Спілка > Публiкацiя

«Люди чекають хороших новин, хоч їх і небагато», – головний редактор газети «Донбасс» Олександр Бриж

Служба інформацii НСЖУ
Понедiлок 15 Серпня 2016
«Люди чекають хороших новин, хоч їх і небагато», – головний редактор газети «Донбасс» Олександр Бриж

«Для меня газета «Донбасс.Неделя» - как мой лучший друг. Во время войны 2014 года при обстреле 3 июля наш 2-этажный 8-квартирный дом был полностью разрушен, а возникший пожар уничтожил все имущество…

В настоящее время проживаем кто где. В это тяжелое время, когда не было возможности получать газету, редакция не оставила читателей и при освобождении нашего Славянского региона позже все недостающее количество номеров газеты пополнила. Мы за это внимание благодарны и будем всегда помнить…»

Бузивской Григорий, г. Николаевка Славянского района

 
Це один з листів, який надійшов на адресу донецької обласної газети «Донбасс» у… Черкаси. Адже понад року редакція газети працює далеко від рідного регіону. Головний редактор проживає в Черкасах, журналісти – у Донецьку, Маріуполі, Димитрові, Києві… Але це не заважає злагоджено працювати і вчасно здавати сторінки в друк, аби так само вчасно газета потрапила до своїх читачів. Адже жителям Донбасу, як нікому, потрібна оперативна і достовірна інформація…
 
З редакції зробили базу для обстрілу
 
З головним редактором видання, секретарем Національної спілки журналістів України Олександром Брижем зустрічаємося у кав`ярні в центрі Черкас. Якраз у цей час він погоджує здачу до друку свіжого номера газети. Розповідає: журналісти, роботу яких координує його заступник (він же – відповідальний секретар) надсилають матеріали на електронну пошту, працюючи дистанційно. Верстається газета в Маріуполі, погоджується головним редактором і відправляється на друк у Харків.
– Колись ми тільки мріяли про те, щоб перейти на таку роботу редакції – обходитися без паперу. А вийшло так, що саме життя змусило це зробити, – зазначає Олександр Бриж.
 
«Донбасс», чи правильніше – «Донбасс.Неделя» зараз виходить як тижневик, хоча раніше читачі отримували свіжий номер тричі на тиждень. Відтак скоротилася і кількість працівників. У штаті – всього кілька осіб. Журналісти працюють за трудовими угодами і на гонорарній основі. А колись штат налічував більше сорока співробітників, а сама редакція займала майже три поверхи видавніцтва неподалік Донецького аеропорту.
 
– Зараз редакція розгромлена. Через вибухи висипалися вікна, бойовики облаштували на даху кулеметне гніздо, адже поруч – аеропорт. Розгромили кабінети, вирвали двері, котрі використовували як «лежбища» для відстрілу, – розповідає Олександр Бриж.
Підприємство мало у своїй власності ще й друкарню, яка розташовувалася зовсім у іншому приміщенні. Воно знищене не було і навіть досі працює за призначенням. Але вже як «державне підприємство “Донецької народної республіки”.
Більшість співробітників газети виїхали з окупованої території, та дехто змушений був залишитися. Вони співпрацюють з виданням, але пишуть під псевдонімами.
 
– У когось там старі родичі, інші боялися кидати дім. Ми не розкриваємо справжні імена журналістів, аби не наражати їх на небезпеку. Наприклад, у нас працює журналіст під псевдонімом Васильєв. Він робить цікаві матеріали про реальне життя на окупованій території. Нещодавно ми надрукували «Записки з підвалу» - розповіді від чоловіка, який переживає в підвалі бомбування… Писав про те, як постраждали під час обстрілів і вибухів храми. Тобто показує картинки з натури.
Зараз, каже Олександр Бриж, газета перереєстрована в Черкасах. Але й сюди надходять вдячні листи від читачів, із якими редакція намагається не втрачати зв’язку попри великі відстані.
 
«Наша газета має попит, бо пише правду»
 
Порівняно з мирним часом тираж газети скоротився мало не у 8 разів. Адже значна частина передплатників так і лишилася на окупованій території, куди видання, звісно, не доставляється.
 
– Та навіть на звільненій території у 2014 році газета доставлялася нерегулярно, тож люди перестали її передплачувати, – зазначає Олександр Михайлович. – Торік під час передплатної кампанії ми почали роботу з просування газети, звернулися до передплатників, започаткували конкурс із грошовими призами. Також – зацікавлювали листонош, реалізаторів, пошту, ввели премії за кожен передплатний абонемент. У результаті здобули передплатний тираж близько 3 тисяч екземплярів.
Крім цього, тим людям, які передплатили і не отримували газету в 2014 році, було безкоштовно надано передплату на такий же період у 2015 році. Цьогоріч перед Новим роком газета влаштувала конкурс – новорічний подарунок від «Донбасса» - дехто отримав грошові призи, дехто – безкоштовну передплату на друге півріччя.
 
