Спілка > Публiкацiя

Чому і які українці пишуть вірші: поетичний вернісаж як барометр настроїв суспільства

Служба інформацii НСЖУ
Недiля 03 Грудня 2017
Чому і які українці пишуть вірші: поетичний вернісаж як барометр настроїв суспільства

В Українському фонді культури відбулася церемонія вшанування лауреатів поетичного вернісажу ім. Максима Рильського «Троянди й виноград».

Засновниками та організаторами цього поетичного конкурсу, що відбувається вже вчетверте (2006, 2008, 2012, 2017), як і в попередні роки, стали Український фонд культури, фонд Максима Рильського «Троянди й виноград», Київський літературно-меморіальний музей М. Рильського за фінансової підтримки корпорації «Еталон».

Голова журі вернісажу Іван Драч, голова Українського фонду культури Олександр Бакуменко та директор родинного фонду «Троянди й виноград» Максим Рильський вручили лауреатам і дипломантам дипломи й кришталеві троянди, а також перші примірники нового видання, упорядкованого онуком поета, «Мудрості від Максима Рильського».

Чим же характерний був цей вернісаж поетів-аматорів?

«Людина кожна – якоюсь мірою поет». Під цим висловом Максима Рильського з квітня по вересень ц. р. тривав конкурсний марафон серед поетів-аматорів країни. В ньому взяли участь близько 400 авторів з усіх областей України, які надіслали кілька десятків тисяч віршів у чотирьох обумовлених номінаціях – патріотична лірика, пейзажна, інтимна, філософська.

Дійсно, у наших громадян – лірична душа. Поезія живе в людині незалежно від віку та роду занять. Найстаршим учасникам, а їх виявилося кілька, – по 90 з гаком, а наймолодшому – Максиму Жадану з Харкова – 8 років та 8 місяців. Він залишив телефон мами і написав: «Захоплююся красою України».

Попри соціально-економічні негаразди та військові дії на сході, кількість учасників порівняно з попередніми конкурсними роками зросла майже в півтора раза. Особливо популярною стала номінація «Філософська лірика», яку було представлено вперше. Найбільше – серед аматорів літнього віку: роздуми про долю країни та свою особисту, про призначення людини, філософію буття.

Загалом, якщо вдатися до порівнянь, віковий рівень учасників істотно зріс і становить у середньому понад 51 рік. Лауреатам майже стільки ж – 48 (у 2012 – 34 роки). Виявилося значно менше тих, кому до 30 років, – студентів, учнів, молоді взагалі.

– Але разом з тим зріс загальний творчий і професійний рівень (якщо таке слово доречне аматорському статусу) учасників, – наголошує голова журі вернісажу Іван Драч. – Можливо, ми частково не звертали уваги на певні професійні хиби, наприклад, у стилістиці, ритміці. Більш різноманітним виявився жанровий доробок – тут і сонети, і верлібр, і ронделі. Враховуючи рівень, вирішили збільшити кількість лауреатів з 12 до 16, а ще 20 учасників стали дипломантами й стільки ж відзначено за той чи інший вірш в окремій номінації.

Якщо вдатися до статистичних фактів, варто навести такі: кожний п’ятий дописувач – з Києва чи області, але вельми активними (по 20–30 листів) виявилися Сумська, Хмельницька, Львівська, Черкаська, Житомирська, Дніпропетровська, Харківська області. Попереду освітяни – вчителі, педагоги, майже порівну – учні, студенти та журналісти, але останні набагато ширше представлені в лауреатах та в дипломантах. Значно зросло представництво дописувачів з технічною освітою – інженерів, фінансистів, економістів, а також юристів та медиків. Присутні серед поетичних аматорів також майстер-склодув, кухар, бармен, фермер, архітектор, залізничник.

На думку Миколи Луківа (в журі також відомі поети Петро Засенко, Станіслав Шевченко, Леонід Горлач, директор музею Вікторія Колесник, меценат Володимир Бутко), «Троянди й виноград» не випадково названі вернісажем. Це не конкурсне суперництво, а огляд духовного стану суспільства. Своєрідне соціологічне дослідження, барометр настроїв в суспільстві. Ми відчуваємо духовність народу, його філософський роздум і, звичайно, незламний патріотизм.

Любов Довженко з Києва вважає, що поезія - це спосіб життя, головне в ній – правда, доступність. З болем пише про Майдан, Революцію гідності, Небесну сотню, кіборгів. Вважає, що «непрочитаний вірш – мов нехрещена дитина». Тому, мабуть, й надіслала чималу добірку. Своє визначення поезії у Любові Яременко з Кривого Рога:

«Мої віршовані рядки,// Як тихий шепіт падолисту,// Беру й нанизую думки,// Наче на ниточку намисто.// Найпотаємніші думки:// Як мед солодкі, як сльоза солоні…// Мої віршовані рядки//– Це моє серце на долоні…»

Донбас, війна, кров… Патріотична тема – дійсно, як серце на долоні… Вчитель історії з Миколаєва Леонід Рженецький надає образ мінометника з АТО з позивним «Від діда». Ольга Марченко із села Воскресенки Буринського р-ну Сумської області віршує оповідь бабусі онуці про те, що її дід та батько в АТО, а мати теж там, у медбатальйоні.

