Спілка > Публiкацiя

Паралельні прямі не перетинаються?

Служба інформацii НСЖУ
П'ятниця 04 Серпня 2017
Паралельні прямі не перетинаються?

Сьогодні, 3 серпня 2017 року. День чергового «судилища» над Миколою Семеною у Криму. Втім, навіть ТАМ наявні ознаки Суду.

На попередньому судовому засіданні, 18 липня,  були допитані судові експерти, які спростували «надуману» психологічну експертизу Миколи Семени та експертизу текстів його статей, яку робило слідство – ФСБ. Це маленька ПЕРЕМОГА у непростій справі захисту нашого журналіста на анексованій території. Тоб–то, твердження «експертів» ФСБ про «державні- зради–загрози» в журналістських роботах Семени, виявилася, на повірку, брутальним спадком КДБшної психології звинувачення ТАМ. Експерт із боку захисту Олена Новожилова розкритикувала експертизу лінгвіста російської ФСБ, назвавши її некомпетентною. Психолог, екс-начальник психологічної служби кримінально-виконавчої системи Республіки Татарстан Володимир Рубашний описав особистість Миколи Семени і роз'яснив суду, що ніяких особистісних характеристик, притаманних злочинцям, у нього немає. Він додав, що в Семени немає мотиву ворожнечі до Росії, а є лише бажання до самореалізації й самовираження.

Сьогодні, 3 серпня 2017 року, до мене , як до секретаря Національної Спілки Журналістів України, надійшло прохання розібратись із ситуацією, щодо звинувачень відомого блогера із Житомира, члена НСЖУ  Василя Муравицького у все тій же «Державній зраді», тільки, тепер вже, відносно держави Україна.

СБУ анонсує міру покарання для блогера у розмірі до 15 років позбавлення волі.

Відверто кажучи, коли прочитав новину про Муравицького у редакції «думай как все», стало трішечки моторошно: «А що там думати? Просто так людей не звинувачують у таких речах!».

https://ssu.gov.ua/ua/news/1/category/2/view/3747#.Ic2BMSKQ.dpbs

http://www.pravda.com.ua/news/2017/08/2/7151140/

Та стандарти журналістських розслідувань вимагають пошуку і альтернативних джерел- думок.

Видання «Страна» надало іншу позицію щодо затримання блогера.

"Он писал против войны, ненависти, вражды и критиковал политику украинской власти. Критиковал крепко и качественно - в свое время Муравицкий получил награду от городской власти Житомира за I место в конкурсе "Журналист года" (номинация "Лучший журналист печатных и электронных СМИ"). За это ему вменяют государственную измену и разжигание национальной розни".

https://strana.ua/articles/analysis/85112--muravickij-nastoyashij-ukrainec-nikakoj-ne-separatist-prorossijskij.html

"За висновком експертів, матеріали за семантико-лінгвістичним наповненням також містять заклики до розпалювання національної ворожнечі всередині країни та між Україною та сусідніми дружніми державами", – заявляє СБУ.

Але, щось подібне було і … у справі Семени…

Чи не варто зачекати із висновками про «маніпулятивний характер матеріалів»?

Взагалі-то, сама теза про «маніпулятивний характер  матеріалів», надзвичайно небезпечна. Так можна у будь- якому матеріалі «винайти» маніпулятивність, та звинуватити будь-кого «непокірного». ( При чому, зі спливом часу, сторони звинувачень , як правило, змінюються місцями). Навіть цей пост-відгук, у  сенсі  (даруйте) «маніпуляцій  маніпулятивністю» виглядає не інакше як «явка з повинною» . ( Хотів поставити тут «смайлик» J, та навіть жахнувся:  «А хто знає, чи вбачать деякі експерти і у цьому елемент вербальності?») .

Та мені добре тут іронізувати перед компом, під кондиціонером, а у  Василя, у якого, всього декілька днів тому, народилася дитина, умови для роздумів про життя – буття , наразі, «обмежені».

А тому і маємо, попри все, і ТУТ, проявляти журналістську солідарність.

