Спілка > Публiкацiя

У березні зафіксовано 10 випадків застосування сили проти журналістів, – НСЖУ

Служба інформацii НСЖУ
Понедiлок 02 Квітня 2018
У березні зафіксовано 10 випадків застосування сили проти журналістів, – НСЖУ

Напади сталися в трьох курортних містах країни: Одесі, Генічеську та Бердянську. Також постраждали журналісти Полтавщини, Волині, Дніпропетровщини й одразу троє – в Києві. Про напад і побиття заявляє також азербайджанський журналіст, який проходить у Києві екстрадиційну перевірку.

Відповідно до моніторингу «Індекс фізичної безпеки журналістів України», який Національна спілка журналістів проводить спільно з партнерськими організаціями, у березні зафіксовано 10 проявів фізичної агресії стосовно до журналістів. У січні таких було 2, а в лютому  9.

У перший день березня в Бердянську постраждала знімальна група місцевого ТРК «Юг». За редакційним завданням журналісти виїхали на зйомку мітингу біля водоканалу. Громадські активісти, вгледівши журналістів, спочатку ображали їх, а потім від слів перейшли до бійки: один із активістів ударив журналіста Володимир Дьоміна по голові.

– Одразу викликали правоохоронців, адвоката та «швидку». Мене госпіталізували, написав заяву, знаю, що вже відкрито кримінальне провадження, – розповів у коментарі НСЖУ Володимир Дьомін.

3 березня в Києві постраждали одразу три журналісти, які фіксували знесення правоохоронцями наметового містечка під Верховною Радою. Зокрема, Сергій Нужненко з Радіо Свобода, Богдан Кутєпов із «Громадського» та Владислав Красінський з «Insider» заявили, що їм перешкоджали працювати й застосовували проти них силу.

– Заяву до поліції разом з адвокатом написав того ж дня (вказали дві статті: 171 – перешкоджання професійній діяльності і 126 – побої). Наступного дня викликали до прокуратури, де також відкрили справу за інформацією в ЗМІ. Власне, на цьому все й розслідування – більше зі слідчим не бачився. Інформацію, що особу нападника встановлено і його відсторонено, дізнався з публічних заяв Зозулі (начальник управління патрульної поліції Києва), особисто мене ніхто не інформував, – у коментарі НСЖУ повідомив Сергій Нужненко, якому 3 березня один із працівників поліції пирснув із газового балончика в обличчя.

А от Владислав Красінський повідомив, що заяви того дня не подавав:

– Знаю з досвіду колег, що винні не будуть притягнуті до відповідальності через те, що вони (поліція) досі працюють без розпізнавальних знаків – ідентифікуючих жетонів і номерів на шоломах. Однак участь у слідчих діях забирає надто багато часу, зокрема й робочого. Проте варто відзначити, що я був записаний як загальний свідок у справі про напад на мого колегу – фотокореспондента «Радіо Свобода» Сергія Нужненка. До участі в слідчих діях досі мене не залучали, контакту зі слідчим також не було.

Щодо Богдана Кутєпова, то правоохоронці відмовилися відкривати кримінальне провадження за фактом нападу на журналіста.

– Представник МВС сказав, що я не показав доказів застосування сили, – прокоментував НСЖУ Кутєпов, який у Facebook опублікував відео, як силовики заважають йому знімати й виганяють його з місця події.

Журналістський статус Бодана Кутєпова для правоохоронців був очевидним:

– Я був у жилеті з надписом «Преса», на мені висів бейдж «Преса», – зазначає журналіст «Громадського». – У руках я тримав камеру й говорив, що я «Преса».

16 березня в Кривому Розі невідомі напали на активіста партії «Сила людей», блогера й громадського журналіста Сергія Мокрякова. У нього діагностовано струс мозку, черепно-мозкові травми, численні забиття, зламано палець. У заяві до поліції постраждалий вказав, що напад пов’язує зі своїми дописами в соцмережі Facebook.

– У Кривому Розі Сергій відомий блогер, громадський активіст-журналіст, громадський журналіст, – відзначає головний редактор медіакомпанії «Експерт-КР» Ольга Гончар. – Як на мене, те, що з ним трапилося, може бути пов’язано з його активними дописами на Фейсбуці та позицією, висловленою там. Адже в повсякденному житті Сергій – людина скромна, працює програмістом. Тож, навряд на нього напали з інших причин.

29 березня знімальній групі телеканалу «Нова Волинь» Волинської регіональної дирекції Національної суспільної телерадіокомпанії України у Ковелі (Волинська область) під час зйомок розбили камеру. Віктор Легеньковський та журналістка Надія Панасюк готували сюжет про жорстоке поводження з тваринами. У результаті власниця собаки почала жбурляти камінням у журналістів через паркан.

– Можна сказати, що мені пощастило. Адже уявіть, замість камери могла поцілити мені в око, – каже Віктор Легеньковський. – Звернулися до поліції з відповідною заявою за статтею 171 Кримінального кодексу України (перешкоджання законній професійній діяльності журналістів).

