа», яка відбулася 12 лютого у Відні. На відкритті конференції, організованої офісом Представника ОБСЄ з питань свободи медіа, виступили очільник офісу Арлем Дезір та комісар із прав людини Ради Європи Дунья Міятович.

Календар із малюнками Романа Сущенка – тепер і в офісі Представника ОБСЄ з питань свободи медіа// НСЖУ, 14.02.2019

Під час конференції у Відні, присвяченій безпеці жінок-журналісток в Інтернеті, перший секретар Національної спілки журналістів України Ліна Кущ презентувала Представнику ОБСЄ з питань свободи ЗМІ Арлему Дезіру календар із малюнками Романа Сущенка. Календар випустила агенція «Укрінформ», де працює колега, незаконно ув‘язнений у російській колонії.

Партнери