Спілка > Публiкацiя

Вбивства журналістів – це фон для політичних спекуляцій, – Сергій Томіленко

Служба інформацii НСЖУ
Вiвторок 31 Січня 2017
Вбивства журналістів – це фон для політичних спекуляцій, – Сергій Томіленко

Безкарність за злочини проти журналістів спричинена або свідомим небажанням їх розкривати або ж некомпетентністю правоохоронних органів. Ці злочини – побиття, погрози і вбивства – викликають засудження з боку міжнародної медіаспільноти і вимоги до влади знайти й покарати винних.

На цьому наголосив перший секретар НСЖУ Сергій Томіленко під час прямого ефіру на «Радио Вести» у Києві.

– В той же час мусимо говорити, що випадки убивств журналістів, зокрема, В’ячеслава Веремія і Павла Шеремета політики часто використовують для свого піару, – констатував Сергій Томіленко.

За його словами, не виключено, що система не зацікавлена розслідувати ці злочини, аби змусити журналістів вдаватися до самоцензури – бути обережними, щоб не наражатися на небезпеку.

Про безкарність

Системна проблема українського медіапростору – це безкарність за злочини проти журналістів, бо відсутні прецеденти покарання за побиття і трагічні випадки. Ми в НСЖУ спільно з Міжнародною федерацією журналістів розпочинаємо кампанію проти безкарності. За 3-річний період з часів подій євромайдану робитимемо ревізію всіх випадків застосування фізичної агресії проти журналістів, ревізію всіх моніторингів, які робилися у ті часи, і спілкуватимемося з кожним постраждалим, щоб зрозуміти, з чого складається це явище безкарності. Хочемо, щоб не просто накопичувалися статистичні дані, а було реальне розуміння ситуації.

Наша вимога – щоб професія журналіста була безпечнішою. Зараз, приміром, модна тема – нова поліція. Приходять нові поліцейські, але ж перед їхніми очима немає жодного прикладу, щоб працівники силових структур, які причетні до злочинів проти журналістів були покарані.

Про дискусії щодо захисту інтересів держави

Ключова тема для наших військових – це відсутність українського мовлення, українських телеканалів у зоні АТО. При тому, що технічно налагоджена трансляція проросійських каналів. І викликом для держави є забезпечення покриття та вирішення тих питань. Але в суспільства є обґрунтоване здивування – чому це не робиться роками, можливо, це не пріоритет?

В той же час влада не має права вимагати у ЗМІ уникати тих чи інших тем, зважаючи на події в країні. Ми живемо в світі цифрових технологій, і держава не може обмежувати. Навіть коли ми говоримо про Китай, де держава намагається встановити певні фільтри для інформації. І навіть якщо ми будемо вимагати від українських медіа транслювати одну затверджену точку зору, яка виходить з інтересів України, це не означає, що аудиторія не зайде в інтернет і не побачить іноземну думку. Ми повинні говорити про те, що аргументи, які дає українська влада, мають бути переконливі. Аргументами є те, що корупціонери несуть відповідальність. Ми не повинні просто писати, що Україна краща. Україна краща, тому що ті, хто зловживають майбутнім, – покарані.

Про ворогів преси

Зараз на контролі в НСЖУ масштабна реформа – роздержавлення комунальних ЗМІ. Ми оприлюднили окремий список ворогів реформування преси. Бо є політики, які свідомо перешкоджають роздержавленню, розглядають газети як ресурс, який можна використати. Для декого слово реформа – це дзвіночок, що можна щось «подерибанити». Тому НСЖУ зібрала кричущі випадки тиску на редакції – де забирають приміщення, майно, де відсутня гласність, де є звільнення редакторів. І лідерами серед цих порушень виступають представники Блоку Петра Порошенка, партії «Батьківщина», Опозиційного блоку і партії «Відродження». Це ті посадовці, які ідуть навіть наперекір своїм керівним органам, бо на державному рівні ці політичні сили заявляють про підтримку реформи. Також традиційно ми оприлюднюємо «класичний» список ворогів преси, і думаю, до 3 травня назбираються нові випадки.

