Спілка > Публiкацiя

​Валерій Іванов: довіра до українських ЗМІ впала до найнижчих показників в історії незалежної України

Служба інформацii НСЖУ
П'ятниця 04 Вересня 2015
​Валерій Іванов: довіра до українських ЗМІ впала до найнижчих показників в історії незалежної України

Українські ЗМІ, які з початком війни на сході України почали змагатися в стандартах не з європейськими, а з російськими ЗМІ, почали втрачати довіру читачів.

Такі дані навів в ході конференції "Проблема "мови ворожнечі" в українських медіа" президент Академії Української Преси, професор Київського національного університету, автор університетських підручників з журналістської етики Валерій Іванов, яку організувала Національна спілка журналістів України.

"Я не хочу коментувати дані, що російським медіа довіряють ще менше. І слава Богу, бо там дуже багато пропаганди та маніпуляцій. Але мене бентежать власні українські медіа. Вперше за часи незалежності України недовіра до українських медіа перевищила довіру! Це не провина влади чи впливу російських медіа. Це показник поганої роботи журналістів. 45% недовіри - це майже половина населення країни", - наголосив він.

За даними, наведеними президентом АУП, якщо в 2013 році довіра до центральних українських ЗМІ знизилася до 37%, а недовіра зросла до 28%, то вже на кінець 2014 року рівень недовіри зріс до 45%, значно перевищивши 25% показник довіри.

Також значно змінилася картина довіри до ЗМІ в регіональному розрізі. Якщо в 2013 році довіра до ЗМІ була приблизно однаковою в усіх регіонах, то зараз рівень недовіри на Сході України впав майже до нуля. "Якщо Захід - більш-менш, Центр - вже менше, Південь - ще менше, то на Донбасі довіряють тільки 5,7%. Російським медіа ще менше, але - й українським не довіряють. Як можуть інформувати, якщо до них немає довіри?!", - зауважив він.

Іванов пояснив феномен зменшення довіри до центральних ЗМІ пропорційно наближеності до зони бойових дій контрастом між "медійною" інформацією і реаліями. "Якщо люди на сході бачать, що картинка на центральних телеканалах відрізняється від реалій - вони перестають довіряти. Людину можна обманути раз, але потім вона ні за що не повірить", - наголосив професор.

На думку президента АУП, корень проблеми складається з двох факторів - невірного розуміння патріотизму редакторами і непрофесійним підходом до роботи. "Неправильне розуміння патріотизму полягає в тому, що ми будемо говорити тільки те, що вигідно нашій державі. А держава розуміється, як влада в державі. Друга причина, теж дуже велика, просто звичайна лінь. Лінь перевірити інформацію". В якості прикладу. він навів слова головного редактора "Приазовського робочого", який є дуже патріотичною людиною, завжди відкритою для спілкування, надання консультацій ЗМІ. Але він констатує, що вимушений постійно спростовувати недостовірну інформацію центральних телеканалів про події на півдні Донецької області.

За словами Іванова, мова ворожнечі в ЗМІ стала пануючою після початку війни. Російська сторона почала першою її активно використовувати. Але вони працюють на свою аудиторію. А ось те, що українські медіа стали активно використовувати мову ворожнечі - це відсуває нас від тих європейських орієнтирів, на які ми нібито налаштовані.

"Як і російські медіа, українські стали працювати як своєрідний вид зброї. Це абсолютно не нормально. Для тоталітарної країни "до штика прирівнювати перо" - нормально. Для демократичної країни, а ми намагаємося вважатися такою, це - ненормально!", - константував він.

Валерій Іванов нагадав, що конфлікт на Сході України має як всі зовнішні ознаки, так і внутрішні. Ніхто не має сумнівів, що значна частина населення Сходу дотримується сепаратистських поглядів. Такі конфлікти були, є і, на жаль, відбуваються. В тому числі - в Європі. І українським ЗМІ треба дивитися, як західні медіа визначають учасників конфлікту, сторони протистояння - повно і чітко, без емоційних забарвлень. Наразі, він навів приклади роботи Бі-Бі-Сі в Північній Ірландії, а також іспанських ЗМІ. "Мова йде про що: щоб поінформувати, чи щоб викликати ненависть? Якщо у медіа мета виконати свій професійний обов'язок інформувати про те, що відбувається в країні, то тоді треба застосовувати емоційно незабарвлену лексику. Не можна населення виховувати постійно в дусі ненависті. І це для країни погано - країна і так розколота", - наголосив Валерій Іванов.

Також він константував, що свідоме використання мови ворожнечі не дає очікуваного ефекту. "Від того, що ми називаємо протилежну сторону конфлікту "терористами", вони іншими ніж є не становляться. І світ ми такими термінами не переконаємо", - впевнений президент АУП.

джерело  "Українські Новини" 

Спілчанські новини

Звернення учасників Всеукраїнської наради редакторів газет (ДОКУМЕНТ)// НСЖУ, 15.02.2019

Ми, учасники Всеукраїнської наради редакторів, яку ініціювала Національна спілка журналістів України, закликаємо керівництво держави вжити невідкладних заходів для подолання кризової ситуації в українських медіа. Масштаби поширення фейкових новин, використання маніпуляцій та цілеспрямована пропаганда сягнули рівня, який становить нині загрозу інформаційній безпеці країни.

Редакції місцевих газет відмовляються друкувати «чорнуху» проти Зеленського// НСЖУ, 15.02.2019

Місцеві газети у Харківській області виступили проти «чорнухи», відмовившись друкувати наклепницький матеріал проти кандидата у Президенти України Володимира Зеленського.

Проти жінок-журналісток онлайн-атаки спрямовують утричі частіше, ніж проти чоловіків// НСЖУ, 15.02.2019

Питання онлайн-безпеки жінок-журналісток обговорювали експерти та журналісти-практики під час міжнародної конференції «Підвищення можливостей для свободи вираження та плюралізму медіа», яка відбулася 12 лютого у Відні. На відкритті конференції, організованої офісом Представника ОБСЄ з питань свободи медіа, виступили очільник офісу Арлем Дезір та комісар із прав людини Ради Європи Дунья Міятович.

Календар із малюнками Романа Сущенка – тепер і в офісі Представника ОБСЄ з питань свободи медіа// НСЖУ, 14.02.2019

Під час конференції у Відні, присвяченій безпеці жінок-журналісток в Інтернеті, перший секретар Національної спілки журналістів України Ліна Кущ презентувала Представнику ОБСЄ з питань свободи ЗМІ Арлему Дезіру календар із малюнками Романа Сущенка. Календар випустила агенція «Укрінформ», де працює колега, незаконно ув‘язнений у російській колонії.

Партнери