Спілка > Публiкацiя

У березні зафіксовано 10 випадків застосування сили проти журналістів, – НСЖУ

Служба інформацii НСЖУ
Понедiлок 02 Квітня 2018
У березні зафіксовано 10 випадків застосування сили проти журналістів, – НСЖУ

Напади сталися в трьох курортних містах країни: Одесі, Генічеську та Бердянську. Також постраждали журналісти Полтавщини, Волині, Дніпропетровщини й одразу троє – в Києві. Про напад і побиття заявляє також азербайджанський журналіст, який проходить у Києві екстрадиційну перевірку.

Відповідно до моніторингу «Індекс фізичної безпеки журналістів України», який Національна спілка журналістів проводить спільно з партнерськими організаціями, у березні зафіксовано 10 проявів фізичної агресії стосовно до журналістів. У січні таких було 2, а в лютому  9.

У перший день березня в Бердянську постраждала знімальна група місцевого ТРК «Юг». За редакційним завданням журналісти виїхали на зйомку мітингу біля водоканалу. Громадські активісти, вгледівши журналістів, спочатку ображали їх, а потім від слів перейшли до бійки: один із активістів ударив журналіста Володимир Дьоміна по голові.

– Одразу викликали правоохоронців, адвоката та «швидку». Мене госпіталізували, написав заяву, знаю, що вже відкрито кримінальне провадження, – розповів у коментарі НСЖУ Володимир Дьомін.

3 березня в Києві постраждали одразу три журналісти, які фіксували знесення правоохоронцями наметового містечка під Верховною Радою. Зокрема, Сергій Нужненко з Радіо Свобода, Богдан Кутєпов із «Громадського» та Владислав Красінський з «Insider» заявили, що їм перешкоджали працювати й застосовували проти них силу.

– Заяву до поліції разом з адвокатом написав того ж дня (вказали дві статті: 171 – перешкоджання професійній діяльності і 126 – побої). Наступного дня викликали до прокуратури, де також відкрили справу за інформацією в ЗМІ. Власне, на цьому все й розслідування – більше зі слідчим не бачився. Інформацію, що особу нападника встановлено і його відсторонено, дізнався з публічних заяв Зозулі (начальник управління патрульної поліції Києва), особисто мене ніхто не інформував, – у коментарі НСЖУ повідомив Сергій Нужненко, якому 3 березня один із працівників поліції пирснув із газового балончика в обличчя.

А от Владислав Красінський повідомив, що заяви того дня не подавав:

– Знаю з досвіду колег, що винні не будуть притягнуті до відповідальності через те, що вони (поліція) досі працюють без розпізнавальних знаків – ідентифікуючих жетонів і номерів на шоломах. Однак участь у слідчих діях забирає надто багато часу, зокрема й робочого. Проте варто відзначити, що я був записаний як загальний свідок у справі про напад на мого колегу – фотокореспондента «Радіо Свобода» Сергія Нужненка. До участі в слідчих діях досі мене не залучали, контакту зі слідчим також не було.

Щодо Богдана Кутєпова, то правоохоронці відмовилися відкривати кримінальне провадження за фактом нападу на журналіста.

– Представник МВС сказав, що я не показав доказів застосування сили, – прокоментував НСЖУ Кутєпов, який у Facebook опублікував відео, як силовики заважають йому знімати й виганяють його з місця події.

Журналістський статус Бодана Кутєпова для правоохоронців був очевидним:

– Я був у жилеті з надписом «Преса», на мені висів бейдж «Преса», – зазначає журналіст «Громадського». – У руках я тримав камеру й говорив, що я «Преса».

16 березня в Кривому Розі невідомі напали на активіста партії «Сила людей», блогера й громадського журналіста Сергія Мокрякова. У нього діагностовано струс мозку, черепно-мозкові травми, численні забиття, зламано палець. У заяві до поліції постраждалий вказав, що напад пов’язує зі своїми дописами в соцмережі Facebook.

– У Кривому Розі Сергій відомий блогер, громадський активіст-журналіст, громадський журналіст, – відзначає головний редактор медіакомпанії «Експерт-КР» Ольга Гончар. – Як на мене, те, що з ним трапилося, може бути пов’язано з його активними дописами на Фейсбуці та позицією, висловленою там. Адже в повсякденному житті Сергій – людина скромна, працює програмістом. Тож, навряд на нього напали з інших причин.

29 березня знімальній групі телеканалу «Нова Волинь» Волинської регіональної дирекції Національної суспільної телерадіокомпанії України у Ковелі (Волинська область) під час зйомок розбили камеру. Віктор Легеньковський та журналістка Надія Панасюк готували сюжет про жорстоке поводження з тваринами. У результаті власниця собаки почала жбурляти камінням у журналістів через паркан.

– Можна сказати, що мені пощастило. Адже уявіть, замість камери могла поцілити мені в око, – каже Віктор Легеньковський. – Звернулися до поліції з відповідною заявою за статтею 171 Кримінального кодексу України (перешкоджання законній професійній діяльності журналістів).

