Спілка > Публiкацiя

«Рейдерськими методами проти газети дискредитується влада» – звернення до НСЖУ

Служба інформацii НСЖУ
Субота 16 Грудня 2017
«Рейдерськими методами проти газети дискредитується влада» – звернення до НСЖУ

Звернення до НСЖУ, колег-журналістів та редакторів. Звертаюся до Вас як до колег і однодумців, що домоглися ухвалення Закону про реформування друкованих ЗМІ й намагаються стояти в обороні прав і свободи громадян, бо решту можливостей домогтися справедливості вичерпав.

По суті доводжу до Вашого відома, що голова Дергачівської РДА Харківської області Жидков К. С. з невідомих причин вчиняє протиправні дії, спрямовані на знищення районної газети «Вісті Дергачівщини». Він заснував нову газету «Вісник Дергачівщини», презентував її 27 листопада цього року на нараді райдержадміністрації в селі Протопопівка й відрекомендував редактора Макарову О., ведучу новин одного з телеканалів Харкова. Встановив план передплати селищним головам від 150 до 1000 примірників(залежно від кількості населення) з переказуванням коштів на рахунок газети. Особисто голова дав вказівку керівникам бюджетних організацій, підприємств, приватним підприємцям передплачувати нову газету в кількості по п’ять примірників на одну людину. Бюджетників примушують її передплачувати, шантажуючи втратою роботи. Кампанія передплати на «Вісник Дергачівщини» охопила навіть Дергачівську дільницю ТОВ «Харківзбут» (посадові особи цього ТОВ пропонують споживачам передплатити згадане видання, натякають, що для впевненого проходження дозвільних документів бажано б мати квитанцію про здійснену передплату). При видачі лікарняних і довідок у лікарні теж «пропонують» оформити передплату на газету «Вісник Дергачівщини».

Мені надходять дзвінки від незадоволених мешканців району, які плутають назву, співзвучну з нашою районною газетою «Вісті Дергачівщини» (на ділі «Вісник...» – підробка, яка використовує співзвучну назву), про використання адмінресурсу у волевиявленні людей, у примушуванні передплачувати газету, якої ще ніхто й ніколи не бачив. З районного бюджету на згадану газету виділено 100 000 гривень, що вже має ознаки корупційних діянь. Голова РДА діє волюнтаристськими методами, ігноруючи думку громадськості (хоча він особисто й голова районної ради підписали меморандум про співробітництво з районною газетою). Документ опубліковано встановленим порядком відповідно до норм законодавства.

Невже голові РДА, відповідальному за життєзабезпечення й розвиток території, більше нічого робити в районі? Аж ні! Схоже на те, що головне завдання очільник району вбачає в знищенні паростків демократії і свободи слова заснуванням кишенькової газети (на підставну благодійну організацію, яка за Законом не має права бути засновником друкованого ЗМІ) за рахунок бюджетних коштів, вчиняючи адміністративний тиск. Це вже перевищення посадових обов’язків. Крім того, редактор нової приватної газети оголошений К. С. Жидковим особистим прес-секретарем. Усім службам і керівникам бюджетної сфери та головам територіальних громад дано вказівку укладати договори про висвітлення діяльності тільки на сторінках цієї газети (що не узгоджується з нормами Закону України «Про реформування друкованих засобів масової інформації» від 26.12.15 р.). Дії посадовця не сприяють стабільності суспільно-політичної ситуації в районі й морально-психологічному клімату в колективах напередодні виборів. Громадяни запитують: «За що ж гинули люди на Майдані?» Коли місцева влада використовує такі ж методи, як попередня злочинна. (Можна пересвідчитися на сайті «Підслухано в Дергачах» і Facebook).

Районна газета «Вісті Дергачівщини», заснована ще 1939 року, завжди слугувала інтересам громади. Ніколи не допускала проявів сепаратизму, антидержавницьких настроїв. Колектив редакції займає патріотичну державницьку позицію, поширює передовий досвід і заслуги жителів Дергачівщини (можна перевірити зміст газети за ці роки), сприяє розвитку духовності.

