Спілка > Публiкацiя

Вбивства журналістів – це фон для політичних спекуляцій, – Сергій Томіленко

Служба інформацii НСЖУ
Вiвторок 31 Січня 2017
Вбивства журналістів – це фон для політичних спекуляцій, – Сергій Томіленко

Безкарність за злочини проти журналістів спричинена або свідомим небажанням їх розкривати або ж некомпетентністю правоохоронних органів. Ці злочини – побиття, погрози і вбивства – викликають засудження з боку міжнародної медіаспільноти і вимоги до влади знайти й покарати винних.

На цьому наголосив перший секретар НСЖУ Сергій Томіленко під час прямого ефіру на «Радио Вести» у Києві.

– В той же час мусимо говорити, що випадки убивств журналістів, зокрема, В’ячеслава Веремія і Павла Шеремета політики часто використовують для свого піару, – констатував Сергій Томіленко.

За його словами, не виключено, що система не зацікавлена розслідувати ці злочини, аби змусити журналістів вдаватися до самоцензури – бути обережними, щоб не наражатися на небезпеку.

Про безкарність

Системна проблема українського медіапростору – це безкарність за злочини проти журналістів, бо відсутні прецеденти покарання за побиття і трагічні випадки. Ми в НСЖУ спільно з Міжнародною федерацією журналістів розпочинаємо кампанію проти безкарності. За 3-річний період з часів подій євромайдану робитимемо ревізію всіх випадків застосування фізичної агресії проти журналістів, ревізію всіх моніторингів, які робилися у ті часи, і спілкуватимемося з кожним постраждалим, щоб зрозуміти, з чого складається це явище безкарності. Хочемо, щоб не просто накопичувалися статистичні дані, а було реальне розуміння ситуації.

Наша вимога – щоб професія журналіста була безпечнішою. Зараз, приміром, модна тема – нова поліція. Приходять нові поліцейські, але ж перед їхніми очима немає жодного прикладу, щоб працівники силових структур, які причетні до злочинів проти журналістів були покарані.

Про дискусії щодо захисту інтересів держави

Ключова тема для наших військових – це відсутність українського мовлення, українських телеканалів у зоні АТО. При тому, що технічно налагоджена трансляція проросійських каналів. І викликом для держави є забезпечення покриття та вирішення тих питань. Але в суспільства є обґрунтоване здивування – чому це не робиться роками, можливо, це не пріоритет?

В той же час влада не має права вимагати у ЗМІ уникати тих чи інших тем, зважаючи на події в країні. Ми живемо в світі цифрових технологій, і держава не може обмежувати. Навіть коли ми говоримо про Китай, де держава намагається встановити певні фільтри для інформації. І навіть якщо ми будемо вимагати від українських медіа транслювати одну затверджену точку зору, яка виходить з інтересів України, це не означає, що аудиторія не зайде в інтернет і не побачить іноземну думку. Ми повинні говорити про те, що аргументи, які дає українська влада, мають бути переконливі. Аргументами є те, що корупціонери несуть відповідальність. Ми не повинні просто писати, що Україна краща. Україна краща, тому що ті, хто зловживають майбутнім, – покарані.

Про ворогів преси

Зараз на контролі в НСЖУ масштабна реформа – роздержавлення комунальних ЗМІ. Ми оприлюднили окремий список ворогів реформування преси. Бо є політики, які свідомо перешкоджають роздержавленню, розглядають газети як ресурс, який можна використати. Для декого слово реформа – це дзвіночок, що можна щось «подерибанити». Тому НСЖУ зібрала кричущі випадки тиску на редакції – де забирають приміщення, майно, де відсутня гласність, де є звільнення редакторів. І лідерами серед цих порушень виступають представники Блоку Петра Порошенка, партії «Батьківщина», Опозиційного блоку і партії «Відродження». Це ті посадовці, які ідуть навіть наперекір своїм керівним органам, бо на державному рівні ці політичні сили заявляють про підтримку реформи. Також традиційно ми оприлюднюємо «класичний» список ворогів преси, і думаю, до 3 травня назбираються нові випадки.

