Спілка > Публiкацiя

Стартувала акція «Рік жертв Великого терору»

Служба інформацii НСЖУ
Середа 21 Вересня 2016
Стартувала акція «Рік жертв Великого терору»

В канун роковин соловецької трагедії – масових розстрілів політв’язнів Соловків (перший тюремний етап страчено в жовтні й листопаді 1937 року в Карелії) – українські журналісти започаткували інформаційну акцію «Рік жертв Великого терору».

Як відомо, працівники преси проводили подібну акцію 2012-го, оголосивши його «Роком “Списку Сандармоху”» (тоді найактивнішу участь у проекті взяли творчі колективи газети «День» і Радіо Свобода). Нову акцію ініціювали восени 2016-го – з нагоди прийдешніх 80-х роковин Великого терору в СРСР – журналісти Міжнародної інформаційної агенції «Vector News» у партнерстві зі Всеукраїнським благодійним фондом «Журналістська ініціатива».

Акція стартувала публікацією архівної розвідки Сергія Шевченка «Українські політв’язні 1930-х років протистояли сваволі влади в alma mater ГУЛАГу». У статті йдеться про представників національного «розстріляного відродження», які в таборі на Соловках у часи жорстоких репресій більшовицького режиму мали мужність не коритися сваволі «влади соловецької» – протестували проти знущань, оголошували голодування. Анонсовано також поетапне оприлюднення «Українського списку Сандармоху», в якому налічується майже 300 осіб. Ця публікація меморіального характеру складена за розстрільними протоколами найбільшого тюремного етапу Соловків, який страчено восени 1937-го в карельському урочищі Сандармох. Список з ілюстраціями, зокрема з архівних табірних справ, міститиме ширші, ніж було раніше, біографічні довідки. Перелік персоналій майже на третину доповнений і в оновленому вигляді побачить світ уперше під назвою «Соловецькі в’язні-українці й особи, чиї долі пов’язані з Україною, розстріляні в урочищі Сандармох 27.10. – 4.11.1937 року».

Перший, відомий від кінця 1990-х років, варіант списку склали вчені-історики, зокрема професор Юрій Шаповал, і дослідники з Держархіву СБУ. Той перелік надруковано в 2-томнику «Остання адреса: Розстріли соловецьких в'язнів з України у 1937—1938 роках» (2003). Але згодом було ідентифіковано як українців ще багатьох страчених у Карелії соловчан. Так, наприклад, серед «загублених» співвітчизників опинилися вчені Катерина Авраменко, Олександр Вайн, письменник-авангардист Ґро Вакар... Цьогоріч «Список Сандармоху» істотно допрацював і підготував до друку заслужений журналіст України Сергій Шевченко. Він дослідник теми репресій, публіцист, автор книжок «Українські Соловки», «Архіпелаг особливого призначення», «Розвіяні міфи. Історичні нариси і статті», «Соловецький реквієм» (остання 2014 року подавалася НСЖУ на здобуття Шевченківської премії) та інших творів, що в різні роки удостоєні журналістських і літературно-мистецьких премій імені Івана Франка, Володимира Винниченка, В’ячеслава Чорновола.

– Акція «Рік жертв Великого терору» має нагадати суспільству гіркі уроки 1930-х у світлі паралелей історії, – коментує подію Сергій Шевченко. – Публікації про Великий терор спонукатимуть до роздумів і належних висновків, до чіткого розуміння, з якої «шинелі» вийшла нинішня агресія Кремля.

Він висловив також сподівання, що нову акцію активно підтримають колеги в засобах масової комунікації, вчені-історики, літератори. «В умовах інформаційної війни проти України виховання національної пам’яті – то головний самозахист», – цитує дослідник слова філософа Євгена Сверстюка. – Відкладати «на потім» головний самозахист не можна», – наголошує Сергій Шевченко.

«Один з перших публічних заходів на підтримку патріотично-історичної акції планує провести в столиці України Міжнародне об’єднання «Соловецьке братство» спільно з Київським товариством політв’язнів та жертв репресій, – повідомив очільник громадського об’єднання «соловчан» журналіст Георгій Лук’янчук. – Запрошуємо на презентацію збірника статей «Соловецька печаль України», що розпочнеться о 15:00 28 вересня у Національній історичній бібліотеці України. У книжці подано спогади, роздуми, інтерв’ю учасників соловецьких прощ 2011–2013 років, а також попередніх років, починаючи від 1997-го, коли було віднайдено місце масових розстрілів – Сандармох».

Спілчанські новини

Національній спілці журналістів України – 60 років! Вітання колегам!// НСЖУ, 23.04.2019

Національна спілка журналістів України, яка заснована на Першому з’їзді журналістів України (23–24 квітня 1959 р.), нині відзначає круглу дату своєї історії – 60-річчя!

«Політики мають закликати своїх прихильників поважати ЗМІ й не давати волю агресії під час мітингів», – голова НСЖУ// НСЖУ, 23.04.2019

Під час акції-подяки Петрові Порошенку за 5 років роботи на посаді Президента України, що проходила 22 квітня під Адміністрацією Президента, спалахнув конфлікт між учасниками зібрання і журналістами NewsOne. Люди обступили знімальну групу NewsOne, почали ображати журналістів, називали їх пропагандистами і тими, хто працює на Росію та створює фейки.

24 квітня відбудеться практичний тренінг для журналістів і блогерів «Фото- і відеозйомка смартфоном. Секрети і поради» (АНОНС)// НСЖУ, 22.04.2019

Організатори тренінгу: Національна спілка журналістів України та компанія Huawei Україна. Місце проведення: Хрещатик, 27-а, конференц-зала. Початок о 15:00. Тривалість: 2 години.

Зеленський анонсує «інформаційну війну» для завершення війни на Донбасі// НСЖУ, 22.04.2019

Лідер президентської гонки Володимир Зеленський розповів, що його команда готує «інформаційну війну» для припинення війни на Донбасі, і попросив допомоги в українських журналістів. Про це Зеленський заявив у ніч після дня голосування, відповідаючи на запитання Громадського телебачення про його кроки стосовно мешканців окупованих територій.

Партнери