Спілка > Публiкацiя

Дніпропетровські журналісти просять зупинити «хвилю терору» проти них

Служба інформацii НСЖУ
Четвер 06 Квітня 2017
Дніпропетровські журналісти просять зупинити «хвилю терору» проти них

Лист відчаю від дніпропетровських журналістів, які зазнають утисків і переслідувань, поширив в.о. голови Національної спілки журналістів України Сергій Томіленко під час Круглого столу щодо повідомлень про загрози свободі слова та безпеці журналістів в Україні на платформі Ради Європи щодо захисту журналістики та безпеки журналістів.

Захід проходив у Києві в офісі представництва Ради Європи.

Автором листа є редактор газети «Город 5692», член НСЖУ Сергій Гузь. Він адресував звернення до міжнародних та українських медіаорганізацій з проханням втрутитися та допомогти місцевим журналістам «у зв’язку з катастрофічним погіршенням свободи слова на Дніпропетровщині, реальній загрозі діяльності та безпеці журналістів ЗМІ».

«Тільки за останні два місяці на території області сталося щонайменше шість випадків нападів на журналістів та нищення їх майна (автомобілів), жоден з яких так і не був розслідуваний. І з кожним випадком ці напади стають усе більш цинічними та небезпечними», – ідеться в листі.

Як наголошує автор, схоже, що замовники цих нападів поставили собі за мету «закрити рота журналістам непідконтрольних ЗМІ, та готові не обирати засоби залякування та тиску на пресу». А зважаючи на бездіяльність правоохоронних органів, виникає і страх за життя самих журналістів.

В.о. голови Національної спілки журналістів України Сергій Томіленко звернув увагу, що надання розголосу кричущим випадкам порушень прав журналістів та привернення уваги до безкарності в Україні представників різних міжнародних організацій у рамках Платформи щодо захисту журналістики та безпеки журналістів може сприяти більш ефективному розслідуванню цих випадків.

– Це інструмент зовнішнього тиску. І якщо ми зможемо вплинути на розслідування справ, що стосується погроз дніпропетровським журналістам, на розслідування «показових» справ – побиття черкаського фотокора Ігоря Єфімова, напад на знімальну групу у Бердянську – тоді можна буде говорити про реальні зрушення у ситуації з безкарністю в Україні, – сказав Сергій Томіленко.

При цьому керівник НСЖУ звернув увагу на його особисті домовленості із Міністром інформаційної політики України Юрієм Стецем, який готовий задіювати особистий політичний вплив для прогресу у справах безкарності за злочини проти журналістів.

Участь у Круглому столі взяли, зокрема, представники таких міжнародних організацій, як Міжнародна та Європейська федерації журналістів, Асоціація європейських журналістів, «Репортери без кордонів», Комітет для захисту журналістів, «Індекс цензури», Міжнародний інститут преси, Міжнародний інститут безпеки новин, «Рорі Пек».

Подаємо текст звернення дніпропетровських журналістів:

 

Міжнародній федерації журналістів

Європейській федерації журналістів

Міжнародним журналістським організаціям

Національній спілці журналістів України

Незалежній медіа-профспілці України

Від головного редактора газети «Город 5692»,

м.Кам’янське, Дніпропетровської області,

Екс-керівника Незалежної медіа-профспілки України,

Члена Національної спілки журналістів України,

Гузя Сергія Івановича

 

Звернення

 

Шановні колеги та представники журналістських організацій!

Змушений звернутись до усіх вас з проханням про негайне втручання та допомогу місцевим журналістам у зв’язку з катастрофічним погіршенням свободи слова на Дніпропетровщині, реальній загрозі діяльності та безпеці журналістів ЗМІ, які пишуть про корупцію і зловживання владою місцевих політичних еліт.

Тільки за останні два місяці на території області сталося щонайменше шість випадків нападів на журналістів та нищення їх майна (автомобілів), жоден з яких так і не був розслідуваний. І з кожним випадком ці напади стають усе більш цинічними та небезпечними.

Усе почалося в серпні 2016 року, коли невідомі особи у Дніпрі спалили автомобіль тодішнього головного редактора обласної газети «Зоря» Ксенії Зайцевої. Після короткої перерви, 21 лютого 2017 року, невідомі порубали сокирою автомобіль журналіста видання «Город Никополь» Віктора Артеменка, а за три тижні спалили автомобіль позаштатного кореспондента цього ж видання Руслана Соловйова.

Справжній терор проти преси останні два місяці відбувається у місті Камянському (колишній Дніпродзержинськ) Дніпропетровської області, де від погроз та залякування нападники перейшли до насилля проти журналістів.

