Спілка > Публiкацiя

Не йти шляхом заборон, а виробляти власний інформаційний продукт, – обговорення у Комітеті ВР

Служба інформацii НСЖУ
Середа 16 Травня 2018
Не йти шляхом заборон, а виробляти власний інформаційний продукт, – обговорення у Комітеті ВР

Про комунікацію влади і громадськості, законодавче врегулювання відповідальності за викривлення інформації в медіапросторі, про саморегуляцію в ЗМІ йшлося під час засідання круглого столу «Влада і суспільство: інформування проти маніпулювання», який відбувся в Києві 15 травня.

Організаторами обговорення стали Комітет Верховної Ради України з питань свободи слова та інформаційної політики і кафедра суспільного розвитку та суспільно-владних відносин Національної академії державного управління при Президентові України. Участь у заході взяла перша секретар НСЖУ Ліна Кущ.
 
«Безперечно, інформаційна сфера потребує регулювання, особливо в епоху гібридної війни, коли постають нові виклики. Ми маємо обговорювати ці питання з науковою та медіаспільнотою якомога ширше»,  зазначила, відкриваючи засідання, перший заступник голови парламентського комітету Ольга Червакова. 
 
 
Народні депутати України, науковці, громадські діячі та журналісти поділилися оцінками стану інформаційного поля країни та висловили пропозиції, якими мають бути державна інформаційна політика та державне регулювання цієї сфери. 
 
«З одного боку, маємо велику кількість ЗМІ, з другого – зустрічаємося з постійним бажанням влади взяти під контроль медіапростір. З’являються законодавчі ініціативи маніпулятивного характеру, коли під виглядом боротьби з агресором маскується бажання поставити всіх під контроль. Я противник того, щоб іти шляхом заборон. На жаль, дуже мало рішень, як розвивати своє, як робити наш телевізійний, інформаційний, культурний продукт більш якісним»,  упевнений народний депутат Юрій Павленко. 
 
Депутат звернув увагу на збільшення кількості фізичних нападів на журналістів в Україні. «При цьому відповідальність практично нульова. Не розкриті резонансні злочини. Це все впливає на якість, на спроможність, на впевненість журналіста в тому, що за свою роботу він не постраждає»,  додав Юрій Павленко. 
 
Промовці зазначали, що межа між висловлюванням іншої думки і ворожою пропагандою в Україні дуже тонка, і будь-яке рішення держави в інформаційній сфері викликає критику з полярних боків. Учасники обговорення вважають, що держава повинна не лише регулювати інформаційну сферу, а й сама виступати потужним гравцем у цьому просторі. Також ішлося про вплив власників медіа на редакційну політику як форму тиску на журналістів та про захоплення представників влади піаром замість сумлінного інформування громадськості. 
 
«Комунікація влади з суспільством сьогодні не на найкращому рівні, порівняно з 20142015 роками. І це засвідчують рейтинги свободи преси, які оприлюднюють міжнародні організації. Тут є декілька причин: початок передвиборчих кампаній і тотальна безкарність. У деяких політичних партій з’являються ідеї цензури. Закликаю громадськість і депутатів не давати ходу таким законопроектам»,  висловила стурбованість екс-заступник міністра інформаційної політики, експерт ГО «Інформаційна безпека» Тетяна Попова. 
 
 
За словами експерта, Україні варто запозичити досвід Франції у протидії «фейкам» у ЗМІ. Ключовими позиціями у французькому законопроекті, який буде проголосовано влітку, є дія лише у передвиборчий період та ухвалення рішень виключно судами. «Ми не можемо давати нашим політикам іти далі, ніж в «антифейковому» законі Франції»,  наголосила Тетяна Попова. 

Спілчанські новини

«Парламент має невідкладно проголосувати за мораторій на перевірку ЗМІ під час виборів», – Томенко// НСЖУ, 14.11.2018

Мораторій на перевірки засобів масової інформації в період виборів невідкладно своїм рішенням має затвердити парламент України. Про це сказав політичний діяч, колишній віце-спікер Верховної Ради України, екс-голова Комітету з питань свободи слова Верховної Ради України Микола Томенко в ході «Президентського клубу» в Національній спілці журналістів України.

У Верховній Раді – нова спроба обмежити свободу слова// НСЖУ, 14.11.2018

Громадські активісти проаналізували новий законопроект, у разі ухвалення якого Верховна Рада матиме виключне право пропонувати РНБО список медіа, щодо яких можуть застосувати санкції. Про це йдеться у зверненні коаліції "За вільний інтернет", яке підтримала і Національна спілка журналістів України.

Міжредакційний обмін досвідом уперше за роки незалежності відбувся на Харківщині, зібравши газетярів із 8 областей// НСЖУ, 13.11.2018

До Ізюма прибули 12 керівників реформованих ЗМІ з 8 областей України для участі в практичному семінарі, що був організований за сприяння офісу Ради Європи в рамках Програми «Свобода медіа в Україні». Такий міжредакційний обмін досвідом відбувався вперше за роки незалежності.

Президент підписав Указ про стипендії дітям журналістів, які загинули у зв'язку з виконанням професійних обов'язків// НСЖУ, 13.11.2018

Президент Петро Порошенко підписав Указ «Про призначення стипендій Президента України дітям журналістів, які загинули у зв’язку з виконанням професійних обов’язків».

Партнери