У Національній спілці журналістів України переконані: агресія щодо журналістів не припиняється, бо нападники не бояться можливого покарання:

  • Наш Індекс фізичної безпеки журналістів є інструментом громадського контролю, – зазначає голова НСЖУ Сергій Томіленко. – Ми здійснюємо моніторинг інцидентів застосування сили до журналістів, контактуємо з постраждалими колегами та ініціюємо публічні обговорення якості розслідувань. Наша мета – не цькувати МВС і Національну поліцію, а вимагати появи прецедентів вагомого покарання тих, хто атакує журналістів.

Джерело фото: Радіо "Свобода"

Інциденти з побиттям журналістів у березні 2018 року

Володимир Дьомін, кореспондент ТРК «Юг», м. Бердянськ. 1 березня активіст вдарив у голову журналіста під час зйомки мітингу, що проходив біля водоканалу.

Сергій Нужненко, фотокореспондент «Радіо Свобода», м. Київ. 3 березня постраждав від дій правоохоронців під час розгону наметового містечка під Верховною Радою (застосування газового балончика).

Богдан Кутєпов, кореспондент «Громадського», м. Київ. 3 березня постраждав від дій правоохоронців під час розгону наметового містечка під Верховною Радою.

Владислав Красінський, фотокореспондент видання «Insider», м. Київ. 3 березня постраждав від дій правоохоронців під час розгону наметового містечка під Верховною Радою.

Фікрат Гусейнов, азербайджанський опозиційний журналіст, щодо якого українська влада проводить екстрадиційну перевірку. 5 березня журналіст поскаржився на побиття та спробу викрадення в Києві. Він повідомив, що за ним стежили, потім у квартиру увірвалися силовики, щоб схопити та депортувати його, завдали низку ударів.

Сергій Мокряков, блогер, громадський журналіст, м. Кривий Ріг. 16 березня 4 невідомих побили Сергія пізно ввечері, неподалік від дому.

Олександр Виноградов, Андрій Терещенко, журналіст і оператор телеканалу «Круг», м. Одеса. 21 березня оператора вдарив невідомий під час зйомок демонтажу МАФу, розбита камера.

Геннадій Осьмак, редактора інтернет-видання «НовыйВизит», Генічеськ. 22 березня на журналіста напали під час зйомок акції протесту таксистів-нелегалів.

Ольга Гунжель, журналістка газети «Хроніки громад», Кобиляцький район, Полтавська область. 23 березня на журналістку напали працівники в сільській раді.

Віктор Легеньковський, Надія Панасюк, телеоператор і журналіст телеканалу «Нова Волинь» Волинської регіональної дирекції Національної суспільної телерадіокомпанії України в Ковелі. 29 березня під час підготовки сюжету про жорстоке поводження з тваринами на знімальну групу кидали каміння, розбили камеру.

Довідка. До Індексу фізичної безпеки включаються випадки проявів фізичної агресії щодо журналістів в Україні. При цьому одним з головних факторів є те, що сам журналіст пов’язує прояв фізичної агресії зі своєю професійною діяльністю. Статус журналіста експерти Індексу трактують у широкому міжнародному розумінні (включаючи й блогерів), не вимагаючи наявності формального посвідчення. Удосконалена методологія Індексу буде оприлюднена після консультацій з міжнародними партнерами НСЖУ.

Спілчанські новини

Поштове відділення, порушуючи договір, відмовляється приймати луганську «районку» для розповсюдження передплатникам// НСЖУ, 12.10.2018

Через непартнерське ставлення регіонального відділення Укрпошти газета «Сватівські відомості» (Луганська область) уже втратила понад тисячу примірників за передплатою. Тепер «районка» до читачів почала надходити на тиждень пізніше.

18 жовтня пройде регіональна дискусія з фізичної безпеки журналістів// НСЖУ, 12.10.2018

18 жовтня в Рівному відбудеться дискусія з фізичної безпеки журналістів за участю голови Національної спілки журналістів України Сергія Томіленка.

Лауреат Премії імені В’ячеслава Чорновола 2018 року – Євген Букет// НСЖУ, 11.10.2018

Лауреатом Премії імені В’ячеслава Чорновола за кращу публіцистичну роботу в галузі журналістики 2018 року став письменник-публіцист, член НСЖУ, головний редактор тижневика «Культура і життя» Євген Букет за статтю «Ханська Україна», надруковану в газеті «Кримська світлиця». Це рішення ухвалив 11 жовтня Комітет з присудження премії, роботу якого організовує Держкомтелерадіо, повідомляє прес-служба відомства.

Журналістку облили невідомою речовиною під час висвітлення акції протесту під будівлею МВС// НСЖУ, 10.10.2018

Подія трапилася сьогодні, 10 жовтня, коли Анастасія Пшенична, кореспондентка телеканалу NewsOne, з оператором висвітлювали акцію протесту С14: пікетувальники вимагають розслідування нападу з гранатою на житло координатора організації Сергія Мазура.

Партнери