Спілка > Публiкацiя

«Люди чекають хороших новин, хоч їх і небагато», – головний редактор газети «Донбасс» Олександр Бриж

Служба інформацii НСЖУ
Понедiлок 15 Серпня 2016
«Люди чекають хороших новин, хоч їх і небагато», – головний редактор газети «Донбасс» Олександр Бриж

«Для меня газета «Донбасс.Неделя» - как мой лучший друг. Во время войны 2014 года при обстреле 3 июля наш 2-этажный 8-квартирный дом был полностью разрушен, а возникший пожар уничтожил все имущество…

В настоящее время проживаем кто где. В это тяжелое время, когда не было возможности получать газету, редакция не оставила читателей и при освобождении нашего Славянского региона позже все недостающее количество номеров газеты пополнила. Мы за это внимание благодарны и будем всегда помнить…»

Бузивской Григорий, г. Николаевка Славянского района

 
Це один з листів, який надійшов на адресу донецької обласної газети «Донбасс» у… Черкаси. Адже понад року редакція газети працює далеко від рідного регіону. Головний редактор проживає в Черкасах, журналісти – у Донецьку, Маріуполі, Димитрові, Києві… Але це не заважає злагоджено працювати і вчасно здавати сторінки в друк, аби так само вчасно газета потрапила до своїх читачів. Адже жителям Донбасу, як нікому, потрібна оперативна і достовірна інформація…
 
З редакції зробили базу для обстрілу
 
З головним редактором видання, секретарем Національної спілки журналістів України Олександром Брижем зустрічаємося у кав`ярні в центрі Черкас. Якраз у цей час він погоджує здачу до друку свіжого номера газети. Розповідає: журналісти, роботу яких координує його заступник (він же – відповідальний секретар) надсилають матеріали на електронну пошту, працюючи дистанційно. Верстається газета в Маріуполі, погоджується головним редактором і відправляється на друк у Харків.
– Колись ми тільки мріяли про те, щоб перейти на таку роботу редакції – обходитися без паперу. А вийшло так, що саме життя змусило це зробити, – зазначає Олександр Бриж.
 
«Донбасс», чи правильніше – «Донбасс.Неделя» зараз виходить як тижневик, хоча раніше читачі отримували свіжий номер тричі на тиждень. Відтак скоротилася і кількість працівників. У штаті – всього кілька осіб. Журналісти працюють за трудовими угодами і на гонорарній основі. А колись штат налічував більше сорока співробітників, а сама редакція займала майже три поверхи видавніцтва неподалік Донецького аеропорту.
 
– Зараз редакція розгромлена. Через вибухи висипалися вікна, бойовики облаштували на даху кулеметне гніздо, адже поруч – аеропорт. Розгромили кабінети, вирвали двері, котрі використовували як «лежбища» для відстрілу, – розповідає Олександр Бриж.
Підприємство мало у своїй власності ще й друкарню, яка розташовувалася зовсім у іншому приміщенні. Воно знищене не було і навіть досі працює за призначенням. Але вже як «державне підприємство “Донецької народної республіки”.
Більшість співробітників газети виїхали з окупованої території, та дехто змушений був залишитися. Вони співпрацюють з виданням, але пишуть під псевдонімами.
 
– У когось там старі родичі, інші боялися кидати дім. Ми не розкриваємо справжні імена журналістів, аби не наражати їх на небезпеку. Наприклад, у нас працює журналіст під псевдонімом Васильєв. Він робить цікаві матеріали про реальне життя на окупованій території. Нещодавно ми надрукували «Записки з підвалу» - розповіді від чоловіка, який переживає в підвалі бомбування… Писав про те, як постраждали під час обстрілів і вибухів храми. Тобто показує картинки з натури.
Зараз, каже Олександр Бриж, газета перереєстрована в Черкасах. Але й сюди надходять вдячні листи від читачів, із якими редакція намагається не втрачати зв’язку попри великі відстані.
 
«Наша газета має попит, бо пише правду»
 
Порівняно з мирним часом тираж газети скоротився мало не у 8 разів. Адже значна частина передплатників так і лишилася на окупованій території, куди видання, звісно, не доставляється.
 
– Та навіть на звільненій території у 2014 році газета доставлялася нерегулярно, тож люди перестали її передплачувати, – зазначає Олександр Михайлович. – Торік під час передплатної кампанії ми почали роботу з просування газети, звернулися до передплатників, започаткували конкурс із грошовими призами. Також – зацікавлювали листонош, реалізаторів, пошту, ввели премії за кожен передплатний абонемент. У результаті здобули передплатний тираж близько 3 тисяч екземплярів.
Крім цього, тим людям, які передплатили і не отримували газету в 2014 році, було безкоштовно надано передплату на такий же період у 2015 році. Цьогоріч перед Новим роком газета влаштувала конкурс – новорічний подарунок від «Донбасса» - дехто отримав грошові призи, дехто – безкоштовну передплату на друге півріччя.
 