У Національній спілці журналістів України переконані: агресія щодо журналістів не припиняється, бо нападники не бояться можливого покарання:

  • Наш Індекс фізичної безпеки журналістів є інструментом громадського контролю, – зазначає голова НСЖУ Сергій Томіленко. – Ми здійснюємо моніторинг інцидентів застосування сили до журналістів, контактуємо з постраждалими колегами та ініціюємо публічні обговорення якості розслідувань. Наша мета – не цькувати МВС і Національну поліцію, а вимагати появи прецедентів вагомого покарання тих, хто атакує журналістів.

Джерело фото: Радіо "Свобода"

Інциденти з побиттям журналістів у березні 2018 року

Володимир Дьомін, кореспондент ТРК «Юг», м. Бердянськ. 1 березня активіст вдарив у голову журналіста під час зйомки мітингу, що проходив біля водоканалу.

Сергій Нужненко, фотокореспондент «Радіо Свобода», м. Київ. 3 березня постраждав від дій правоохоронців під час розгону наметового містечка під Верховною Радою (застосування газового балончика).

Богдан Кутєпов, кореспондент «Громадського», м. Київ. 3 березня постраждав від дій правоохоронців під час розгону наметового містечка під Верховною Радою.

Владислав Красінський, фотокореспондент видання «Insider», м. Київ. 3 березня постраждав від дій правоохоронців під час розгону наметового містечка під Верховною Радою.

Фікрат Гусейнов, азербайджанський опозиційний журналіст, щодо якого українська влада проводить екстрадиційну перевірку. 5 березня журналіст поскаржився на побиття та спробу викрадення в Києві. Він повідомив, що за ним стежили, потім у квартиру увірвалися силовики, щоб схопити та депортувати його, завдали низку ударів.

Сергій Мокряков, блогер, громадський журналіст, м. Кривий Ріг. 16 березня 4 невідомих побили Сергія пізно ввечері, неподалік від дому.

Олександр Виноградов, Андрій Терещенко, журналіст і оператор телеканалу «Круг», м. Одеса. 21 березня оператора вдарив невідомий під час зйомок демонтажу МАФу, розбита камера.

Геннадій Осьмак, редактора інтернет-видання «НовыйВизит», Генічеськ. 22 березня на журналіста напали під час зйомок акції протесту таксистів-нелегалів.

Ольга Гунжель, журналістка газети «Хроніки громад», Кобиляцький район, Полтавська область. 23 березня на журналістку напали працівники в сільській раді.

Віктор Легеньковський, Надія Панасюк, телеоператор і журналіст телеканалу «Нова Волинь» Волинської регіональної дирекції Національної суспільної телерадіокомпанії України в Ковелі. 29 березня під час підготовки сюжету про жорстоке поводження з тваринами на знімальну групу кидали каміння, розбили камеру.

Довідка. До Індексу фізичної безпеки включаються випадки проявів фізичної агресії щодо журналістів в Україні. При цьому одним з головних факторів є те, що сам журналіст пов’язує прояв фізичної агресії зі своєю професійною діяльністю. Статус журналіста експерти Індексу трактують у широкому міжнародному розумінні (включаючи й блогерів), не вимагаючи наявності формального посвідчення. Удосконалена методологія Індексу буде оприлюднена після консультацій з міжнародними партнерами НСЖУ.

Спілчанські новини

Кабмін має поінформувати журналістів про розгляд претензій до Укрпошти// НСЖУ, 19.12.2018

На колективне звернення представників НСЖУ, профільних асоціацій та друкованих ЗМІ з приводу негативних для медійної сфери наслідків незадовільної роботи Укрпошти Адміністрація Президента України надала творчій спілці журналістів відповідь, зазначивши, що звернення надіслано для розгляду до Кабміну.

«Якщо видання до 31 грудня подало хоч і неповну заяву про перереєстрацію, треба дозволити завершити реформування», – голова НСЖУ// НСЖУ, 18.12.2018

Уже 31 грудня спливає термін, відведений на реформування комунальних та державних ЗМІ. Більше половини комунальних видань, тобто 323 редакції, отримали бажану незалежність. Проте ще кілька сотень газет так і не завершили процес роздержавлення, а кілька десятків редакцій є реальними заручниками чиновників та депутатів.

«Побити журналіста коштує менше, ніж квитки в кіно», – учасники дискусії// НСЖУ, 18.12.2018

Протягом 2017–2018 років на Житомирщині сталося 7 фізичних атак на журналістів. Зокрема, мова йде про побиття редакторів газети «Бердичів діловий» Валерія Шелепи і газети «Патріот» Андрія Лактіонова, кореспондента інформаційного порталу «20 хвилин» Руслана Мороза, кореспондентки обласної газети «Ехо» Світлани Михальової.

Місія ООН занепокоєна зухвалістю атак на українських журналістів// НСЖУ, 17.12.2018

Напади на журналістів, працівників засобів масової інформації, активістів громадянського суспільства, а також осіб, які представляють альтернативні соціальні чи політичні погляди, стали дедалі більш відкритими, підживлюючи нетерпимість та дискримінацію в Україні. Про це йдеться в презентованій у понеділок у Києві Доповіді щодо ситуації з правами людини в Україні Управління Верховного комісара ООН з прав людини.

Партнери