Нині «Донбасс.Неделя» включена тільки до передплатного каталогу Донецької області. З другого півріччя цього року у планах зробити її всеукраїнською. Адже вихідці з Донбасу зараз проживають по всій території країни, їх налічується більше 1,5 мільйона.
– Звичайно, треба визнати, що газета – не предмет першої необхідності. Багато хто з переселенців – у дуже важкому становищі. Їм треба наймати житло, забезпечувати сім`ю, не всі мають і роботу. А та допомога, яку надає держава, не може забезпечити людям нормальне життя. Та ми сподіваємося на краще. Адже вже зараз, у січні, порівняно з груднем минулого року наш тираж став більшим на 200 екземплярів, – коментує Олександр Бриж.
 
Роботу над залученням читачів видання продовжує і зараз, оголосивши кампанію «Подарок для любимой», яка присвячена Дню святого Валентина і 8 березня. Газета запрошує надсилати адреси своїх коханих, мам, подруг, сестер, яким безкоштовно буде оформлено передплату на квітень.
 
– Люди надішлють нам свої адреси, контактні телефони. Матимемо можливість зв`язатися з ними, поцікавитися враженнями від газети, дізнатися якісь побажання.
 
«Донбасс неделя» намагається відповідати запитам читачів. У випусках – матеріали про бойові дії, статистика із зони АТО, розповіді про волонтерів, військових, жителів Донбасу. Не забувають і про теми споживацького характеру, корисні поради.
– На Донбасі сильний вплив мають російські ЗМІ. Та люди хочуть читати правду про те, що відбувається як на звільненій території, так і на окупованій. Зокрема, як виживають люди, за рахунок чого можуть прогодувати сім`ю. Більшість читачів у листах дякують, що підтримуємо їх своїми публікаціями, і висловлюють побажання більше писати не про війну, а про мир. Вони чекають хороших новин, хоча їх не так багато, – розповідає Олександр Бриж.
 
Сподівається: читачі повернуться до видання. Адже вже нинішні показники передплати засвідчили, що людям потрібна газета, яка писатиме правду.
 
– Мав розмову з працівниками пошти, і вони підтверджують, що наша газета має більший попит, ніж деякі місцеві ЗМІ, адже вона цікавіша, правдивіша, подає реальні факти. Не хвалить владу, а пише про дийсні справи, – каже Олександр Бриж.
 
 ________
 
У 2015 році «Донбасс.Неделя» отримала грант від посольства США на випуск додаткових примірників газети щомісяця для Донецької, Луганської, Харківської і Запорізької областей. Проект тривав шість місяців, за які було зроблено 6 випусків збільшеним обсягом (24 сторінки). Газету безкоштовно роздавали переселенцям, воїнам АТО, жителям регіону.
– Це добре підтримало нашу газету – і для підвищення якості контенту, і для додаткового тиражу. Адже ми залучили людей, які писали матеріали, мали за це постійну оплату. Гадаю, в цей час, коли друковані видання стають збитковими, пошук грантового фінансування дуже важливий, – зазначає Олександр Бриж.
 
 
 

Спілчанські новини

Президент України скасував укази про кадрові рішення щодо Нацради з питань ТБ і радіо// НСЖУ, 24.05.2019

Володимир Зеленський скасував укази Петра Порошенка про призначення Володимира Горковенка членом Нацради та про увільнення Юрія Артеменка. Відповідні документи оприлюднені 24 травня на офіційному сайті Президента.

«Це не побиття, а неприємний інцидент», – журналіст Юрій Смірнов про грубість охоронців Президента// НСЖУ, 24.05.2019

Ситуація щодо побиття охоронцями Президента України Володимира Зеленського спеціального кореспондента видання «Ліга.net» Юрія Смірнова під час заходу iForum-2019 в Києві, – перебільшена. Про це в коментарі Національній спілці журналістів України повідомив сам журналіст, зазначивши, що не має наміру звертатися до правоохоронців щодо перешкоджання його професійній діяльності.

Нацрада з питань ТБ і радіомовлення призупинила прийняття рішень після раптових кадрових указів екс-глави держави// НСЖУ, 23.05.2019

Нинішня в. о. голови Національної ради України з питань телебачення та радіомовлення Ольга Герасим’юк відмовляється відкривати засідання регулятора, поки не буде отримано висновків парламентського профільного комітету, або від нового Президента України щодо коректності кадрових рішень, зокрема призначення на посаду члена Нацради Володимира Горковенка.

Зафіксоване несанкціоноване проникнення в архів редакції «Запорізька правда»// НСЖУ, 23.05.2019

Газета «ПравдаЗП» - обласне видання ГО «Клуб друзів «Запорізької правди» виходитиме тимчасово на період, поки трудовому колективу КП «Газета «Запорізька правда» ЗОР вдасться реалізувати рішення Третього апеляційного адміністративного суду (м. Дніпро) про роздержавлення та відновити випуск газети «Запорізька правда».

Партнери