Спілка > Публiкацiя

Дніпропетровські журналісти просять зупинити «хвилю терору» проти них

Служба інформацii НСЖУ
Четвер 06 Квітня 2017
Дніпропетровські журналісти просять зупинити «хвилю терору» проти них

Лист відчаю від дніпропетровських журналістів, які зазнають утисків і переслідувань, поширив в.о. голови Національної спілки журналістів України Сергій Томіленко під час Круглого столу щодо повідомлень про загрози свободі слова та безпеці журналістів в Україні на платформі Ради Європи щодо захисту журналістики та безпеки журналістів.

Захід проходив у Києві в офісі представництва Ради Європи.

Автором листа є редактор газети «Город 5692», член НСЖУ Сергій Гузь. Він адресував звернення до міжнародних та українських медіаорганізацій з проханням втрутитися та допомогти місцевим журналістам «у зв’язку з катастрофічним погіршенням свободи слова на Дніпропетровщині, реальній загрозі діяльності та безпеці журналістів ЗМІ».

«Тільки за останні два місяці на території області сталося щонайменше шість випадків нападів на журналістів та нищення їх майна (автомобілів), жоден з яких так і не був розслідуваний. І з кожним випадком ці напади стають усе більш цинічними та небезпечними», – ідеться в листі.

Як наголошує автор, схоже, що замовники цих нападів поставили собі за мету «закрити рота журналістам непідконтрольних ЗМІ, та готові не обирати засоби залякування та тиску на пресу». А зважаючи на бездіяльність правоохоронних органів, виникає і страх за життя самих журналістів.

В.о. голови Національної спілки журналістів України Сергій Томіленко звернув увагу, що надання розголосу кричущим випадкам порушень прав журналістів та привернення уваги до безкарності в Україні представників різних міжнародних організацій у рамках Платформи щодо захисту журналістики та безпеки журналістів може сприяти більш ефективному розслідуванню цих випадків.

– Це інструмент зовнішнього тиску. І якщо ми зможемо вплинути на розслідування справ, що стосується погроз дніпропетровським журналістам, на розслідування «показових» справ – побиття черкаського фотокора Ігоря Єфімова, напад на знімальну групу у Бердянську – тоді можна буде говорити про реальні зрушення у ситуації з безкарністю в Україні, – сказав Сергій Томіленко.

При цьому керівник НСЖУ звернув увагу на його особисті домовленості із Міністром інформаційної політики України Юрієм Стецем, який готовий задіювати особистий політичний вплив для прогресу у справах безкарності за злочини проти журналістів.

Участь у Круглому столі взяли, зокрема, представники таких міжнародних організацій, як Міжнародна та Європейська федерації журналістів, Асоціація європейських журналістів, «Репортери без кордонів», Комітет для захисту журналістів, «Індекс цензури», Міжнародний інститут преси, Міжнародний інститут безпеки новин, «Рорі Пек».

Подаємо текст звернення дніпропетровських журналістів:

 

Міжнародній федерації журналістів

Європейській федерації журналістів

Міжнародним журналістським організаціям

Національній спілці журналістів України

Незалежній медіа-профспілці України

Від головного редактора газети «Город 5692»,

м.Кам’янське, Дніпропетровської області,

Екс-керівника Незалежної медіа-профспілки України,

Члена Національної спілки журналістів України,

Гузя Сергія Івановича

 

Звернення

 

Шановні колеги та представники журналістських організацій!

Змушений звернутись до усіх вас з проханням про негайне втручання та допомогу місцевим журналістам у зв’язку з катастрофічним погіршенням свободи слова на Дніпропетровщині, реальній загрозі діяльності та безпеці журналістів ЗМІ, які пишуть про корупцію і зловживання владою місцевих політичних еліт.

Тільки за останні два місяці на території області сталося щонайменше шість випадків нападів на журналістів та нищення їх майна (автомобілів), жоден з яких так і не був розслідуваний. І з кожним випадком ці напади стають усе більш цинічними та небезпечними.

Усе почалося в серпні 2016 року, коли невідомі особи у Дніпрі спалили автомобіль тодішнього головного редактора обласної газети «Зоря» Ксенії Зайцевої. Після короткої перерви, 21 лютого 2017 року, невідомі порубали сокирою автомобіль журналіста видання «Город Никополь» Віктора Артеменка, а за три тижні спалили автомобіль позаштатного кореспондента цього ж видання Руслана Соловйова.