Про ліцензування ЗМІ

Виникає питання, чи коректно використовує свої переваги Національна рада телерадіомовлення чи все ж це інструмент певного політичного тиску в тих чи інших ситуаціях. Я вважаю, що важливо дивитися на юридичні аспекти та організаційні. За останній час у нас пішла певна схема, коли через дискусії змінюється медіазаконодавство під приводом війни. Потім нас ставлять перед фактом, що законодавство змінилося, а регулюючі органи керуються ним, хоча воно не до кінця пройшло певну експертизу…

Я думаю, що до дискусії про ліцензії потрібно підключати змістовні речі і дивитися чи слухати ефіри.

Якщо телеканал або радіо подають заявки на продовження ліцензії і вони вже не один рік в ефірі, та до них не було претензій, то це формальна річ. А в нас на порожньому місці виникають дискусії і тривоги. Гадаю, після Майдану не повинно взагалі звучати, що Національна рада може згорнути свободу слова.

Про роль міжнародних організацій

Сьогодні міжнародні представники і організації відіграють важливу роль, але обмежені в рамках мандату. Вони всьому світу підтверджують статус наших колег як журналістів. У перші дні, коли був затриманий Роман Сущенко в Москві, то все таки навіть у нас багато хто сумнівався і думав, можливо, це дійсно представник Міністерства оборони. Міжнародні організації усьому світу стверджували, що це професійний журналіст і він обмежений у правовій допомозі.

Так само щодо переслідуваного кримського журналіста Миколи Семени: міжнародні організації однозначно солідарні з нашими колегами, заявляють про тиск на свободу слова в Криму, про незаконне переслідування.

І ми розраховуємо, що цей поголос матиме вплив. Сумніваємося, що, наприклад, Роман Сущенко вийде на свободу через бажання Кремля, але він може вийти на свободу через те, що накопичиться дуже багато міжнародних заяв і під їх тиском буде прийняте важливе рішення про свободу журналіста.

Звичайно, ці випадки свідчать про реальну загрозу українським журналістам у Росії, тому ми закликаємо наших колег відмовитися від будь-яких приватних поїздок, а редакторам підходити відповідально до відряджень, забезпечувати зв'язок із редакціями та медіаоргазіаціями.

Також ця порада стосується і роботи в зоні АТО – варто їхати лише тим журналістам, які готові до роботи в надзвичайних умовах. 

Спілчанські новини

У Дніпрі кілька молодиків побили редактора місцевого інтернет-видання// НСЖУ, 25.05.2018

Подія трапилася вчора, 24 травня, вранці. Кілька чоловіків чекали на Всеволода Новохатька, громадського активіста і редактора «ЗОВ» («Закон один для всіх»), неподалік його будинку. Коли журналіст наблизився, один із зловмисників ударив його по обличчю, зваливши на підлогу.

НСЖУ висловлює солідарність колегам із телеканалу «112 Україна», якому Нацрада «обіцяє» не продовжити ліцензію// НСЖУ, 24.05.2018

У перешкоджанні журналістській діяльності та системному тиску колектив телеканалу «112 Україна» звинувачує голову Національної ради з питань радіо та телебачення Юрія Артеменка. Зокрема, про це йдеться у зверненні до голови НСЖУ Сергія Томіленка за підписами генерального директора телеканалу «112 Україна» Єгора Бенкендорфа та головного редактора Павла Кужеєва.

Бердянськ запрошує журналістів на ювілейний фестиваль „Азовське літо”// НСЖУ, 24.05.2018

У Бердянську 1–3 червня 2018 року відбудеться XX Всеукраїнський фестиваль журналістів „Азовське літо”.

Важка втрата… У Полтаві помер Григорій Гринь// НСЖУ, 24.05.2018

Перестало битися серце заслуженого журналіста України, колишнього головного редактора газети «Зоря Полтавщини» Григорія Федосійовича Гриня. Інформацію про смерть повідомили рідні журналіста і ЗМІ Полтавщини.

Партнери