В самому Донбасі, як і раніше, теж живуть поети. І пишуть вони українською. Як, наприклад, Онисько Нетудихата зі станиці Луганської, який живе на лінії фронту. Чи родина Каїр із села Темрюк Нікольського району Донецької області: батько Володимир Федорович, син Володимир Володимирович з болем згадують, що тепер на окупованому Донбасі мінні, а не пшеничні поля. Їхня тезка, а може родичка, Надія Каїр з цього ж села (надіслала окремий лист без посилань) у вірші «Біль» пише: «… Як відгук грізної війни, як слід шрапнелі на березі… В юрбі я бачу зі спини – іде атошник на протезі…» В багатьох листах не тільки трагічне сьогодення, але й наша героїчна історія, доля людей, зворушливі спогади. Микола Субота із села Сковородинівка Золочівського району Харківської області згадує 1944 рік: Максим Рильський і Павло Тичина відвідують та беруть участь у встановленні пам’ятного знаку біля сковородинівського дуба…

Олександр Бережний з Жовтих Вод, голова літстудії «Горицвіт», підполковник українського козацтва, ілюструє свої спогади фото та нагадує про 365-річчя історичної битви. Олександр Ткаченко з Городища Черкаської області оспівує історичний ланцюжок подвигів – від Крут до Небесної сотні.

Історія, війна, а поруч цілком «мирні» й зворушливі листи, які закликають до майбутнього. Як, наприклад, Бориса Сої із Черкас, який 45 років викладав українську мову та літературу, а нині прищеплює молоді любов до природи. За власним сценарієм провів у лісництві День лісівника, коли школярі «читали вірші великого природолюба Максима Рильського».

Складається враження, а, мабуть, так і є, що українська земля – напоєна поезією. На адресу журі надійшли колективні добірки від учнів і студентів, численних літературних студій та гуртків, як, наприклад, з батьківщини Тараса Шевченка в Каневі чи Максима Рильського на Попільнянщині та на Сквирщині. Хто ж вони, лауреати й дипломанти «Троянд й винограду»-2017?

Лауреати

Володимир Дрозюк, заслужений журналіст України, с. Дермань Другий, Здолбунівський р-н, Рівненська обл.; Василь Цимбалюк, заслужений учитель України, кандидат педагогічних наук, м. Сквира, Київська обл.; Володимир Гільчук, викладач, м. Ніжин, Чернігівська обл.; Ольга Маротчак, вчитель української мови та літератури, с. Голови, Верховинський р-н, Івано-Франківська обл.; Андрій Дубій, музикант, доцент НМАУ імені П.І. Чайковського, Київ; Світлана Шинкар, вчитель укр. мови та літератури, м. Калуш, Івано-Франківська обл.; Юлія Григорук, студентка Київського національного університету культури і мистецтв ( бандуристка), м. Вінниця; Надія Чорноморець, головний інженер відділу Інституту фізики НАН України, Київ; Василь Стахів, колишній робітник Львівського автобусного заводу, м.Львів; Сергій Сіваченко, власний кореспондент інтернет-видання «Житомир.Today», смт Хорошів, Житомирська обл; Любов Загоровська, магістр філології, журналіст інтернет-видання Pravda.if.ua, м. Івано-Франківськ; Сергій Сокольник, підприємець, волонтер, автор кількох пісень та класичного оперного романсу; Олена Дмитерко, магістратура НУ «Львівська політехніка» за спеціальністю «журналістика», смт Веселе, Запорізька обл; Євгенія Ліщинська, медична сестра Балаклійського центру соціально-психологічної реабілітації дітей, м. Балаклія, Харківська обл; Любов Матузок, вчитель початкових класів, вихователь у дошкільному закладі №8 «Дзвіночок», м. Ромни, Сумська обл; Галина Яценко, доцент кафедри української преси факультету журналістики ЛНУ імені Івана Франка, кандидат наук із соціальних комунікацій, м. Львів