Так. І ще раз ТАК.

Не виключаю, що слідство має певні підстави для обгрунтованої  Підозри. Навіть більше того, я мрію, щоб наші правоохоронці були надзвичайно фахові та проявляли зразки захисту ідеалів демократії.

Та, наразі, МИ не маємо законного рішення суду щодо скоєння журналістом злочину, а тому, апріорі, стоїмо і на його персональному захисті, і , одночасно і разом з тим, на захисті демократії.

Щодо текстів публікацій Василя , не скажу нічого. Я просто їх не бачив.

Та, як правник, щодня працюю із законодавчими нормами.

Як підставу для підозри зазначено ст.110 та 11 ККУ.

Читаємо ст.110 ККУ ч.1: Посягання на територіальну цілісність і недоторканність України

«Умисні дії, вчинені з метою зміни меж території або державного кордону України на порушення порядку, встановленого Конституцією України, а також публічні заклики чи розповсюдження матеріалів із закликами до вчинення таких дій, -караються позбавленням волі на строк від трьох до п’яти років з конфіскацією майна або без такої».

Читаємо Ст.111 ККУ ч.1, Державна Зрада: Державна зрада, тобто діяння, умисно вчинене громадянином України на шкоду суверенітетові, територіальній цілісності та недоторканності, обороноздатності, державній, економічній чи інформаційній безпеці України: перехід на бік ворога в умовах воєнного стану або в період збройного конфлікту, шпигунство, надання іноземній державі, іноземній організації або їх представникам допомоги в проведенні підривної діяльності проти України, - карається позбавленням волі на строк від дванадцяти до п’ятнадцяти років з конфіскацією майна або без такої.

Власне, звідки взялись «15 років»: з ч.2 ст.111: «перехід на бік ворога в умовах воєнного стану…»

Всі б пазли звинувачень, безперечно, мали б місце, якби :

-         Якби у нас був воєнний стан, якого ( навіть на обмеженій території) так і не має,

-         Якби було «класичне» передання іноземній організації допомоги в проведенні підривної діяльності проти України.

І тут, як кажуть, диявол криється у дрібницях.

Де-факто, між Україною та Росією відбувається «інформаційна війна», яка, за канонами кримінального судочинства, саме і називається «проведенням підривної діяльності». Тоб-то, будь- які висловлювання, наприклад, проти Президента, проти Представників Державної Влади, сказані, скажімо в ефірі телеканалу, кінцевим бенефіціаром якого є громадянин Росії, або Ваш пост, яким поділилось якесь видання з тієї ж країни, це підстава, просто «табунами» гнати до казематів СБУ усіх спікерів-експертів на відомих телеканалах, позаяк, критика Влади, або навіть менше, висловлювання думки, яка відмінна від «офіційної»(!!!), це і є підривна діяльність в умовах «інформаційної війни».

Саме тут підкралась крамольна думка: « А яка ж, таки, вигідна  для декого штука,- війна …».  Куди не ткни в інформаційне поле, завжди можеш обрати для себе ворога, який, висловлюючи свою думку ( яка , не виключаю, не сподобалась би і мені), шкодить цілісності та недоторканості, обороноздатності…

Опублікований «ключовий доказ» ( і тут «ключове питання»: «А на якій підставі розголошена таємниця слідства???), так от – «ключовий доказ» - це договір між підозрюваним та «Международным  информационным агенством «Россия Сегодня».

АЛЕ там немає вказівок, примусу на характер матеріалів. Навіть навпаки: прописано поняття «інтелектуальної власності»… Ну і ціни… Даруйте: 1 500 грн за матеріал(???).

Не знаю, яку долю у зовнішньому оброті економічних взаємовідносин із РФ (яка , на третій рік війни, так і залишається першим за обсягами зовнішньоекономічного обігу партнером України ( ???!!!) займає цей контракт, але, відчуваю, що на одну мілліардну, він не потягне.