Останньою краплею, що змушує мене просити допомоги – це наміри Жидкова К. С. виселити редакцію (хоча це заборонено Законом) з будівлі центральної районної бібліотеки, де вона розміщується вже десятки років. Верхом цинізму є ще й той факт, що він дав команду виселити, крім нас, ще й районну дитячу бібліотеку, де є комп’ютерний зал для дітей з малозабезпечених сімей. Ці дії заборонені п. 4 ст. 20 Закону України «Про культуру» від 05.09.2017. Жидков К. С. хизується своїми зв’язками з правоохоронними органами, підтримкою «згори» й поводиться, як місцевий «смотрящий», якому все дозволено – не зважає на закони й норми моралі.

У жодному з районів Харківської області (а я спілкуюся з багатьма редакторами) немає таких ситуацій зі ЗМІ. Знаходять компроміси, співпрацюють на благо держави. Своїми рейдерськими методами, а вони в його біографії вже були, порушуючи етичні норми управління, Жидков К. С. дискредитує державну владу на місцях і не сприяє піднесенню її авторитету. Є реальна небезпека силового захоплення приміщення, бо я заявив принципову позицію про дотримання закону в цьому питанні. Погрози й далі надходять. Бібліотекарі вже починають складати книжки, строки він визначив – до 29 грудня цього року. А представникам харківських обласних бібліотек, які приїхали до нього на особистий прийом з проханням не виселяти дитячу бібліотеку, заявив: «Якщо будете наполягати, то виселю зовсім з усієї будівлі».

Прошу довести до відома всіх засобів масової інформації України, відповідного комітету Верховної Ради, правоохоронних органів факти незаконних дій голови Дергачівської районної державної адміністрації Жидкова Костянтина Сергійовича, чим сприяти реалізації законного права трудового колективу районної газети «Вісті Дергачівщини» на подальшу роботу, згідно з законами України «Про реформування державних і комунальних друкованих засобів масової інформації» та «Про внесення змін до Кримінального кодексу України щодо удосконалення захисту професійної діяльності журналістів» від 04 лютого 2016 року.

З повагою і надією на допомогу

Олександр Алєксєєнко, головний редактор районної газети «Вісті Дергачівщини», член Національної спілки журналістів України, автор книжок «Пам’ять солдатських сердець», «Мій Дергачівський край чудовий», «Відверта розмова», книги спогадів воїнів-афганців та учасників АТО, Почесний громадянин Дергачівського району

На знімку: фрагмент герба Дергачів

Спілчанські новини

Академія української преси: звіт про здобутки й перспективи розвитку// НСЖУ, 22.06.2018

Академія української преси – партнер Національної спілки журналістів України, зокрема, в організації і проведенні заходів медіаосвіти (семінарів, тренінгів) – оприлюднила звіт про свою діяльність 2017 року.

Як змінюється найбільша журналістська організація України – звіт голови НСЖУ (АНОНС)// НСЖУ, 22.06.2018

У понеділок 25 червня голова Національної спілки журналістів України Сергій Томіленко звітуватиме про підсумки першого року роботи організації за керівництва, обраного з’їздом журналістів навесні 2017 року.

Рада спробує обмежити свободу в інтернеті// НСЖУ, 21.06.2018

До порядку денного Верховної Ради включили законопроект, яким хочуть дозволити СБУ без рішення суду блокувати сайти. Про це йдеться в картці законопроекту № 6688 на сайті парламенту.

«Видавати дозволи на зброю за посвідченнями преси людям, які не мають стосунку до медіа, – неприпустимо», – голова НСЖУ// НСЖУ, 21.06.2018

Певний час на Херсонщині триває дискусія: за останні чотири роки в цій області отримали зброю за журналістськими посвідченнями 223 особи. Хоча більшість з них жодного стосунку до медіа ніколи не мали.

Партнери