Про ліцензування ЗМІ

Виникає питання, чи коректно використовує свої переваги Національна рада телерадіомовлення чи все ж це інструмент певного політичного тиску в тих чи інших ситуаціях. Я вважаю, що важливо дивитися на юридичні аспекти та організаційні. За останній час у нас пішла певна схема, коли через дискусії змінюється медіазаконодавство під приводом війни. Потім нас ставлять перед фактом, що законодавство змінилося, а регулюючі органи керуються ним, хоча воно не до кінця пройшло певну експертизу…

Я думаю, що до дискусії про ліцензії потрібно підключати змістовні речі і дивитися чи слухати ефіри.

Якщо телеканал або радіо подають заявки на продовження ліцензії і вони вже не один рік в ефірі, та до них не було претензій, то це формальна річ. А в нас на порожньому місці виникають дискусії і тривоги. Гадаю, після Майдану не повинно взагалі звучати, що Національна рада може згорнути свободу слова.

Про роль міжнародних організацій

Сьогодні міжнародні представники і організації відіграють важливу роль, але обмежені в рамках мандату. Вони всьому світу підтверджують статус наших колег як журналістів. У перші дні, коли був затриманий Роман Сущенко в Москві, то все таки навіть у нас багато хто сумнівався і думав, можливо, це дійсно представник Міністерства оборони. Міжнародні організації усьому світу стверджували, що це професійний журналіст і він обмежений у правовій допомозі.

Так само щодо переслідуваного кримського журналіста Миколи Семени: міжнародні організації однозначно солідарні з нашими колегами, заявляють про тиск на свободу слова в Криму, про незаконне переслідування.

І ми розраховуємо, що цей поголос матиме вплив. Сумніваємося, що, наприклад, Роман Сущенко вийде на свободу через бажання Кремля, але він може вийти на свободу через те, що накопичиться дуже багато міжнародних заяв і під їх тиском буде прийняте важливе рішення про свободу журналіста.

Звичайно, ці випадки свідчать про реальну загрозу українським журналістам у Росії, тому ми закликаємо наших колег відмовитися від будь-яких приватних поїздок, а редакторам підходити відповідально до відряджень, забезпечувати зв'язок із редакціями та медіаоргазіаціями.

Також ця порада стосується і роботи в зоні АТО – варто їхати лише тим журналістам, які готові до роботи в надзвичайних умовах. 

Спілчанські новини

«Більшість районних та обласних ЗМІ нині опинилися на межі виживання», – учасники засідання НСЖУ// НСЖУ, 20.03.2018

Як налагодити роботу після реформування, де шукати підтримки та додаткових засобів до існування роздержавленим ЗМІ – ці та інші питанні обговорювали редактори обласних та районних газет під час засідання Громадської ради при Держкомтелерадіо, що днями проходило в стінах НСЖУ.

НСЖУ звертається до уряду не підвищувати тарифи на поштову доставку друкованих ЗМІ// НСЖУ, 19.03.2018

Як стало відомо, Міністерство інфраструктури України підготувало наказ «Про затвердження тарифів на приймання та доставку вітчизняних періодичних друкованих видань за передплатою», яким планує впродовж півроку збільшити нинішній рівень тарифів у середньому на 49%.

Голова НСЖУ назвав заяви медійних організацій про недовіру «з’ясуванням стосунків»// НСЖУ, 17.03.2018

Деякі українські медійні організації 16 березня заявили про недовіру до керівництва Національної спілки журналістів України. Автори звернення вважають, що українська медійна спільнота має ініціювати створення нової членської журналістської організації, заснованої на засадах незалежності, підзвітності та прозорості, – про це повідомляє «Детектор медіа».

Для ювілярів – ветеранів журналістики – весняний «Вогник»: тепло і з гумором// НСЖУ, 17.03.2018

У Києві в Будинку кіно 17 березня відбувся весняний «Вогник», який традиційно проводить для журналістів старшого віку Благодійний фонд «Ветеран преси».

Партнери