Спілка > Публiкацiя

Блогер із Луганська Едуард Неделяєв: «Справа про «державну зраду» складалася зі скріншотів моїх повідомлень у Фейсбуці»

Служба інформацii НСЖУ
П'ятниця 12 Січня 2018
Блогер із Луганська Едуард Неделяєв: «Справа про «державну зраду» складалася зі скріншотів моїх повідомлень у Фейсбуці»

Визволений напередодні Нового року блогер Едуард Неделяєв вважає за необхідне постійно привертати увагу до проблеми цивільних полонених на території так званих «ЛНР» і «ДНР». Луганчанин, який провів у місцях неволі 13 місяців, завершив обстеження і лікування у клінічній лікарні «Феофанія».

Напередодні виписки його відвідали перша секретар Національної спілки журналістів України Ліна Кущ, а також інші журналісти-переселенці – Марина Курапцева, В’ячеслав Бондаренко, Павло Кущ. Під час зустрічі Едуард отримав добірку випусків журналу «Журналіст України», книжки та газети.  

За словами колишнього полоненого, у місцях ув’язнення на території «ЛНР» залишаються десятки цивільних осіб, яких звинувачують  за так званими «політичними» статтями. Точна цифра невідома, оскільки спілкування затриманих між собою обмежують. Так само обмежують і контакти з родичами. «За цей час дали лише два побачення: на день народження – з дружиною, під наглядом конвоїра, і за кілька тижнів до обміну – з мамою на півгодини», – розповів колишній заручник.

Перша секретар НСЖУ зазначила, що доля журналістів і блогерів, незаконно утримуваних на непідконтрольних українській владі територіях, привертає увагу міжнародних організацій. Зокрема, арешти луганських блогерів Едуарда Неделяєва та Геннадія Беницького засуджено в заявах і виступах Представника ОБСЄ з питань свободи ЗМІ, представників міжнародної організації «Репортери без кордонів» та інших.

«Часто активні в соціальних мережах люди виступають джерелами для українських медіа і наражаються на небезпеку арешту, тому що не приховують своєї позиції. Це свідчить про вкрай незадовільну ситуацію зі свободою слова на непідконтрольних територіях. Національна спілка журналістів України постійно інформує громадськість та міжнародні правозахисні місії про обмеження доступу до інформації в ОРДЛО», – наголосила Ліна Кущ.

Едуард Неделяєв продемонстрував документи, видані так званим «судом» у його справі, і поділився подробицями свого перебування за ґратами.

«Моя кримінальна справа складалася з трьох тек скріншотів із Фейсбуку. І єдиний речовий доказ – окуляри для роботи з дрібними предметами, в яких я сфотографований на «аватарці». Шукали зброю, вибухівку, – нічого не знайшли. Тому так довго тривав процес збору інформації, щоб довести, що я винний. Півроку перевіряли всі мої контакти в соціальних мережах – а на момент арешту в мене лише в Фейсбуку нараховувалося 850 друзів. Суд був закритим. Щоразу з конвою брали підписку, що ніхто не розповість нічого. І врешті-решт призначили 14 років», – пригадує блогер.

Едуард  додав, що з Геннадієм Беницьким йому влаштували очну ставку. Але обидва блогери знали один одного лише по «ніках» у соціальних мережах та не були знайомі особисто. «Вони (представники «МГБ ЛНР») вважали, що нам СБУ платить гроші, щоб ми писали погане про «республіку». Питали, хто мені давав поради так писати, як мене вербували, скільки грошей я отримав за свою діяльність. Вони вважали, що людина не може з пориву душевного цього робити, а точно підкуплена», – розповів колишній полонений.

У СІЗО Едуард сидів в одній камері з арештованими «ополченцями». «Ставлення з їхнього боку до мене, як не дивно, було  добре. Те, що коїться в «республіці», вони також не підтримували. Вони казали: нас обдурили. Але режим такий, що спілкування з зовнішнім світом не було. І кожні два тижні у нашій камері тюремники робили ретельний «шмон». Нічого забороненого не можна було тримати. Я попросив маму передавати місцеві газети, щоб хоча би між рядками дізнатися про те, що коїться в місті», – каже колишній заручник.

Представники НСЖУ поспілкувалися зі ще одним визволеним полоненим – 21-річним Владиславом Овчаренком із Луганська, одним із футбольних «ультрас», які сфотографувалися з українським прапором у серпні минулого року. Владислав був автором мікроблогу в Твіттері, де містилися критичні оцінки ситуації в місті. Як і інших блогерів, хлопця звинувачували в шпигунстві та «державній зраді». Тепер луганчанин на волі і, за його зізнанням, із задоволенням оглядає Київ і насолоджується відсутністю комендантської години. А влітку мріє вступати на факультет журналістики. У подарунок від спілки отримав журнал, який допоможе йому опановувати професію.

 

На знімку: Ліна Кущ, Едуард Неделяєв

На знімку: Ліна Кущ, Владислав Овчаренко

 

Спілчанські новини

Мовні квоти: розмова начистоту державних чиновників, фахівців та працівників ЗМІ// НСЖУ, 14.12.2018

Київський прес-клуб за підтримки Мінінформполітики та Українського інституту соціологічних досліджень ім. О. Яременка 14 грудня провів у медіацентрі «Територія реформ» (конференц-зала НСЖУ) панельну дискусію на тему «Україноцентрична регуляція: результати введення квот і перспективи другого читання закону про мову» – за участю експертів і журналістів.

Припинити тиск держави-агресора на кримськотатарських активістів в окупованому Криму// НСЖУ, 14.12.2018

Національна спілка журналістів України протестує проти системного тиску на кримськотатарських журналістів і активістів в окупованому Росією Криму.

Мужнім журналістам колеги з Волині адресували новорічні листівки// НСЖУ, 13.12.2018

Працівники ЗМІ Волині надіслали листівки солідарності колегам, підданим гонінням у РФ і на тимчасово окупованих територіях України. Це зроблено в межах проведення акції «Новорічна листівка солідарності».

Позиціонування бренду України як геополітичний чинник – тема дискусії на «Території реформ»// НСЖУ, 13.12.2018

Київський прес-клуб за підтримки Мінінформполітики та Українського інституту соціологічних досліджень ім. О. Яременка 13 грудня провів у медіацентрі «Територія реформ» (конференц-зала НСЖУ) панельну дискусію з «Позиціонування бренду України як геополітичний чинник» за участю експертів і журналістів.

Партнери