Так, 12 лютого 2017 року невідомі особи підпалили автомобіль головного редактора газети «Город 5692» та сайту 5692.com.ua (автора цього звернення). До цього представники влади вимагали припинити друк критичних матеріалів про зловживання окремих компаній на тендерних закупівлях.

За два тижні, 25 лютого, невідомі особи спалили вщент автомобіль видавця та редактора газети «Антимафія» Станіслава Милославського. Разом з автівкою згорів і наклад свіжого номера цієї газети, в якому були критичні статті про місцеву владу.

На початку березня на адресу Сергія Гузя надійшла погроза фізичної розправи. В усіх випадках були написані заяви до правоохоронних органів, зокрема до Національної поліції. Однак розслідування не дали жодних результатів, що ще більше розв’язало руки нападникам.

В ніч на 31 березня 2017 року невідомі особи здійснили спробу підпалити місцеву друкарню, де якраз друкувався черговий наклад газети «Антимафія». За словами видавця Станіслава Милославського, в цьому номері він розповідав про справжні причини підпалу його автівки і хто за цим може стояти.

Та коли спалити тираж газети разом з друкарнею не вдалося, невідомі напали на таксі, в якому Милославський віз газету на розповсюдження, і силоміць забрали весь наклад газети (близько 5000 примірників).

Схоже, що замовники цих нападів поставили собі за мету закрити рота журналістам непідконтрольних ЗМІ, та готові не обирати засоби залякування та тиску на пресу. Що далі? В умовах бездіяльності правоохоронних органів залишається лише чекати, коли почнуться напади та насилля над самими журналістами.

Я вдячний за вже зроблені заяви на мою підтримку МФЖ, ЄФЖ, НСЖУ, НМПУ, ОБСЄ та інших організацій. Разом з вами я щиро сподівався, що надання розголосу порушенням прав журналістів надасть нам захист та можливість безпечно працювати. Адже багато років разом з вами я розбудовував профспілкові організації журналістів по всій Україні. Ми робили це якраз для того, щоб захистити свободу слова та права журналістів. Та схоже, що зараз лише наших зусиль буде недостатньо, аби зупинити хвилю терору проти журналістів на Дніпропетровщині.

Тому звертаюсь до вас з закликом зробити усе можливе, аби змусити владу та правоохоронні органи України нарешті вжити рішучих заходів по захисту журналістів, провести чесне та швидке розслідування усіх випадків підпалів та пошкодження автомобілів, нападів та залякування журналістів.

 

З повагою та надією, Сергій Гузь. 

Спілчанські новини

«Якщо видання до 31 грудня подало хоч і неповну заяву про перереєстрацію, треба дозволити завершити реформування», – голова НСЖУ// НСЖУ, 18.12.2018

Уже 31 грудня спливає термін, відведений на реформування комунальних та державних ЗМІ. Більше половини комунальних видань, тобто 323 редакції, отримали бажану незалежність. Проте ще кілька сотень газет так і не завершили процес роздержавлення, а кілька десятків редакцій є реальними заручниками чиновників та депутатів.

«Побити журналіста коштує менше, ніж квитки в кіно», – учасники дискусії// НСЖУ, 18.12.2018

Протягом 2017–2018 років на Житомирщині сталося 7 фізичних атак на журналістів. Зокрема, мова йде про побиття редакторів газети «Бердичів діловий» Валерія Шелепи і газети «Патріот» Андрія Лактіонова, кореспондента інформаційного порталу «20 хвилин» Руслана Мороза, кореспондентки обласної газети «Ехо» Світлани Михальової.

Місія ООН занепокоєна зухвалістю атак на українських журналістів// НСЖУ, 17.12.2018

Напади на журналістів, працівників засобів масової інформації, активістів громадянського суспільства, а також осіб, які представляють альтернативні соціальні чи політичні погляди, стали дедалі більш відкритими, підживлюючи нетерпимість та дискримінацію в Україні. Про це йдеться в презентованій у понеділок у Києві Доповіді щодо ситуації з правами людини в Україні Управління Верховного комісара ООН з прав людини.

Стратегія розвитку України: погляд у 2020 рік// НСЖУ, 17.12.2018

У медіацентрі «Територія реформ» (конференц-зала НСЖУ) Київський прес-клуб за підтримки Мінінформполітики та Українського інституту соціологічних досліджень ім. О. Яременка 17 грудня провів за участю експертів і журналістів панельну дискусію ««2020. Стратегія розвитку України».

Партнери