Нині «Донбасс.Неделя» включена тільки до передплатного каталогу Донецької області. З другого півріччя цього року у планах зробити її всеукраїнською. Адже вихідці з Донбасу зараз проживають по всій території країни, їх налічується більше 1,5 мільйона.
– Звичайно, треба визнати, що газета – не предмет першої необхідності. Багато хто з переселенців – у дуже важкому становищі. Їм треба наймати житло, забезпечувати сім`ю, не всі мають і роботу. А та допомога, яку надає держава, не може забезпечити людям нормальне життя. Та ми сподіваємося на краще. Адже вже зараз, у січні, порівняно з груднем минулого року наш тираж став більшим на 200 екземплярів, – коментує Олександр Бриж.
 
Роботу над залученням читачів видання продовжує і зараз, оголосивши кампанію «Подарок для любимой», яка присвячена Дню святого Валентина і 8 березня. Газета запрошує надсилати адреси своїх коханих, мам, подруг, сестер, яким безкоштовно буде оформлено передплату на квітень.
 
– Люди надішлють нам свої адреси, контактні телефони. Матимемо можливість зв`язатися з ними, поцікавитися враженнями від газети, дізнатися якісь побажання.
 
«Донбасс неделя» намагається відповідати запитам читачів. У випусках – матеріали про бойові дії, статистика із зони АТО, розповіді про волонтерів, військових, жителів Донбасу. Не забувають і про теми споживацького характеру, корисні поради.
– На Донбасі сильний вплив мають російські ЗМІ. Та люди хочуть читати правду про те, що відбувається як на звільненій території, так і на окупованій. Зокрема, як виживають люди, за рахунок чого можуть прогодувати сім`ю. Більшість читачів у листах дякують, що підтримуємо їх своїми публікаціями, і висловлюють побажання більше писати не про війну, а про мир. Вони чекають хороших новин, хоча їх не так багато, – розповідає Олександр Бриж.
 
Сподівається: читачі повернуться до видання. Адже вже нинішні показники передплати засвідчили, що людям потрібна газета, яка писатиме правду.
 
– Мав розмову з працівниками пошти, і вони підтверджують, що наша газета має більший попит, ніж деякі місцеві ЗМІ, адже вона цікавіша, правдивіша, подає реальні факти. Не хвалить владу, а пише про дийсні справи, – каже Олександр Бриж.
 
 ________
 
У 2015 році «Донбасс.Неделя» отримала грант від посольства США на випуск додаткових примірників газети щомісяця для Донецької, Луганської, Харківської і Запорізької областей. Проект тривав шість місяців, за які було зроблено 6 випусків збільшеним обсягом (24 сторінки). Газету безкоштовно роздавали переселенцям, воїнам АТО, жителям регіону.
– Це добре підтримало нашу газету – і для підвищення якості контенту, і для додаткового тиражу. Адже ми залучили людей, які писали матеріали, мали за це постійну оплату. Гадаю, в цей час, коли друковані видання стають збитковими, пошук грантового фінансування дуже важливий, – зазначає Олександр Бриж.
 
 
 

Спілчанські новини

Напад зі стріляниною: надзвичайна пригода в прес-центрі газети «Новий день»// НСЖУ, 18.01.2019

Прес-конференція і круглий стіл з питань автоперевезень у Херсоні закінчилися стріляниною, отруєнням журналістів газом та побитими вікнами. Сьогодні невідомі розпилили газ у прес-центрі газети «Новий день», а потім почали стріляти з редакційного коридору в приміщення прес-клубу...

Переможці Всеукраїнського конкурсу публікацій про життя переселенців отримали сертифікати і премії// НСЖУ, 17.01.2019

У прес-центрі Національної спілки журналістів України відбулося урочисте вручення сертифікатів лауреатам Всеукраїнського конкурсу публікацій про життя переселенців. Організатор конкурсу – Благодійний фонд «Горєніє», партнер – НСЖУ.

«З нетерпінням чекаємо всеукраїнського редакторського зібрання» – Володимир Яцкевич// НСЖУ, 17.01.2019

«Натуральним здирством» називає тарифну політику Укрпошти Володимир Яцкевич, шеф-редактор житомирської обласної газети «Эхо» («Відлуння»). У листі до НСЖУ він зазначив, що з нетерпінням чекає лютневої Всеукраїнської наради редакторів газет з питань захисту друкованих ЗМІ, на яку творча спілка запрошує керівництво держави.

Спеціальний календар на захист свободи слова й прав журналістів випустив телеканал «112 Україна»// НСЖУ, 17.01.2019

Тематичний календар на 2019 рік, який є роком великих виборів – Президента й парламенту, містить гасла щодо захисту прав журналістів і невтручання політиків у роботу українських медіа.

Партнери