Спілка > Публiкацiя

​Валерій Іванов: довіра до українських ЗМІ впала до найнижчих показників в історії незалежної України

Служба інформацii НСЖУ
П'ятниця 04 Вересня 2015
​Валерій Іванов: довіра до українських ЗМІ впала до найнижчих показників в історії незалежної України

Українські ЗМІ, які з початком війни на сході України почали змагатися в стандартах не з європейськими, а з російськими ЗМІ, почали втрачати довіру читачів.

Такі дані навів в ході конференції "Проблема "мови ворожнечі" в українських медіа" президент Академії Української Преси, професор Київського національного університету, автор університетських підручників з журналістської етики Валерій Іванов, яку організувала Національна спілка журналістів України.

"Я не хочу коментувати дані, що російським медіа довіряють ще менше. І слава Богу, бо там дуже багато пропаганди та маніпуляцій. Але мене бентежать власні українські медіа. Вперше за часи незалежності України недовіра до українських медіа перевищила довіру! Це не провина влади чи впливу російських медіа. Це показник поганої роботи журналістів. 45% недовіри - це майже половина населення країни", - наголосив він.

За даними, наведеними президентом АУП, якщо в 2013 році довіра до центральних українських ЗМІ знизилася до 37%, а недовіра зросла до 28%, то вже на кінець 2014 року рівень недовіри зріс до 45%, значно перевищивши 25% показник довіри.

Також значно змінилася картина довіри до ЗМІ в регіональному розрізі. Якщо в 2013 році довіра до ЗМІ була приблизно однаковою в усіх регіонах, то зараз рівень недовіри на Сході України впав майже до нуля. "Якщо Захід - більш-менш, Центр - вже менше, Південь - ще менше, то на Донбасі довіряють тільки 5,7%. Російським медіа ще менше, але - й українським не довіряють. Як можуть інформувати, якщо до них немає довіри?!", - зауважив він.

Іванов пояснив феномен зменшення довіри до центральних ЗМІ пропорційно наближеності до зони бойових дій контрастом між "медійною" інформацією і реаліями. "Якщо люди на сході бачать, що картинка на центральних телеканалах відрізняється від реалій - вони перестають довіряти. Людину можна обманути раз, але потім вона ні за що не повірить", - наголосив професор.

На думку президента АУП, корень проблеми складається з двох факторів - невірного розуміння патріотизму редакторами і непрофесійним підходом до роботи. "Неправильне розуміння патріотизму полягає в тому, що ми будемо говорити тільки те, що вигідно нашій державі. А держава розуміється, як влада в державі. Друга причина, теж дуже велика, просто звичайна лінь. Лінь перевірити інформацію". В якості прикладу. він навів слова головного редактора "Приазовського робочого", який є дуже патріотичною людиною, завжди відкритою для спілкування, надання консультацій ЗМІ. Але він констатує, що вимушений постійно спростовувати недостовірну інформацію центральних телеканалів про події на півдні Донецької області.

За словами Іванова, мова ворожнечі в ЗМІ стала пануючою після початку війни. Російська сторона почала першою її активно використовувати. Але вони працюють на свою аудиторію. А ось те, що українські медіа стали активно використовувати мову ворожнечі - це відсуває нас від тих європейських орієнтирів, на які ми нібито налаштовані.

"Як і російські медіа, українські стали працювати як своєрідний вид зброї. Це абсолютно не нормально. Для тоталітарної країни "до штика прирівнювати перо" - нормально. Для демократичної країни, а ми намагаємося вважатися такою, це - ненормально!", - константував він.

Валерій Іванов нагадав, що конфлікт на Сході України має як всі зовнішні ознаки, так і внутрішні. Ніхто не має сумнівів, що значна частина населення Сходу дотримується сепаратистських поглядів. Такі конфлікти були, є і, на жаль, відбуваються. В тому числі - в Європі. І українським ЗМІ треба дивитися, як західні медіа визначають учасників конфлікту, сторони протистояння - повно і чітко, без емоційних забарвлень. Наразі, він навів приклади роботи Бі-Бі-Сі в Північній Ірландії, а також іспанських ЗМІ. "Мова йде про що: щоб поінформувати, чи щоб викликати ненависть? Якщо у медіа мета виконати свій професійний обов'язок інформувати про те, що відбувається в країні, то тоді треба застосовувати емоційно незабарвлену лексику. Не можна населення виховувати постійно в дусі ненависті. І це для країни погано - країна і так розколота", - наголосив Валерій Іванов.

Також він константував, що свідоме використання мови ворожнечі не дає очікуваного ефекту. "Від того, що ми називаємо протилежну сторону конфлікту "терористами", вони іншими ніж є не становляться. І світ ми такими термінами не переконаємо", - впевнений президент АУП.

джерело  "Українські Новини" 

Спілчанські новини

Національній спілці журналістів України – 60 років! Вітання колегам!// НСЖУ, 23.04.2019

Національна спілка журналістів України, яка заснована на Першому з’їзді журналістів України (23–24 квітня 1959 р.), нині відзначає круглу дату своєї історії – 60-річчя!

«Політики мають закликати своїх прихильників поважати ЗМІ й не давати волю агресії під час мітингів», – голова НСЖУ// НСЖУ, 23.04.2019

Під час акції-подяки Петрові Порошенку за 5 років роботи на посаді Президента України, що проходила 22 квітня під Адміністрацією Президента, спалахнув конфлікт між учасниками зібрання і журналістами NewsOne. Люди обступили знімальну групу NewsOne, почали ображати журналістів, називали їх пропагандистами і тими, хто працює на Росію та створює фейки.

24 квітня відбудеться практичний тренінг для журналістів і блогерів «Фото- і відеозйомка смартфоном. Секрети і поради» (АНОНС)// НСЖУ, 22.04.2019

Організатори тренінгу: Національна спілка журналістів України та компанія Huawei Україна. Місце проведення: Хрещатик, 27-а, конференц-зала. Початок о 15:00. Тривалість: 2 години.

Зеленський анонсує «інформаційну війну» для завершення війни на Донбасі// НСЖУ, 22.04.2019

Лідер президентської гонки Володимир Зеленський розповів, що його команда готує «інформаційну війну» для припинення війни на Донбасі, і попросив допомоги в українських журналістів. Про це Зеленський заявив у ніч після дня голосування, відповідаючи на запитання Громадського телебачення про його кроки стосовно мешканців окупованих територій.

Партнери