Справжній терор проти преси останні два місяці відбувається у місті Камянському (колишній Дніпродзержинськ) Дніпропетровської області, де від погроз та залякування нападники перейшли до насилля проти журналістів.

Так, 12 лютого 2017 року невідомі особи підпалили автомобіль головного редактора газети «Город 5692» та сайту 5692.com.ua (автора цього звернення). До цього представники влади вимагали припинити друк критичних матеріалів про зловживання окремих компаній на тендерних закупівлях.

За два тижні, 25 лютого, невідомі особи спалили вщент автомобіль видавця та редактора газети «Антимафія» Станіслава Милославського. Разом з автівкою згорів і наклад свіжого номера цієї газети, в якому були критичні статті про місцеву владу.

На початку березня на адресу Сергія Гузя надійшла погроза фізичної розправи. В усіх випадках були написані заяви до правоохоронних органів, зокрема до Національної поліції. Однак розслідування не дали жодних результатів, що ще більше розв’язало руки нападникам.

В ніч на 31 березня 2017 року невідомі особи здійснили спробу підпалити місцеву друкарню, де якраз друкувався черговий наклад газети «Антимафія». За словами видавця Станіслава Милославського, в цьому номері він розповідав про справжні причини підпалу його автівки і хто за цим може стояти.

Та коли спалити тираж газети разом з друкарнею не вдалося, невідомі напали на таксі, в якому Милославський віз газету на розповсюдження, і силоміць забрали весь наклад газети (близько 5000 примірників).

Схоже, що замовники цих нападів поставили собі за мету закрити рота журналістам непідконтрольних ЗМІ, та готові не обирати засоби залякування та тиску на пресу. Що далі? В умовах бездіяльності правоохоронних органів залишається лише чекати, коли почнуться напади та насилля над самими журналістами.

Я вдячний за вже зроблені заяви на мою підтримку МФЖ, ЄФЖ, НСЖУ, НМПУ, ОБСЄ та інших організацій. Разом з вами я щиро сподівався, що надання розголосу порушенням прав журналістів надасть нам захист та можливість безпечно працювати. Адже багато років разом з вами я розбудовував профспілкові організації журналістів по всій Україні. Ми робили це якраз для того, щоб захистити свободу слова та права журналістів. Та схоже, що зараз лише наших зусиль буде недостатньо, аби зупинити хвилю терору проти журналістів на Дніпропетровщині.

Тому звертаюсь до вас з закликом зробити усе можливе, аби змусити владу та правоохоронні органи України нарешті вжити рішучих заходів по захисту журналістів, провести чесне та швидке розслідування усіх випадків підпалів та пошкодження автомобілів, нападів та залякування журналістів.

 

З повагою та надією, Сергій Гузь. 

Спілчанські новини

НСЖУ засуджує публікацію передвиборчої «чорнухи» проти кандидатів до Верховної Ради// НСЖУ, 19.06.2019

Місцевими газетами та сайтами почало ширитися рекламне розміщення даних «американських соціологів» - матеріал, спрямований проти партії «Батьківщина», за авторства «Ірини Остапенко». Частина редакторів, зокрема з Харківської області, відмовляється друкувати «джинсу», вважаючи її очевидною «чорнухою» проти однієї з парламентських партій.

Обрано нового президента Міжнародної федерації журналістів// НСЖУ, 19.06.2019

Юніса Мджахеда з Марокко обрано новим президентом найбільшого журналістського об'єднання світу – Міжнародної федерації журналістів. Свого часу за активну профспілкову діяльність Юніс переслідувався владою країни та навіть відбував 10-річне ув'язнення.

Цьогоріч за премію імені Івана Франка змагатимуться 23 твори// НСЖУ, 18.06.2019

Держкомтелерадіо оприлюднив список творів, що надійшли на здобуття Премії ім. Івана Франка в галузі інформаційної діяльності 2019 року, повідомляє прес-служба відомства.

Європейська федерація журналістів закликає українську владу гарантувати свободу слова в країні// НСЖУ, 14.06.2019

"Європейська федерація журналістів закликає керівництво України всіляко підтримувати і гарантувати свободу слова і права журналістів в державі. А також закликає політичних лідерів України підписувати Декларацію на захист свободи слова."

Партнери