Дипломанти

Тамара Яковенко, голова літ. студії «Зорянка», м. Канів, Черкаська обл.; Орест Князький, педагог, член НСПУ, с. Білоберізка, Верховинський р-н, Івано-Франківська обл.; Олександр Жиго, вчитель історії, Кам’янець-Подільський, Хмельницька обл.; Світлана Александрова, м. Кривий Ріг; Богдана Гусак, вчитель укр. мови та літератури, с. Малий Вистороп, Лебединський р-н, Сумська обл.; Маріанна Сіптарова, студентка музичного коледжу, с. Лосятин Васильківського р-ну, Київської обл.; Ігор Федів, вчитель образотворчого мистецтва, м. Івано-Франківськ; Марія Фоміна, с. Сошників, Бориспільського-р-ну, Київської обл.; Юлія Лахманюк, головний спеціаліст АТ «Укргазбанк», м. Житомиир; Лариса Шабаліна, заступник директора школи, с. Ладижинка, Уманський р-н. Черкаська обл.; Любов Костянець, лаборант, м. Київ; Михайло Гершкович, журналіст, м. Балта, Одеської обл.; Галина Кравченко, педагог, с. Новий Шлях, Козелецький р-н, Чернігівська обл.; Юлія Мороз, доцент Харківського університету ім. В.Н. Каразіна, м. Харків, Наталія Галабурда, вчитель укр. мови та літератури, с. Застав’я, Корецький р-н, Рівненська обл.; Арсен Вікарук, м. Тернопіль; Вікторія Сопільняк, вчитель укр. мови та літератури, с. Чечелеве, Кременчуцького р-ну Полтавської обл.; Лариса Браташ, медик, м. Буринь, Сумська обл.; Аліна Звіздецька, художник, дизайнер тканин, Львів; Іванна Ярмульська, вчитель укр. мови та літератури, ліцей м. Сквира, Київська обл., Юлій Сафонов (посмертно); Лариса Панчук, науковець, смт Попільня, Житомирська обл; Оксана Гандурська-Павленко, кандидат медичних наук, м. Київ; Оксана Богдан, філолог, Київ; Микола Крамар, журналіст, Черкаси.

Дипломи – відзнаки в окремих номінаціях

Філософська лірика

Володимир Матвійчук, с. Корнин, Попільнянський-р-н, Житомирська обл.; Юрій Скачек, педагог, с. Андрушки, Попільнянського р-ну Житомирської обл.; Ірина Табак, студентка Тернопільського національного педагогічного університету, с. Мовчанівка, Підволочиський р-н, Тернопільська обл.; Олег Андрішко, магістр філології, приватна фірма, коректор, м. Дніпро; Надія Семена, економіст, Київ; Олександр Ювченко, учень 7-го класу, м. Славутич, Київська обл.; Лариса Максименко, вчитель, с. Зуївці, Миргородського р-ну, Полтавської обл.; Віктор Святенюк, с. Радошівка, Шумський р-н,Тернопільська обл.; Любов Яременко, м. Кривий Ріг, Дніпропетровська обл.

Інтимна лірика

Ніна Габінська, м. Бориспіль, Київська обл.; Олександра Мудрак, учениця 9-го класу, смт Гусятин, Гусятинський р-н, Тернопільська обл.; Валентина Чепурко, медик, с. Олександрівка, Покровський р-н, Дніпропетровська обл.; Тетяна Логвіна, журналіст, м. Зміїв, Харківська обл.; Ванда Савранська, журналіст, м. Корсунь-Шевченківський, Черкаська обл.;

Пейзажна лірика

Віта Парфенович, економіст, м. Київ; Тетяна Лісненко, вчитель, м. Ромни, Сумська обл.; Людмила Лещенко, освіта, Канів, Черкаська обл.; Тетяна Скляренко, бібліотекар, Канів, Черкаська обл.;

Патріотична лірика

Анастасія Солов’юк, студентка, с. Романівка, Попільнянський р-н, Житомирська обл.; Тетяна Яковлева, вчитель укр. мови та літератури, с. Широкий, Станично-Луганський р-н, Луганська обл.; Любов Руденко, вчитель, смт Корнин, Попільнянський р-н, Житомирська обл.

 

Максим Рильський, директор родинного фонду Максима Рильського «Троянди й виноград», онук поета

Спілчанські новини

Без свободи слова ми ніколи не побудуємо демократичну країну, – Добродомов// НСЖУ, 20.11.2018

Лідер партії «Народний контроль», народний депутат Дмитро Добродомов підписав Декларацію про захист свободи слова Національної спілки журналістів України.

Поліція не виявила ознак кримінального правопорушення в побитті журналістів програми «Схеми»// НСЖУ, 19.11.2018

Національна спілка журналістів України отримала відповідь Головного управління Національної поліції в Київській області щодо стану розслідувань інцидентів фізичної агресії проти журналістів, зафіксованих у моніторингу «Індекс фізичної безпеки журналістів України». Серед кейсів – інцидент, коли журналістів Радіо Свобода ("Схеми") побили державні охоронці через інтерес до приватної вечірки Генерального прокурора.

Нові перспективи творчої співпраці українських і китайських журналістів// НСЖУ, 19.11.2018

Національна спілка журналістів України і Гуандунська телерадіокомпанія (Китай) підписали меморандум, спрямований на розвиток культурних обмінів і поглиблення співпраці між журналістами двох країн. Документ підписано в прес-центрі НСЖУ під час відвідання творчої спілки китайською делегацією на чолі з генеральним директором телерадіокомпанії Цай Фудзином.

Троє журналістів зазнали нападів і принижень у центрі Києва, – НСЖУ// НСЖУ, 19.11.2018

Канадського журналіста Майкла Колборна жорстоко побито, кореспондента телеканалу NewsOne Богдана Амінова обплювали та вивели з акції протесту, а журналістку Антоніну Бєлоглазову цькувала група агресивно настроєних осіб. Так для трьох журналістів закінчилися спроби в неділю, 18 листопада, висвітлити марш з нагоди Дня пам’яті загиблих від насильства трансгендерних людей та протести навколо нього.

Партнери