З таким «розмахом», за будь- яку економічну співпрацю  з РФ, включаючи і діючі інвестиції на її території, зі сплатою багатомільйонних податків та зборів, можна звинувачувати у «підриві обороноздатності»… Але … ( Залишимо без коментарів. Тут все очевидно: мільярдні інвестиційні та комерційні  угоди в РФ – у законі, 1500 грн для журналіста – зрада. Державна!)

P.S. Сьогодні маю сказати і про третю новину: Дякуючи солідарності журналістів та тиску дипломатів ОБСЄ, з т.з. ДНР, після майже двомісячного замовчування факту затримання журналіста Асєєва, підтверджено, що (і це, наразі, головне) наш колега живий. ТАМ, йому також ( ймовірно – за подібними статтями) «пред’являють Державну зраду». ТА Станіслав – справжній герой, справжній журналіст, і … просто людина, яка мала свої, глибоко філософські погляди на ВСЕ, що відбувається навколо нього . І саме сьогодні я мрію про той день, коли зможу потиснути йому руку і сказати просте: «Дякую. Просто дякую за те, що робиш свою справу і як журналіст, і як людина. Говориш правду. Навіть коли вона комусь і не подобається».

Так ,і у Асєєва, і у Семени, і у Муравицького, скоріш за все, правда різна. Або, має свої п’ятдесят відтінків. ТА Асєєва і Семену ми захищаємо як на державному рівні, на рівні Мінських Перемовин, так і на міжнародному рівні. Проте, переконаний, що , наприклад висловлювання Асєєва, не завжди були б «Владі» симпатичні:

«Революция вредна одним лишь шумом, и тишина могла бы считаться верным признаком величья страны».

«Почему государство так легко и скоро отказывается от тех, кого считает своими… Представим себе невозможное: украинская власть просто сейчас возвращается в оккупированный Донбасс, — и мы получим еще большую проблему, чем сам факт оккупации. Никто — ни власть, ни население свободных территорий, ни местные из числа пророссийских — не готов к такой встрече».

«Сложно признавать свои ошибки, но, судя по всему, мы проиграли эту войну».

Журналісти своїх не кидають. У демократичній країні.  А такою ми прагнемо бачити Україну.

То ж , будуємо її разом.

З Семеною, Асєєвим та Муравицьким.

Валерій Макеєв

Секретар Національного Союзу Журналістів України

Спілчанські новини

«Поштові тарифи – заморозити» – позиція НСЖУ на нараді в Мінінфраструктури// НСЖУ, 20.07.2018

У Мінінфраструктури 20 липня відбулася нарада щодо тарифів Укрпошти. За зверненням НСЖУ, відповідно до урядового доручення, учасники розмови (переважно представники НСЖУ й Укрпошти) шукали шляхів розв’язання гострих проблем, що реально загрожують існуванню друкованих ЗМІ.

Два роки тому трагічно загинув журналіст Павло Шеремет// НСЖУ, 20.07.2018

Вранці 20 липня 2018 року в Києві на місці загибелі Павла Шеремета зібралися його колеги, друзі, представники громадськості, які вшанували пам'ять журналіста. Люди принесли квіти, тримали таблички з датою загибелі й написом "Павло Шеремет. 2 роки. Вбивці досі не знайдені". Нагадаємо, Павло загинув у центрі столиці: авто, в якому він їхав, підірвали саморобною вибухівкою.

Газеті «Прикордонник України» виповнилося 75 років// НСЖУ, 19.07.2018

Відомче видання Державної прикордонної служби України святкує ювілей – 75-річчя. В Адміністрації ДПСУ її голова генерал-полковник Петро Цигикал, а також запрошені на засідання колегії представники Національної спілки журналістів України і її столичної організації привітали колектив редакції та вручили журналістам відзнаки.

НСЖУ вимагає публічного звіту про результати розслідування вбивства Павла Шеремета (ЗАЯВА)// НСЖУ, 19.07.2018

20 липня вже два роки є однією з трагічних дат в історії української журналістики. Саме 20 липня 2016 року в центрі Києва загинув від вибуху наш колега, журналіст і один із керівників інтернет-видання “Українська правда” Павло Шеремет.

Партнери