Спілка > Публiкацiя

ЖУРНАЛІСТСЬКА ПРЕМІЯ ІМЕНІ ДМИТРА ПРИЛЮКА

Служба інформацii НСЖУ
Вiвторок 09 Червня 2015
ЖУРНАЛІСТСЬКА ПРЕМІЯ ІМЕНІ ДМИТРА ПРИЛЮКА

Вже п’ятий рік з ініціативи Хмельницької обласної організації НСЖУ та Деражнянської районної ради рішенням обласної ради започатковано премію «За кращу публіцистичну роботу в галузі журналістики»

По праву премія носить ім’я нашого земляка, фундатора української науки про журналістику другої половини ХХ ст., доктора філологічних наук і письменника Дмитра Михайловича Прилюка (08.11.2018 - 22.09.1987 р.р.).

Науковець, який народився в с. Божиківці, що на Деражнянщині, належить до тих знавців журналістики, які приділяли особливу увагу вивченню процесу творчості, авторської лабораторії. У полі зору дослідника постійно були факти й елементи журналістського твору — від їхнього виникнення до функціонування в суспільній інформаційній системі. Він опублікував понад 65 грунтовних наукових праць.

Читав курси і спецкурси «Основи журналістської майстерності», «Публіцистична творчість», «Фейлетон», «Сатиричні жанри в газеті», «Газета і життя» та інші. Серед його учнів — ціла плеяда журналістів, які і сьогодні працюють у редакціях газет і журналів України, в тому числі і на Хмельниччині.

Один з них - редактор Хмельницької міської газети «Проскурів» Богдан Теленько, згадуючи свого вчителя, говорить: «... Я бачу в ньому насамперед патріота рідної землі, україноцентриста, що підтверджують його прозові, публіцистичні, наукові твори, і, найперше те, що було написане ним у шухляду і вийшло лише у роки горбачовської перебудови. Зокрема, роман «Роки неспокійного сонця», де він нещівно засуджував культ Сталіна. Взагалі ж тема відкриття по-новому постаті Дмитра Прилюка та його вклад в українську журналістику, як це не видається парадоксальним, вважаю, є дуже актуальною. Зрештою, премія його імені в повному сенсі це робить, хоч і потребує подальшої популяризації на всіх рівнях і аж ніяк не має перетворитися на якийсь прокомуністичний ремейк, як би цього декому не хотілося. Повірте, як публіцист, письменник, редактор, науковець, педагог, просто як людина, Дмитро Прилюк ще за своє життя всевищувався незмірно над подібними стереотипами, створивши на базі КНУ ім. Шевченка унікальну журналістську школу, зокрема й кафедру журналістської майстерності, яку очолив після того, як пішов з посади декана, набутки якої ефективно працюють і в незалежній Україні».

Дмитро Прилюк — автор 30 художніх творів різних жанрів. Його перу належать оповідання, повісті, романи: «Безсмертя батьків», «Ми були молоді», «Де ти, доле?», «Веселі пригоди з доброї нагоди» та інші. В його творах зустрінемо опис природи Поділля, риси характеру подолян, навіть імена його односельців. Хмельничани шанують і поважають пам’ять свого земляка. Саме іменем Дмитра Прилюка названі вулиці в Деражні та Божиківцях, де відкрито бібліотеку-музей Д. М. Прилюка, щорічно проводяться Прилюківські читання.

Згідно з положенням обласної премії ім. Дмитра Прилюка, вона присуджується за кращу публіцистичну роботу в галузі журналістики, яка сприяє утвердженню історичної пам’яті народу, його національної свідомості та самобутності, відродженню національної культури, популяризації української мови та вирізняється новизною й оригінальністю.

Першим лауреатом премії ім. Дмитра Прилюка (2012 рік) визнано відповідального секретаря Хмельницької обласної газети «Подільські вісті» Олексія Тимощука за цикл публікацій «Час знає всім слідам ціну» присвячених 450-річчю Двірецько-Пересопницького Євангелія. Це дослідження виходить за межі звичайного журналістського матеріалу, а грунтовно розкриває історію творення і подальшої долі шедевру українського рукописного книжкового мистецтва.

В 2013 році премія була присуджена авторській групі журналістів науково-просвітницької програми «Імена» Хмельницької обласної державної телерадіокомпанії «Поділля-центр» у складі Анатолія Трачука, Олени Павлюк, Раїси Токар, Володимира Паламаря, Любові Курманської за серію телефільмів-портретів 30 особистостей минулого і сучасності, в т. ч. і за чотирисерійний документальний фільм «Життя і пам’ять» про Дмитра Прилюка.

Лауреатом премії 2014 року став редактор газети Хмельницької міської ради «Проскурів» Богдан Теленько за документальну повість-есе «Соловецький лабіринт. Записки упередженого паломника», основу якої, став цикл публіцистичних нарисів «Зі щоденника Соловецької прощі». До речі, Богдан Теленько, як і Олексій Тимощук, — учні Дмитра Михайловича Прилюка.

Цьогоріч, напередодні Дня журналіста, визначено ім’я нового лауреата премії ім. Дмитра Прилюка. Ним став дослідник тематики сталінських репресій, хмельницький журналіст і письменник Петро Маліш, у творчому дослідницькому доробку якого три книги на цю тему: «Розгул червоного диявола», «Розгул диявола триває», «Сталіноїди».

Премія ім. Дмитра Прилюка присуджується щорічно до Дня журналіста 6 червня. Лауреатам вручаються Диплом та грошова винагорода.

Володимир ДМИТРИК,

відповідальний секретар Хмельницької

обласної організації НСЖУ.

т. 096-844-68-08

Спілчанські новини

Звернення учасників Всеукраїнської наради редакторів газет (ДОКУМЕНТ)// НСЖУ, 15.02.2019

Ми, учасники Всеукраїнської наради редакторів, яку ініціювала Національна спілка журналістів України, закликаємо керівництво держави вжити невідкладних заходів для подолання кризової ситуації в українських медіа. Масштаби поширення фейкових новин, використання маніпуляцій та цілеспрямована пропаганда сягнули рівня, який становить нині загрозу інформаційній безпеці країни.

Редакції місцевих газет відмовляються друкувати «чорнуху» проти Зеленського// НСЖУ, 15.02.2019

Місцеві газети у Харківській області виступили проти «чорнухи», відмовившись друкувати наклепницький матеріал проти кандидата у Президенти України Володимира Зеленського.

Проти жінок-журналісток онлайн-атаки спрямовують утричі частіше, ніж проти чоловіків// НСЖУ, 15.02.2019

Питання онлайн-безпеки жінок-журналісток обговорювали експерти та журналісти-практики під час міжнародної конференції «Підвищення можливостей для свободи вираження та плюралізму медіа», яка відбулася 12 лютого у Відні. На відкритті конференції, організованої офісом Представника ОБСЄ з питань свободи медіа, виступили очільник офісу Арлем Дезір та комісар із прав людини Ради Європи Дунья Міятович.

Календар із малюнками Романа Сущенка – тепер і в офісі Представника ОБСЄ з питань свободи медіа// НСЖУ, 14.02.2019

Під час конференції у Відні, присвяченій безпеці жінок-журналісток в Інтернеті, перший секретар Національної спілки журналістів України Ліна Кущ презентувала Представнику ОБСЄ з питань свободи ЗМІ Арлему Дезіру календар із малюнками Романа Сущенка. Календар випустила агенція «Укрінформ», де працює колега, незаконно ув‘язнений у російській колонії.

Партнери